Hazineye Ait Orman Arazileri TOKİ’ye Devroldu

Bir bürokratın hatası pahalıya patladı

Hazineye ait orman arazileri TOKİ’ye devroldu

Hükümete yakın kaynakların bildirdiğine göre TOKİ’nin elindeki orman arazilerinin Hazineye devrine ilişkin kararname yazılırken yapılan hatayı fark edemeyen bürokratlar, Hazineye ait orman arazilerinin TOKİ’ye devrolmasına neden oldu.

Hükümet Sözcüsü Hamdi Üçkol yapılan hatayı çok geç fark ettiklerini söylediği açıklamada “Sivil toplum örgütleri ve bazı vatandaşlar, TOKİ’nin elindeki orman arazilerinin Hazineye devredilmesi için hükümetimizden talepte bulunmuşlardı. Biz de bu arkadaşların isteklerini karşılamak üzere bir kararname hazırladık ama yazıcı arkadaş cümleyi ters kurmuş. Aslında İmam Hatip mezunu, son derece yetenekli bir kişi ama olabiliyor işte böyle hatalar. Kardeşimiz, kararname metnini ‘TOKİ’nin elindeki orman arazileri Hazineye devredilecek’ diye yazacağına, ‘Hazineye ait orman arazileri TOKİ’ye devrolacak’ biçiminde kaleme almış. İnanması güç ama katibinden üst düzey bürokratına, bakanından başbakanına kadar herkes kararnameyi okumadan imzalayınca, ne yazık ki bu durum hasıl oldu. Ben sonradan TOKİ Başkanını aradım. ‘Bir yanlışlık yaptık, bu arazileri geri verin’ dedim, hatta biraz da sert konuştum ama başkan ‘Atılan ok geri gelmez, zaten biz şu an budama çalışmalarına başladık’ dedi. Burada asıl sorumluluk vatandaşların. Büyük resme bakmayı, ağacı değil ormanı görmeyi öğrenemedi insanımız, alın işte, iki ağacı kurtaralım derken, tüm orman gitti, iyi mi oldu yani. Neyse gidene üzülecek halimiz yok, artık önümüze bakacağız.” dedi.

Görüşünü almak üzere aradığımız Mimarlar Odası yetkilisi “Biz de ilk defa bizi dinlediler diye sevinmiştik. Bir taraftan da huylandık tabii. Meğer niyetleri başkaymış. Zaten kararname yazılmadan önce, Fransa’dan bin beş yüz tane testere siparişi vermişler. TOKİ’ye durumu yazılı olarak sorduk. Gelen yanıtta ‘Ormanlık arazilerimiz Hazineye devrolursa kereste ihtiyacı doğacağını düşündük. Biz kereste siparişi vermek üzere çalışmalara başladık ancak kararnameyi yanlış yazan arkadaş, siparişe ‘kereste’ yerine ‘testere’ yazınca, satın alma da maalesef bu şekilde gerçekleşmiş oldu.’ diye yanıt vermişler.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...