Diyanet İşler Başkanlığı: Halkımızın %99’u Müslüman Değilmiş

"Maalesef halkımızın %99'u müslüman değilmiş."

Diyanet İşler Başkanı Mevlüt Özebakar, dün düzenlediği basın toplantısında, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ile ortaklaşa yürüttükleri çalışmanın sonuçları hakkında bilgi verdi. Özebakar, “Yıllardır dilimize pelesenk olmuş bir laf vardır, “Halkımızın % 99’u müslüman” diye. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, TÜİK’le birlikte, her iki yılda bir yaptığımız araştırmayla, bilimsel olarak bu oranın doğruluğunu inceliyoruz. Geçmiş yılların sonuçları son derece iyiyken, maalesef bu yıl hiç tahmin etmediğimiz oranlara ulaştık. Eski yıllardan farklı bir yöntem izleyip, bu yıl kendimize mihenk taşı olarak Hz.Peygamber Efendimizin ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ sözünü seçmiştik. Ancak araştırma sonuçlarına göre, vatandaşlarımızın % 99’u, komşusu açken, tıka basa yemek yeyip fosur fosur da uyuyor.” dedi.

Özebakar, komşusu açken tok yatmayan % 1’in içinde ise önemli sayıda acemi asker bulunduğunu belirttikten sonra, “geçen gün vatandaşlarımızı özendirmek için % 1’in içinden birini seçip ödül verelim dedik. İlk gittiğimiz kişi, ankete katıldığı gece, bir otelin 100 çeşitli iftar sofrasında, yemeği biraz fazla kaçırdığını söyledi. Meğer adam, açın halinden anladığı için değil, mide fesadı olduğu için o gece uyuyamamış. Daha sonra bir kaç kişiyle daha temaslarımız oldu. Fazla uzatmayım, ödül şu anda benim çekmecemde duruyor.” dedi. Özebakar “Geçmiş yıllarda farklı kriterler alınırken bir sorun yaşamıyorduk. Örneğin 2010’da telefonu Selamün Aleyküm diye açan veya arabasının arka camına Bismillahirrahmanirrahim yazdıran, vatandaşlarımızı esas aldığımızda çok iyi oranlar almıştık. 2011 yılındaki üç aylarda, oruç tutmayan kişileri döven veya mini etekli kızlara laf atan vatandaşlarımızı saydığımızda da sonuçlar iyiydi. 2012 yılında sakal bırakan, tesbih çeken veya ilahi çalınırken kafasını sallayarak ritm tutanlar rekor sayıdaydı. 2013’te bildiğiniz gibi oruç tutan, tutuyormuş gibi yapan veya en azından ramazanda rakı içmeyenleri baz almıştık. Oranlarımız hiç fena değildi. Böyle olacağını bilsek kriter olarak, karşısındakinin lafı bitince ‘Valla mı?’ diyen veya ‘Allah Allah’ şeklinde şaşıranları sayardık ama iş işten geçti. Artık bu yılı unutup önümüze, yani 2016’ya bakacağız” dedi.

Son olarak araştırmaya başladığında, öncelikle kendi komşularının içerisinde aç kişiler olup olmadığını araştırdığını söyleyen Özebakar “Apartmanda 7 numarada bir aile vardı. Adam işsizmiş, çocukları da aç. İnanın tam 24 gün ben de aç yattım. Sonunda, ev sahibi ile konuşup, yönetim kurulu kararıyla adamı evden attırdık da rahat bir nefes aldım. Şu an bende aç komşu yok. Apartman defterine de yazıp, herkesten taahhütname aldık, aç olan gidip otelde kalacak. Senin hakkın var mı bakalım beni zor duruma düşürmeye. Arkadaş, önce ye yemeğini, sonra gel evine. Toksan başımın üstünde yerin var ama aç aç gelip evine yatarsan, günah benden gider.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...