Pişmansın

AKP’nin açılım süreci halkımızın önemli bir kesiminde büyük bir memnuniyet ve umut yaratmıştı. Artık kan akmayacak, analar ağlamayacak, ocaklar sönmeyecekti. Kardeşlik duygularıyla doğu, batı, güney, kuzey kucaklaşacak, vatan bölünmeyecekti. Ülkemiz yıllardan beri özlediği barış ortamına kavuşacaktı. Asırlardan beri sürüp gelen Türk, Kürt kardeşliği sonsuza kadar da sürecekti.

İlk görüşmeler, büyük bir gizlilik içinde, Norveç’in başkenti Oslo’da PKK yetkilileri ile MİT arasında başladı. Müzakere masasında nelerin konuşulduğu, tarafların karşılıklı hangi tavizleri verdiği ve hangi kararların alındığı konusunda toplantıdakiler ve Büyük Reis dışında, iktidar mensupları da dahil kimseciklere en küçük bir bilgi sızdırılmadı. Her şey sır olarak kaldı. PKK ile çatışmalar azaldı. Şehit cenazeleri ve sivil ölümler bitme noktasına geldi. Bu arada muhalefetin iktidara; “Teröristlerle gizli, gizli görüşüyorsunuz. Nasıl bir pazarlık sürdürdüğünüzü halkımızın bilmesi gerekir, vb.” gibi itirazlarına karşı Büyük Reis; “Biz teröristlerle asla ve kat’a görüşmeyiz. Bizim teröristlerle görüştüğümüzü iddia edenler şerefsizdir.” diye bütün TV kanallarında haykırarak muhalefeti yalancılıkla suçladı.

Bir süre sonra PKK yetkililerinin isteği üzerine müzakereler İmralı’ya taşındı. Büyük Reisin görüşmeleri inkar etme şansı da ihtiyacı da kalmadı. Nihayet anlaşma metinleri açıklandı. PKK’lılar silah bırakıp evlerine dönebileceklerdi. Önceden hazırlanmış -sözde mahkeme-lerde yargılanacaklar, suça karışmamışlarsa salıverileceklerdi. Bütün bunların yapılabilmesi için de iktidar partisinin oylarıyla apar, topar meclisten ‘Pişmanlık Yasası’ diye bir de yasa çıkartıldı.

Türkiye’nin Kuzey Irak sınırında çadır mahkemeleri kuruldu. Etkin ve yetkin savcılar ve hakimlerle donatıldı. PKK lıların dönüşü başladı. İlk otuz, kırk kişilik terörist gurup tam teçhizatlı olarak sınırımızdan Türkiye’ye giriş yaptı. Karşılama gösterileri muhteşem oldu. “Yeryüzünde, vatanlarını düşman işgalinden kurtaran hiçbir birlik bu kadar coşkulu karşılanmamıştır.” diye milletçe övündük. Teröristler, sınır boylarındaki şehir ve kasabalarda, omuzlarda taşınarak şeref turları attıktan sonra çadır mahkemelerinin önüne getirildiler.

Hakim, karşısına getirilen teröriste soruyordu;

-Adın ne?-Asıl adım mı, kod adım mı?

-İkisini de söyle.

-Kod adım Balta, adım Hamo, yani Hamit.

-Hamit söyle bana, suça bulaştın mı?

-Hatırlamiyem ben, her halde bulaşmışamdır.

-Dosyanda bulaşmamış olduğun yazıyor. Peki terörist misin?

-Onu bilmiyem de, örgüt elemanıyam.

-Peki örgüt elemanı olarak neler yaparsın?

-Gomutannarımız ne isderse onu yapmışam.

-Yani baskınlara, askere pusu kurmalara, bombalamalara katılmadın değil mi?

-Bana verilen vazifeyi eksiksiz yerine getirmişem.

-Peki yaptıklarından pişman mısın?

-Pişman degilem.

-Pişmansın, pişmansın. Sen heyecandan farkında değilsin. Pişman olduğunu gözlerinden okuyorum.

-Vallah ben pişman degilem de sen bilirsen hakim bey.

-Bundan böyle örgüt emirlerini yerin getirmezsin değil mi?

-Bunu da bilmiyem, siye ne desem yalandır. Örgüt benem hem anamdır, hem babamdır. Takdir yüce mahgemenizdedir.

-Yaz kızım, karar: Sanığın terör örgütü ile bir ilişkisi kesin olarak tespit edilemediğinden ve bu güne kadar farkında olmadan işlemiş olduğu suçlardan duyduğu pişmanlık nedeni ile beraat’ine ve dosyasının kapanmasına…

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

İsmail İlhan hakkında
1940 yılında Yozgat’ın Köçek Kömü Köyünde beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğdum. İlkokulu üçüncü sınıfa kadar kendi köyümüzde eğitmenle okudum. İlkokulun kalanı ile orta öğrenimimi Yozgat’ta tamamladım. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünü bitirdim. 1976 da Dr., 1982 de Doç., 1987'de Prof. oldum. 6 adet mesleki ve bilimsel kitap ile çok sayıda bilimsel makale yayımladım. 2007 yılında emekliye ayrıldıktan sonra Bursa Belediyesi Türk Sanat Müziği Konservatuvar’ını bitirdim. Keman çalıyor, beste yapıyor ve öykü yazıyorum. Yazarımız İsmail İlhan 7 Nisan 2020 günü yaşama veda etti.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...