TSK’dan Dünyada İlk: Sınırlarımızı İhlal Eden Uçağın Pilotuna Saygı Duruşu

TSK’dan ezber bozan uygulama

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının pilotu Oleg Peşkov için askeri tören düzenledi. Düşürülen uçaktan atlamayı başaran Rus pilot, Türkmen savaşçıları tarafından öldürülüp cesedine işkence yapıldıktan sonra Türkiye’ye teslim edilmişti. Törenle ilgili açıklama yapan askeri bir yetkili “Geçen gün düşürdüğümüz uçağın pilotu için bugün saygı duruşunda bulunduk. ‘O zaman uçağı niye düşürdünüz?’ diyenler olacaktır. Bildiğiniz gibi TSK’nın yeni angajman kuralları çerçevesinde düşürüldü bu uçak. Dün gece angajman kuralları gene değişmiş, onun için tören düzenlenmesi konusunda bir talimat aldık. Şimdi sizinle konuşurken alttan mesaj geldi, bir değişiklik daha olmuş ama içeriğini henüz ben de bilmiyorum.” dedi.

Askeri yetkili “Bugün, silahlı kuvvetlerimizin bir mensubu olarak, sınırlarımıza tecavüz eden Oleg yoldaşımızın fotoğrafı önünde selam dururken çok duygusal anlar yaşadık. Evet, belki Oleg Peşkov sınırlarımızı ihlal ettiği için uçağı düşürülmek suretiyle etkisiz hale getirildi ama o kahraman bir pilottu. Oleg gibi pilotlar hiçbir zaman ölmez, onun adını bizler yaşatacağız. Ayrıca bu vesileyle şunu da eklemek isterim ki sınırlarımızı ihlal eden her uçak, bundan sonra da ülkesine bakılmaksızın aynı şekilde düşürülecek. Ancak biz Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik tabii. Tamam angajman kuralları gereğince bir şeyler yapıyoruz ama inanın ‘ne yaptığımızı biliyorum dersem’ yalan söylemiş olurum. Zaten çok da yorgunum. Bakın deminden beri konuşuyorum ama ne dediğimi ben de bilmiyorum.” dedi.

Tören alanının dışında toplanan ve “Kimse Türkiye’yi Test Etmeye Kalkmasın” yazılı pankart taşıyan küçük bir kalabalık ise “Hepimiz Oleg’iz, Sınırları Deleriz”, “Oleg’ler Ölmez, Vatan Bölünmez” şeklinde slogan atarak cenazeyi uğurladı. Ayrıca, sınırlarımızın ihlal edildiği Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki bir caddenin adının, sınır ihlali yapan kahraman pilotun anısını yaşatmak üzere, Oleg Peşkov Caddesi olarak değiştirileceği öğrenildi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...