Diyanet’ten ‘Yolsuzluk Haram mı?’ Sorusuna: Tenasül Organında Boydan Ziyade Fonksiyonellik Mühim

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘yolsuzluk’ konusunda gelen soruları yanıtlamak üzere yaptığı olağanüstü toplantıdan tenasül organında boydan ziyade fonksiyonelliğin mühim olduğuna yönelik bir karar çıktı.

Soruları Çok Güzel Topladık Ama Yanıt Verme Konusunda Bazı Tıkanıklıklar Oldu
Özellikle 17-25 Aralık soruşturmalarının yıl dönümü nedeniyle, vatandaşlardan Diyanet İşleri Başkanlığı’na yolsuzluk konusuyla ilgili çok sayıda soru yöneltildiği öğrenildi. Kurum sözcüsü Halim Balaban “Geçen hafta gelen soruları topladık ve hepsine ortak bir yanıt vermek istedik. Vatandaşlarımız genel olarak ‘yolsuzluk yapan kişilerin günaha girip girmedikleri’, ‘yolsuzluk yapmanın haram olup olmadığı’, ‘yolsuzluk yapan kişilere güvenilip güvenilmeyeceği’ konularında sorular sormuşlardı. Soruları gayet güzel topladık ama yanıt verme konusunda bazı anlaşmazlıklar yaşadık” dedi.

Rasim Hoca’nın Çıkışı Her Şeyi Değiştirdi
Balaban “Hocalarımız, sorulara çeşitli yanıtları verirken, Başkanımız sürekli ‘O konuya hiç girmeyelim’, ‘Bu konuda bir fikir beyan etmeyelim’, ‘Yanlış anlaşılırız’ gibi çıkışlarda bulundu. Yedi saatlik tartışma sonunda bir çıkış yolu bulamadık ve ‘Haram desek olmaz, helal desek hiç olmaz’ noktasında kilitlendik. Bazı hocalarımız, nabza göre şerbet vermeye kalkarsak bir orta yol bulamayacağımızı dile getirirken Başkanımız da ‘Devlet büyüklerini incitmek günahların en büyüğüdür’ konulu kısa bir konuşma yaptı. Tam bu noktada deneyimli üyelerimizden Rasim Hoca sinirlenerek “Onu deme, bunu deme, ne cevap vereceğiz o zaman biz yolsuzluk soranlara. Haftada bir buraya gelip, eşeğin tenasül organı gibi dikilip gideceksek bundan sonra ben yokum” dedi. O anda Başkanımızın gözleri parladı. “Bravo Rasim Hoca, çok önemli bir konuya parmak bastın” dedi. Sonrasını tam hatırlamıyorum ama uzunca bir süre tenasül organından bahsedildi, Rasim Hoca’nın maaşında bir iyileştirme yapılması gündeme geldi, sonuç olarak da işte elinizdeki fetva ortaya çıktı” dedi.

Yolsuzluk Konusuna Giren Dinden Çıkar
Kaparoz muhabirinin “Yolsuzluk sorularıyla bu fetvanın ilgisini kuramadık” sözüne yanıt veren Balaban “Bir ilgisi yok. Zaten ilgi kurmanıza gerek de yok. Yolsuzlukla ilgilensek ne değişecek, kurtulabilecek miyiz bu meretten? Biz yolsuzluktan, hırsızlıktan, kayırmadan söz ettikçe ancak mümin kardeşlerimizin canını sıkacak, kalplerini sıkıntıya gark etmiş olacağız. Oysa bizim dinimiz güzelliklerden söz edilmesini öğütler. Arkadaşlar siz de bu konulara girmeyin, maazallah dinden çıkarsınız” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...