Emniyet Şeridinin Adı Protokol Şeridi Olarak Değişiyor

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre emniyet şeridinin adı ‘protokol şeridi’ olarak değiştirilecek. Emniyet Müdürlüğü Basın İlişkileri Müdürü Halit Canev yeni uygulamaya 1 Ocak 2016 tarihinde geçileceğini söyledi.

Canev “Biz bu şeridin adını Emniyet Müdürlüğüne ait araçlar trafik tıkandığında, en sağdaki şeritten tam gaz gidebilsinler diye ‘emniyet şeridi’ yapmıştık ancak bazı vatandaşlarımız bunu kendi emniyetleri için oluşturulmuş bir şerit olarak algılamışlar. Yani nasıl böyle anlaşıldığını bilemiyorum ama eğer vatandaşı düşünecek olsaydık şeridin adını ‘halk şeridi’ koyardık.” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Canev “Geçen gün Altunizade’den Boğaz Köprüsüne doğru giderken baktım sağ şeritte bir vatandaşla Emniyet Müdürümüz tartışıyor. Vatandaş durarak şeridi işgal ettiği yetmiyormuş gibi bir de emniyetten görevli arkadaşlar buradan geçiyor diye onlarla tartışıyor. Bizzat kendim gittim, ‘Gazın mı var, kaşıntın mı?’ diye sordum. ‘Burası emniyet şeridi’ diyerek yanıt verince artık canımıza tak etti, gülmekten tam istediğimiz gibi dövemedik arkadaşı.” dedi.

Bu uygulamanın başka ülkelerle kıyaslanmaması gerektiğini de söyleyen Canev “Şimdi ilk birkaç hafta gazeteciler ya da çok bilmiş sürücülerimiz çıkar ‘Efendim Almanya’da şöyle, Fransa’da böyle’ diye. Lan sen kırmızı ışıkta geçince biz bir şey diyor muyuz? Git bakalım o ülkelerde yaya geçidinden son gaz geçilebiliyor mu? Maalesef vatandaşımız çok karaktersiz, işine gelen uygulamaya hiç sesini çıkartmıyor, işine gelmediğine veryansın ediyor.” dedi.

Bu uygulamayla trafikteki pek çok sorunun çözülmesini beklediklerini anlatan Canev “Şimdiye kadar ‘bak biz bekliyoruz da protokol veya emniyet araçları sağdan geçiyor’ diye bazı vatandaşlarımız sinir oluyordu. Bu değişiklikten sonra bir kabullenme olacak. Vatandaş sırasını, sınıfını, konumunu ve haddini bilecek. Bilmeyene de biz münasip şekilde bildireceğiz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...