İçişleri Bakanı: “Ankara Katliamını Çözdük, Sıradaki Katliamı Bekliyoruz”

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ankara katliamının çözüldüğü, sorumluların etkisiz hale getirildiği, katliamın arkasındaki örgütlerin belirlenerek dosyanın da az önce kapatıldığı bildirildi. Bundan sonraki katliamla ilgili olarak bombacısından, eylem yerine kadar, her türlü bilginin mevcut olduğu ancak eylemcilerin yakalanabilmesi bakımından bu bilgilerin sır gibi saklandığı, detaylı açıklamanın ancak patlama sonrasında yapılabileceği bildirildi.

İçişleri Bakanı, “Daha önce de açıkladım, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü olarak güvenlik anlamında hiçbir eksiğimiz yok. Biz eylemcileri tespit etmişiz, telefonlarını dinlemiş, ne zaman nereyi uçuracağını belirlemişiz. Görüntüleri bizzat kendim izledim. Eylemcinin keşif yaparken çekilmiş HD görüntüleri var. On iki adet yerden, bir adet drone kamerayla da havadan çekimlerini yapmış, önlemimizi almışız. Zaten dikkat edin Suruç’ta ve Ankara’da ölen yurttaşlarımız içinde bir tane bile polisimiz yok. Televizyonlarda izlemişsinizdir, normalde bu tür solcu eylemlerine bin, bin beş yüz kişiyle gider, herkesi dövüp, yerlerde sürüklerdi bizim arkadaşlar. Ancak o gün aldığımız önlemler sayesinde, polis arkadaşlarımızdan bir tanesinin bile burnu kanamadı. Arkadaşlarımızı olabildiğince, olay yerinden uzak tuttuk” dedi.

Bir gazetecinin “Polisleri uzak tutana kadar, canlı bombaları yakalasaydınız olmaz mıydı?” şeklindeki sorusuna sinirlenen bakan “Bir kere bu tabir yanlış. Canlı bomba diye bir şey yok. Bomba patladığında bunlar otomatik olarak cansız oluyor. Kişiler canlıyken de zaten bombalar henüz patlamış değil. Bu noktada biz müdahale etsek, canlı bombayı kurtarmak için operasyon yaptılar denilecek. Operasyon yapmasak neden yapılmıyor denecek. Zaten biz üzerimize düşeni yapmışız. Eylemcileri belirlemiş, dinlemiş, keşif yaparken kameraya çekmişiz. Olay günü de polislerimizi olay yerinden uzak tutarak can kaybının artmasını engellemişiz. Bir sonraki eylemi de yakından takip ediyoruz. Kim yapacak, nerede yapacak, hepsini biliyoruz. Daha ne yapalım biz?” diye sitem etti.

Olayın sorumlusu olan örgütleri de sayan İçişleri Bakanı, terör örgütleriyle ilgili olarak bir sınıflandırma yaptıklarını ve bundan sonra terörist gruplara sıfır tolerans ilkesiyle hareket edeceklerini söyledi. İçişleri bakanı tarafından açıklanan ve tehlike potansiyellerine göre üç farklı sınıfta toplanan terör örgütleri şunlar:

  • Acayip pis terör örgütleri: HDP, Oy ve Ötesi, Doğan Medya, CHP, DİSK, KESK, TTB, TMMOB, PYD
  • Duruma göre terörist ya da yol arkadaşı olabilen örgütler: PKK, Paralel Yapı
  • Az da olsa tehlikeli olma ihtimali varmış gibisinden yapılacak örgütler: IŞİD, Hizbullah

Örgütlerin belirlenmesinde hangi yöntemin kullanıldığına ilişkin soruyu da yanıtlayan İçişleri Bakanı “Öyle detaylı bir çalışma yapma fırsatımız olmadı. Ak Saray’dan gelen yazıyı temize çekip, fotokopi ile çoğalttık. Toplasan yirmi, otuz dakikalık bir şey.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...