Sol Partilerden Kadın Vekil Eleştirisine Sert Yanıt

Kadın vekil sayısı düştü

1 Kasım seçimleri öncesinde “kadın aday” konusunda mangalda kül bırakmayan sol partiler, seçim sonuçlarının belli olmasından sonra kadın örgütlerinin hedefi oldu.

134 milletvekilinden sadece 21’i kadın olan CHP’deki kadın vekil oranı % 16. Muhabirimizin ulaştığı Kemal Kılıçdaroğlu “Bu iddiaları araştırmak üzere, bizzat ben Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulundum. Eğer kadın aday sayısı söylenildiği gibiyse hukuk gereğini yapacaktır. Mahkemeye intikal etmiş bir olay hakkında daha fazla yorum yapmam doğru olmaz” dedi. Kendilerinin çağdaş Türkiye ve kadın hakları konusunda bir öncü olduğunu ve en çok kadın milletvekilinin de CHP’den meclise girmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu “Listelerde bir karışıklık olmuş olabilir. Arkadaşlar da milletvekili kartları oluşturulurken cinsiyet sütunundaki kaymalardan ötürü bazı hataların olabileceğini belirttiler. Mesela partimize kadın kotasından soktuğumuz Mehmet kızımızın cinsiyeti yanlış yazılmış. Aynı şekilde Süleyman Hanım ve Ragıp Abla da listelerde erkek olarak görünüyor. Bir hata olmuşsa da olmuştur. Yani, bu saatten sonra ne yapalım, çükünü mü keselim arkadaşların.” şeklinde konuştu.

% 50 kadın aday sloganıyla 7 Haziran seçimlerine girip % 40 kadın aday sokan HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerden sonra “Hatamızı telafi edeceğiz.” demişti ancak 1 Kasım seçimlerinde meclise giren 59 milletvekilinden sadece 23’ü kadın oldu, yani HDP’nin kadın vekil oranı da % 39’a düştü.

Muhabirimizin telefonla ulaştığı Demirtaş “Bizim doğuda yeterli öğretmenimiz yoktu. Lise 1 matematik hocamız, yirmiye kadar saymayı biliyor, sadece tek haneli rakamları toplayabiliyordu. Bölme işlemi bizim okullarda zaten tümüyle yasaklanmıştı. Lise 3 hocamız Neriman Anne daha iyiydi, 30’a kadar sayabiliyordu. 30’dan sonrasını sorduğumuzda, bize ‘gerisi zaten aynı’ derdi. Bu yüzden ben 30’dan sonrasını hep aynı sanıyordum. 25, 30 milletvekilimiz varken sorun yoktu ancak milletvekili sayımız artınca bu problemler oldu. Bu yaştan sonra matematik öğrenecek halim yok, -eğer olursa- bir sonraki seçimlerde 30’dan sonrasını hep kadın yapacağız. Sonuç olarak giren arkadaşlarımızın kadın erkek demeden, kadın haklarını savunmasını bekliyoruz. Sanki hayvan haklarını sadece kediler mi savunuyor?” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...