Türkiye’den Rusya’ya Çok Sert Ültimatom

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya tarafından gelen açıklamalar sonrasında, Rusya’ya çok sert bir dille kaleme alınmış bir ültimatom verdi. Uluslararası çevrelerce ‘Türkiye kararlılığını gösterdi’ biçiminde yorumlanan açıklamalar aşağıdaki gibi:

“23 Kasım tarihinde bir adet askeri uçağın sınırlarımızı ihlal etmesi nedeniyle ilgili pilot uyarılmış, ancak uyarıya karşın rotasını değiştirmemesi nedeniyle uçağın havada durma kabiliyeti yok edilerek güvenli biçimde yere indirilmesi sağlanmıştır. Hiçbir şekilde uçağın düşürülmesi söz konusu değildir. Aşağı indirilmesi sağlanan uçağın Rus Hava Kuvvetlerine ait olduğu ertesi günkü haberlerden öğrenilmiş ve bu durum tarafımızda büyük bir üzüntü yaratmıştır. Hükümetimiz tarafından indirilen uçağın tekrar havaya kaldırılması talimatı verilmiş ancak teknik sebeplerden dolayı uçağın havalanması mümkün olmamıştır.

Rusya’nın ve tüm dünyanın bilmesi gerekir ki hükümetimizin bu konulardaki tavrı çok açıktır: Biz kalktığımız yere oturmasını da dün çıkarttığımızı bugün yutmasını da biliriz. Rus halkı bilmelidir ki bu olayın Rus tarafında bir düşmanlık yaratmasına kesinlikle izin verilmeyecektir. Biz küskünlüğe sabır gösterecek bir ülke değiliz, bu konuda kimse sabrımızı test etmeye kalkmasın. Biz gerektiğinde özür dilemesini de bilen kahraman bir milletin asil evlatlarıyız. Rusya ayağını denk alıp bu dargınlığa bir son verene kadar tavrımızda zerre değişiklik olmayacaktır. Bu konudaki kararlılığımızı kimse test etmeye kalkmasın.

Bu Rusya’ya son uyarımızdır: Biz ettik siz etmeyin!”

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...