Fosil Yakıtların Yeraltında Bırakılması Kararı Türkiye’yi Harekete Geçirdi: Yeraltı Santrali Gündemde

Paris İklim Zirvesinde, fosil yakıtlardan vazgeçilmesinin zorunlu olduğu kabul edilmişti.

Son verilere göre, emisyon düzeyini AB ülkeleri rekor düzeyde, ABD ise en azından belli düzeyde azaltırken Türkiye tüm yatırımlarını kömüre dayalı santrallere yaparak dünyanın en fazla sera gazı salımı yapan on dördüncü ülkesi olmayı başardı. Türkiye’yi salımların %90’ından sorumlu 58 ülkenin arasında 50’inci sıraya, yani ‘iklim değişikliği performansında en kötü ülkeler’ arasına yerleştiren emisyon artış hızı, 2005-2014 arasında ortalama yüzde 4 iken, 2014’te yüzde 7,4’e yükseldi. Karbon salımının en önemli kaynağı yüksek oranda karbon içeren kömür, petrol ve doğal gaz gibi doğal enerji kaynakları, yani fosil yakıtlar. Sadece kendi ormanlarını, sularını değil tüm gezegendeki yaşamı da baltalayan fosil yakıt yatırımlarına Paris Zirvesinde dur denildiğinde Türkiye’nin ne yapacağı merak konusuydu.

“Yeraltı Santrali İçin Düğmeye Bastık”

İşte tüm bu merak ve beklentilerin ardından, Paris İklim Zirvesi’nin sonuçlarının değerlendirildiği toplantı sonrasında açıklama yapan Çevre Bakan Yardımcısı Halime Güllü, Paris’teki İklim Zirvesinde gezegenimiz için çok önemli kararlar alındığı ve Türkiye’nin bu kararlara uyma konusunda son derece istekli olduğunu belirttikten sonra “Biliyorsunuz, Paris İklim Zirvesi, iki yüze yakın ülkenin imzaladığı küresel ısınmayı iki derecenin altında, eğer olabiliyorsa bir buçuk derecede tutmayı hedefleyen bir anlaşmayla sonuçlandı. En önemlisi de bunu sağlamak için fosil yakıtları yeraltından çıkartmayarak, temiz ve yenilenebilir enerjilere geçmemiz gerektiği konusunda oldukça net bir mesaj verildi. Biz de Türkiye olarak bu kararı değerlendirdik ve fosil yakıtları yeraltından çıkartmadan kullanabileceğimiz bir yeraltı santrali için düğmeye bastık” dedi.

“Termik Santralin Adı Şark Uyanığı Olacak”

Yeraltında inşa edilecek olan yeni termik santralin adının ‘Şark Uyanığı’ olması yolunda düşünceleri olduğunu belirten Güllü santralin sadece bacasının dışarıda olacağını ve bacanın büyük bir olasılıkla yeşile boyanacağını tahmin ettiğini belirttikten sonra “Birtakım çevrelerin oyuncağı olmuş sözde bilim adamlarının bu projemize ne kulp takacaklarını da çok merak ediyorum?” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...