Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde Geliştirilen Yalan Makinesi İlk Çalışmasında Kendi Kendini İmha Etti

Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından geliştirilen yalan makinesi ilk çalışma denemesinde patlayarak kendi kendisini imha etti. Ölen veya yaralanan olmayan patlama üniversitede panik yaratırken, üniversite rektörlüğü derslere bir gün ara verildiğini ilan etti.

Önce Dumanlar Çıktı

Konuyla ilgili olarak ulaştığımız Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof.Lütfi Yanak “Biz makineyi çalıştırınca dumanlar çıkmaya başladı. Böyle zift gibi pis bir koku geldi makineden. Biz aleti ceryandan çekesiye büyük bir gürültüyle patladı. % 100 helal sertifikası da var, yani gavur icadı gibi nasıl patladı vallahi biz de anlamadık ama rabbime şükürler olsun, kimseye bir şey olmadı. Verilmiş sadakamız varmış. Kimse merak etmesin, bu ekip oldukça biz daha çok yalan makineleri yaparız” dedi. Cihazın tümüyle Türk mühendisler tarafından üretildiğini söyleyen Prof.Yanak makinenin çalışma prensibini de şöyle anlattı: “Bizim yalan makinemiz diğer örneklerden farklı çalışacaktı ancak bozulmasında da bir hayır vardır elbette. Bizim makine, kendisine bağlanan kişi konuşurken kaç kez Allah diyor, kaç kere şükrediyor, bir yere girerken ilk olarak hangi ayağını atıyor gibi çok sayıda değişkeni kontrol ederek bunlardan anlamlı bir netice çıkartmaya odaklanmıştı. Bu değişkenleri Kuranı Kerim ve anayasamıza uygun bir algoritma ile işleyerek, sözlerin yalan olup olmadığını belirleyecekti.” dedi.

Hocamızı Elektrik Çarptı

Kaparoz muhabirinin “Cihazın doğru çalışıp çalışmadığından nasıl emin oluyorsunuz?” şeklindeki sorusuna “Haşa, biz bu dünyada sadece kul olduğumuzdan eminiz, onun ötesindeki bilgimiz de görgümüz de noksandır. Makinenin sonuçlarının doğru olup olmadığından da bir tek Allah Teala emin olabilir. Aslında biz cihaz yapılırken ilk önce kendimize takıp bir deneyelim dedik ama elektrik mühendisliği hocamızı elektrik çarpınca o işten vazgeçtik. Bugünkü planımız da makineye, siz değerli basın mensuplarını bağlamaktı ama kısmet değilmiş. Belki de alet sizi yalancı çıkarmamak için kendi kendini imha etti” diyerek basın mensuplarıyla şakalaştı.

Hükümlüler Üzgün

Yalan makinesinin kendini imha ettiğinin duyulması bazı grupları derin üzüntüye boğdu. Geçen yıl, cihazla ilgili geliştirme faaliyetlerinin duyulması, özellikle kaçakçı, dolandırıcı ve üçkağıtçıların ilgisini çekmiş, üniversitenin TÜBİTAK’la geliştirdiği yalan makinesinin vereceği sonuçların mahkemelerce kabul edileceğine ilişkin söylentiler de yayılınca söz konusu makine pek çok hükümlünün umudu olmuştu. Bu umutlarla birlikte bugüne kadar toplam iki yüz elli bin euro harcanan yalan makinesi yatırımı da yalan oldu.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...