Bisiklet Devinden Türkiye İçin Özel Model: Gordünnü

Ünlü bisiklet üreticisi Goddi’nin “Görmedim”, “Fark edemedim” “Bisiklet mi varmış” “Bi ses duydum sadece” şeklinde ezilen bisikletlilere yönelik çalışması sonuçlandı. Türkiye için üretilen özel “Gordünnü” bisikletleri 2016 başında yollarda olacak.

Muhabirimizin ulaştığı Goddi Türkiye temsilcisi Rıza Testi yeni modelden çok umutlu olduklarını söyleyerek “Gordünnü, Türkiye’de bisikletlilerin gözdesi olacak” dedi. Son üç yılda Türkiye’de gerçekleşen bisiklet kazalarına ilişkin bir araştırma yaptıklarını söyleyen Testi “Hepsinde bir ortak nokta vardı. Araç sürücüleri bisikletlileri görmediklerini, sürücünün bisikletle ana yola neden çıktığına bir anlam veremediklerini, küçük araçlarla yola çıkmanın bu tür riskleri kabul etmek anlamına geldiğini söylediler. Kara yolunun arabalar için yapıldığını, bisikletlerin ince ve narin yapısının bu yollara uygun olmadığını düşündüklerini söyleyenler de çıktı. Biz bu araştırmayı İtalya’daki ana firmamıza gönderdik, onlar da analiz edip üzerinde çalıştılar ve ortaya bu bisiklet çıktı” dedi.

Gordünnü bisikletleri teknik özellik olarak 42 kilo ağırlığında ve 150″ janta sahip. Trafik sıkıştığında arabaların ve kamyonların üzerinden gidebilen Gordünnü, yaklaşık 7 km. öteden görülebiliyor. Bisiklet üzerinde bulunan havalı korna, Amerika’nın ünlü tır üreticisi Freightliner firmasıyla birlikte geliştirilmiş ve 1 km’lik menzile sahip. Uzmanlar kornan-kulak mesafesinin yarım metreden az olması durumunda geçici sağırlık oluşabileceğini belirterek bisiklete yaklaşan araçları uyarıyorlar. Gece sürüşüne de uygun olan Gordünnü’de far olarak lazer teknolojisinden yararlanılmış. Avrupa yakasından köprüye giren bir araç, ters istikametten gelen Gordünnü’yü Anadolu yakasındaki gişeler mesafesinden görebilecek.

Test sürüşü yapan bir bisiklet sürücüsünün “Her gün işime bisikletle gidiyorum. Özellikle sabahları, minibüs ve taksiler araçlarını üzerime sürüp beni sıkıştırırdı. Bugün birinin üstünden geçtim, “Ne yapıyon ağabey, bu bizim ekmek teknemiz” diye cevap verdi.” diyerek yeni modele onay vermesi de üretici firma çalışanlarının yüzünü güldürdü.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...