Liselere Ölü Yıkama Dersi

İktidarın ileri gelen ulemaları okullara ölülerimizin nasıl yıkanacağını öğreten bir ders konulmasının çok yararlı olacağını söylemişler. Milli Eğitim Bakanlığı da teklifi çok yerinde bularak önümüzdeki ders yılı programlarına böyle bir dersin konulabileceğini, bunun için gerekli çalışmaların yapılmasına başlanılmasını buyurmuş. Hatta İmam Hatip liselerinde zaten var olan bu dersin sadece liselere değil, ilkokuldan başlamak üzere bütün ilk ve orta dereceli okullara konmasının daha da yararlı olacağı kanaatiyle, hazırlıkların buna göre yapılması gereği üzerinde duruluyormuş.

Ülkemizin acilen çözülmesi gereken bu büyük sorununa iktidarın el atmış olması hepimizi çok sevindirdi. Ölülerimiz artık bilgisiz, deneyimsiz, eğitimsiz kişilerin ellerde perişan olmaktan kurtarılacak. Öteki dünyaya temiz ve pak olarak avdet edecekler. Ehil ellerde yıkanmış olmanın huzuru içinde gidecekler. Çoğu yerlerde yıkama usulüne göre yapılmadığından ölülerimiz günahlarından arınamadan ahirete intikal ediyor. Örneğin bilmedikleri için, yıkama esnasında cenazeyi sağa çeviren var, sola çeviren var, kimi sırtüstü, kimi yüzüstü yıkayan var. Suyu önce baş taraftan döken var, ayağından başlatan var. Kefenle yıkayan var, çırılçıplak soyup yıkayan var. “Traş edilsin de yıkansın” diyen var, bunun günah olduğunu söyleyen var. Suyun sıcaklığı konusunda hele, hiçbir standardımız yok. Elin üşümemesi gerektiğini iddia eden de var, cesedi haşlamayacak noktasında olmasının dinimizin gereği olduğunu söyleyen de var. Var oğlu var. Yazık değil mi, günah değil mi o merhuma. Dünyevi hayatında çektikleri yetmezmiş gibi bir de öte tarafa gönderirken eziyet ediyoruz.

İşte bunun için ölü yıkama konusu okullarımızda bütün çocuklarımıza en ince noktasına kadar öğretilmeli. Ayrıca kitap üzerindeki nazari bilgi ile yetinmemeli. Her öğrencinin en az üç ölüyü fiilen yıkaması bu dersin olmazsa olmazı yapılmalı. Ders geçme notunun %50 si fiilen ölüyü yıkamaktan verilmeli. Bu dersi geçemeyenler otomatik olarak sınıfı tekrarlamalı. Yani ders baraj olmalı. Dersten pekiyi alarak mezun olanlar istedikleri ilahiyat fakültelerine sınavsız girebilmeli.

Bazı inançsız, din, iman yoksunu, ölülerine saygısız kişilerin; “Ben öldükten sonra şöyle ya da böyle yıkanmışım ne önemi var bunun. Nasıl yıkandığı ölmüş kişinin umurumda mı sanki?” Dediklerini duyar gibiyim. Onlara şunu hatırlatmakta büyük yarar var. Asıl yaşamın öldükten sonra başladığına iman etmeyen, hatta bunu inkar edenlerden misiniz, a münafıklar? Sizi Allah ıslah etsin başka bi şey demeyim.

Bu konunun ülkemizdeki işsizlik sorunun çözümüne de büyük bir katkı sağlayacağı apaçık ortada. Bütün okullara ölü yıkama öğretmenleri, bütün camilere ölü yıkama memurları, bütün köylere, mezralara bu hizmeti götürecek elemanların atanmasını bi düşünsenize. Nasıl büyük bir istihdam kapısını açmış oluruz, varın siz hesabını yapın.

Benim daha ilginç bir önerim var izninizle. Biz bu eğitimi sadece orta öğretim düzeyinde bırakmayalım. Ölü yıkama üniversiteleri açalım. Böylece meseleye bilimsel açıdan yaklaşmış oluruz. Bu alanda önemli bilim adamları yetiştirme şansına sahip oluruz. Bütün İslam coğrafyasında bir yıldız gibi parlar, İslam alemine bu bilim dalını armağan etmiş olmanın gururunu yaşarız. Bu kadarı bile, ölü yıkama konusunun sizce de, nasıl önemli bir konu olduğunu göstermeye, kanıtlamaya yetmiyor mu?

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

İsmail İlhan hakkında
1940 yılında Yozgat’ın Köçek Kömü Köyünde beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğdum. İlkokulu üçüncü sınıfa kadar kendi köyümüzde eğitmenle okudum. İlkokulun kalanı ile orta öğrenimimi Yozgat’ta tamamladım. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünü bitirdim. 1976 da Dr., 1982 de Doç., 1987'de Prof. oldum. 6 adet mesleki ve bilimsel kitap ile çok sayıda bilimsel makale yayımladım. 2007 yılında emekliye ayrıldıktan sonra Bursa Belediyesi Türk Sanat Müziği Konservatuvar’ını bitirdim. Keman çalıyor, beste yapıyor ve öykü yazıyorum. Yazarımız İsmail İlhan 7 Nisan 2020 günü yaşama veda etti.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...