Davutoğlu: Başkanlık Sistemi İçin Ne Gerekiyorsa Yaparım

Davutoğlu: "Başkanlık sistemi ya gelecek, ya gelecek."

Seçim çalışmalarını anlattığı basın toplantısına “Başkanlık sistemi ya gelecek, ya gelecek. Ben de ya gidecek ya da ufak bir ihtimalle sarayda yeni bir görev bulacağım kendime. Bakalım.” şeklinde başlayan Başbakan Davutoğlu, “Başkanlık sisteminin gelmesi için elimden ne geliyorsa yapacağımı ifade ettim sayın cumhurbaşkanımıza. Cumhurbaşkanımızın da ‘çok fazla ulu orta konuşmayın yeter’ şeklinde tavsiyeleri oldu  bu konuda.” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

“Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin ara eleman sıkıntısı olduğunu her zaman ifade ettim. Nitekim, başkanlık sistemine geçerken de uzun süre ara eleman bulunamadığını söyledi benden önceki arkadaşlar. Ben gelince otomatikman çözüldü bu sorun.” diyerek gazetecilere dönen Davutoğlu “Peki bu sistem gelmezse ne olur ki?” şeklindeki soruyu “Başkanlık sistemine geçeceğiz diye Atatürk Orman Çiftliğine koca saray yaptırdık. Atıl mı kalsın koca saray, boşa mı gitsin o paralar?” diyerek soruyla yanıt verdi.

“Başkanlık sistemine geçildiğinde sizin konumunuz ne olacak? şeklindeki soruya ise “böyle salatalık turşusu gibi, bıcır bıcır, küçücük bir şey olacakmış ama sayın cumhurbaşkanımız bunu sürpriz olarak sakladığını ifade etti bana. İnanın ben de çok merak ediyorum. Annemin söylediğine göre küçüklüğümde hep polis olmak istermişim, sonraki yıllarda da pilot olma hayalleri kurardım. Otomatik vites ufak bir uçağı kullanabileceğimi ifade ettim sayın cumhurbaşkanımıza. Kendilerinin de ‘Ahmet bir çay getir, uçağına da, ufağına da başlatma şimdi’ şeklinde bir beyanları oldu.” dedi.

“Başkanlık Sistemi Türkiye’ye Ne Getirir, Ne Götürmez” kitapçığını basın mensuplarına dağıtan Davutoğlu, başkanlık sisteminin en büyük getirisinin Recep Tayyip Erdoğan olacağını söyleyerek “şu an yaşadığımız gezegende bir dünya liderine sahip olan tek ülkeyiz ama ondan yararlanamıyoruz. Bu tip insanları saha kenarında, yedekte tutamazsınız. Kendi oynamayınca bozulur, sahadaki oyuna karışır, her şeye kusur bulur bu tipler.” diyerek zaman zaman yaşadığı kırgınlıkları da üstü kapalı olarak ifade etti.

Bir gazetecinin Türk usulü başkanlık sisteminde, yasa, meclis, muhalefet, denetim gibi kavramların yer alıp almayacağını sorması üzerine gözleri yaşaran Davutoğlu “Muhalefeti, meclisi bırak, başbakanlık bile gidiyor. Biz hiçbir zaman koltuk düşkünü olmadık ama bir şekilde her koltuğa da oturduk. İnsan alışınca zor geliyor çocuklar, üç ay sonra ne olacağımız belirsiz. Hadi on ay işsizlik maaşı aldık, sonrasında SGK’lı bir iş bulunabilir mi belli değil. Sağlık konusu deseniz ayrı bir dert. Devlet hastanelerinin durumu ortada, geçen gittim muayene, reçete, hoş beş hepsini kırk beş saniyede halledip paketlediler beni.” diyerek sözlerine son verdi.

Söylediklerini not alan gazetecilere eliyle ‘yazmanıza gerek yok, biz bilahare haberi gazeteye göndereceğiz’ işareti yapan Davutoğlu, gazetecilerden helallik isteyerek basın toplantısını noktaladı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...