CHP’den Seçimlerde Kadın Hamlesi

"Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır."

CHP adına basın toplantısı düzenleyen grup başkan vekili Hıdır Köksal, 2015 seçimleri için kadın adaylara yönelik farklı bir yöntem izleyeceklerini müjdeleyerek “Çok güzel bir söz var: ‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.’ diye. Bu seçimlerde biz bunu bir adım daha ileriye götüreceğiz ve her başarılı erkeğin arkasına artık iki kadın koyacağız. Artık anası mı olur, bacısı mı ben bilemem. Biri ütüsünü yaparken, diğeri yemeğini pişirecek” dedi.

“Yıllardır kadın hakları diye atıp tutuyorsunuz ama kendi yönetiminizde kadınlar yok.” şeklindeki soruya “Hanım kızımız büyümüş de soru mu soruyor, yerim senin elmacık kemiklerini” şeklinde mizahi bir yanıt veren Köksal yanında getirdiği çiçekleri kadın basın mensuplarına dağıttıktan sonra “Cennet kadınların ayağı altındadır, zaten bir kadının en güzel yeri de ayakları değil mi. Şahsen ben topuklu giyen kadınlara hasta oluyorum” diyerek görüşlerini dile getirdi. “Bugüne kadar bir kez bile karıma el kaldırmadım” diyerek konuşmasına devam eden Köksal bir soru üzerine siyasi hayatının yoğunluğundan dolayı evlenmeye fırsat bulamadığını söyleyerek “Ancak evlendiğimde de karıma el kaldırmayacağım. Bu da benim, aziz milletime sözüm olsun” dedi.

2014 yerel seçimlerinde CHP’nin aday gösterdiği 731 kişiden 31’inin kadın olduğunu belirtilmesi üzerine, Köksal, “Evet, kadın aday oranımız % 4,16 gibi görünüyor ama bir de bize sorun.” dedi. “Sanıyor musunuz ki biz bu durumdan memnunuz. Belediye başkanı olacağım diye 700 tane sap doluşmuş. Bir toplantı yapsak, içerisi affedersiniz taşak kokuyor.” diyerek konuşmasını sürdüren Köksal bir gazetecinin “Efendim, 6 Büyükşehir Belediye Başkanınız içinde sadece 1’i kadın, kalan 8 ildeki başkanların ise tümü erkek” şeklinde ısrarla soru yöneltmesine sinirlenen Köksal “Yahu söyledik ya demin. Hem daha sezonun başındayız, 2019’a kadar kim öle kim kala. Bu işler artık basit bir cerrahi operasyona bakıyor. Erkek başkanlarımız, bu durumu değerlendirip gerekeni yapacaktır diye düşünüyorum “ şeklinde yanıtladı.

“Adaylarımızın % 50’den de fazlasının kadın olması için büyük bir proje yürütüyoruz. Ancak bu proje, en iyi olasılıkla 2073 seçimlerine yetişir. Eğer yetişmezse ben buradayım. Bizde söz ağızdan çıkar, CHP’liler karı gibi kıvırmaz, delikanlı gibi gereğini yapar.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...