Dilek Doğan Görüntülerine Hükümetten Sert Tepki: Görüntüleri Çeken Polis Görevden Alındı

Dilek Doğan’ın güvenlik güçleri tarafından öldürülmesine ilişkin görüntülerin yayınlanmasına hükümetin tepkisi sert oldu. Evlerine arama yapmak üzere gelen polisler tarafından silahla vurularak öldürülen Dilek Doğan’ın evinde arama yapıldığı sırada polis tarafından çekilen görüntüleri dün medya organlarında yayınlandı. Görüntülerde herhangi bir çatışma olmadığı ve polisin nedensiz yere Doğan’ı öldürdüğü görülürken, polisin yaralı Doğan için ambulans çağırmak yerine ailenin sağ kalmayı başaran diğer üyelerini kelepçelemeye çalıştığı görülüyordu.

Görüntülerin medyaya ve internete sızmasından sonra krizi değerlendirmek üzere İçişleri Bakanlığında bir araya gelen üst düzey bürokratlar kısa süre içinde gerekli önlemleri alarak basın açıklaması yaptı.

Çekim Yapan Polis Görevden Uzaklaştırıldı
Toplantı sonucunda açıklama yapan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Kamil Budaktan görüntüleri defalarca izlediklerini söyledikten sonra “Yani akıl alır gibi değil, bir vatandaşımız kaza kurşunuyla yaralanmış, bu kameraman arkadaş orada çekim yapmaya devam ediyor. Git bir yardım et, ambulans çağır, telefon et, sanki kamerası eline yapışmış gibi bir magazin habercisi edasıyla polisimizin peşinde dolanıyor. Konuyla ilgisiz, sesler, görüntüler, saçma sapan, amatör bir çekim. Emniyette bizim, yazılı olmayan prosedürlerimiz vardır, kameramanlarımız belli durumlarda sadece tavan veya duvar çekimi yaparlar. Bu anlarda mikrofon deliği elle kapatılmak suretiyle mutlak bir sessizlik sağlanır. Ayrıca bizim ödeneklerimiz sınırlı olduğundan zaten çoğunlukla kameralarımız tutukluk yapar, ses kesilir, görüntü gider. Ben bugüne kadar bu kadar net, akıcı polis videosu izlemedim, yani bu arkadaş için söyleyecek söz bulamıyorum. Dün getirmişler bunu görüşelim diye, elimden bir kaza çıkar, bu adam gene kayıtta olur, başımıza bela alırız, yollayın dedim bunu geldiği yere. Disiplin kurulumuz da biraz önce toplandı. Arkadaşı görevden uzaklaştırdık. Emniyette bu tür kişiler için yerimiz yok” dedi.

Tetiği Çeken Polis, Terfi Ettirilerek Cizre’ye Atandı
Açıklamalarını sürdüren Budaktan “Tabii olayın bir de farklı boyutu var. Kaza sonucunda vatandaşımızın ölümüne neden olan polisimizin yaşadığı üzüntü. Biraz önce İçişleri Bakanımız, Doğan’ı öldüren polisin ailesine ulaşarak geçmiş olsun dileklerini paylaştı. Polis kardeşimizle de gerekli görüşmeleri yaptık, hükümet olarak polisimize elimizden gelen tüm desteği göstereceğimizi de ifade ettik, kendisi şu an bir travma yaşıyor ve psikolojik destek görüyor, bize bir süre için İstanbul’dan ayrılmak istediğini, buradaki çalışma ortamındaki kamera ve spot ışıklarından rahatsız olduğunu bildirdi. Kamera olmayan bölgelerden birine tayin edilirse bu olayı unutabileceğini söyledi. Kısa bir değerlendirme sonrası, özel harekat birimleri olarak kamerasız faaliyet gösterdiğimiz Cizre bölgesi aklımıza geldi. Kendisi de Cizre’de başarılı olabileceğine inandığını bize bildirdi. Moral olacağını düşünerek bir de terfi ettirdik, şu an polisimizin Özel Harekat Birim Yöneticisi olarak Cizre’ye atanması an meselesi, evrak imza aşamasında” dedi.

Soruşturmaya Mahal, Gerek ve Ödenek Yok
Kaparoz muhabirinin “Doğan’ı öldüren polis hakkında bir soruşturma yürütülecek mi?” sorusuna “Bence soruşturmaya mahal yok, mahal olsa gerek yok, gerek olsa zaten ödenek yok. Yani soruşturma şu an için zor görünüyor” diyen Budaktan, başka soru almayacağını belirterek toplantı salonundan ayrıldı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...