Diyarbakır’da Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Cama Çıkma Yasağı İlan Edildi

Şehirde yaşanan olağanüstü olayları gerekçe gösteren Valilik, Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağının ardından bugün cama çıkmayı da yasakladı.

Valilikte Beyin Fırtınası Yapıldı

Konuyla ilgili olarak bilgilerine başvurduğumuz adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili “Biliyorsunuz uzun süredir, Diyarbakır’ın bazı ilçe ve mahallelerinde sokağa çıkma yasağı uyguluyoruz. Geçen gün yandaş kanallardan bir yetkili aradı, ‘Efendim açıklamalarınızda sokağa çıkmanın serbest olduğu yerleri belirtseniz, kalanı yasak deseniz’ dediler. Yasak yerleri sayarken haberler çok uzuyormuş da reklamlara yer kalmıyormuş. Neyse biz bu açıklama işini konuşmak üzere dün toplandık ancak toplantıda farklı bir gelişme oldu, sadece sokağa çıkan değil, evinde camdan dışarı bakan Diyarbakırlıların da büyük bir güvenlik tehlikesi oluşturduğu yönünde bir görüş belirtildi. Valimiz hemen tüm yöneticileri toplantı odasına çağırdı ve on iki dakikalık bir beyin fırtınası gerçekleştirdik. On iki dakikalık sessizliğin ardından ‘E o zaman camdan bakmayı da yasaklayalım’ görüşü kabul gördü” dedi.

Sokağa Çıkma Yasağı

Çamaşır Asanı Da Var, Balkonda Sigara İçeni De

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi ise “Maalesef Diyarbakır’da gergin bir ortam var. Sokağa çıkma yasağıyla ancak belli ölçülerde bir güvenlik önlemi sağlayabiliyorsunuz. Daha dün zırhlı araçlarla sokakları gezdik, böyle imalı imalı cam silmeler, balkon demirine renkli çamaşır asmalar, camda sigara içip polisimize doğru üfürmeler, perde aralığından manalı manalı iç çekmeler, yani ne isteseniz var bu Diyarbakır’da. Elbette bizim önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliği ama polisimizi de düşünmek durumundayız. Birileri cam keyfi yapacak diye polisimizi risk altında bırakamayız” dedi.

Halk Uygulamadan Memnun

Görüşlerini almak için ulaştığımız başbakan Davutoğlu ise bu uygulamadan haberi olmadığını söyleyip danışmanlarından gerekli bilgileri aldıktan sonra “Bu talep zaten Diyarbakır’lı vatandaşlarımızdan gelmiş. Yani sadece Diyarbakır için demiyorum, isterseniz siz gazeteciler olarak İstanbul’daki insanlara ulaşıp ‘nereye birader?’ diye bir sorun. Göreceksiniz ki ya evindedir ya da evine gitmeye çalışıyordur. Bizim Diyarbakır’da yaptığımız olay işte budur. Yani anlamıyorum ben, ne var bu dışarıda, nedir bu Diyarbakır’daki illa sokağa çıkalım gayreti. Şimdi İstanbul’da sokağa çıkma yasağı ilan etsek, çoluk çocuk bayram yapar ama Diyarbakır’da bir iyilikten anlamazlık, kıymet bilmezlik durumu var. Çayını demle, televizyonunu aç, otur evinde. Yani ne olur iki gün cama, balkona çıkmasan, çamaşırını içeride kurutsan. Zaten bana gelen bilgiye göre Diyarbakır’lı vatandaşımız da şu kış günlerini evinde geçirmekten son derece memnun. Sorun çıkaranların kim olduğunu biliyoruz, bunlar şehre sızmış örgüt mensubu veya sempatizanları” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...