Sedat Peker İçin 100$ Para Cezası İsteyen Savcı: Sen İstiyor Duj, Verecek 50$ Daha

Sedat Peker’in Barış İçin Akademisyenler adıyla kamuoyuna duyurulan bildiriyi imzalayanlar hakkında “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız!” şeklindeki açıklaması savcıları harekete geçirdi. Çeşitli kurumlardan aldığı “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ve “En Hayırsever İş Adamı” gibi unvanlara da sahip olan Sedat Peker daha önce de çete kurma, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanma gibi iddialarla yargılanıp hüküm giymişti.

İktidarla yakın ilişkiler içinde olan Sedat Peker’in internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü ve bir çok siyasetçi savcıları göreve davet etti. Çağrıya icabet eden savcı Muhsin Karakaş, Sedat Peker hakkındaki iddianameyi hızlıca tamamlayarak, dün dosyayı mahkemeye teslim etti.

Suç Unsurları Oluşmadı, Kanıtlar Buluşmadı, Niyetler Kavuşmadı
Savcı Karakaş’ın hazırladığı iddianamede şu görüşlere yer verildi:
“Zanlının internet sitesinde yapılan incelemede, ‘Kıymetli Dostlarım’ diyerek başlayan ve ‘Bir Umuttur Yaşamak’ şeklinde biten ve çok sayıda şikayete neden olan metin, detaylı olarak analiz edilmiştir. Uzmanlarımızca yapılan soruşturmada, toplam 276 sözcükten oluşan açıklamanın 12pt’lik Arial font grubu kullanılarak bilgisayar klavyesiyle hazırlandığı ve internet sitesinin duyurular bölümüne koyulduğu tespit edilmiştir. Boşluklar çıkartıldığında 1917 karakterden oluşan açıklamanın içeriğinde pek sert eleştiri ve üst sınırda gözdağı niteliğinde terimler bulunduğu ancak açıklamanın bir bütün içinde mütalaa edildiğinde zanlıya isnat edilen konularda yeterli suç unsurunun oluşmadığı, şikayetçilerin belirttiği kanıtların buluşmadığı ve yazıda geçen niyetlerin bir sonuca kavuşmadığı tespit edilmiştir.”

Pazarlık Sonucu 100$’lık Cezada Anlaştık
Savcı Karakaş yaptığı açıklamada “Ben Sedat Peker’i de telefonla arayarak ifadesini aldım. Kendisi ilk ifadesinde akademisyenleri tehdit etmediğini belirtti, daha sonrasındaysa ‘Tehdit etsem ne olacak ki?’ şeklinde üzüntülerini dile getirdi. Ben bir ceza istememizin daha doğru olacağını söyleyince, kendisi ‘illa bir şey lazımsa, ufak bir para cezası kesin, 50$ atayım’ şeklinde bir beyanı oldu. Uzatmayalım, sıkı bir pazarlık süreci yaşandı, biz 200$ istedik o 50$ konusunda ısrarcı oldu, nihayetinde 100$’a anlaştık. Ayrıca metinde yer alan duş ifadesi için de 50$’lık bir ilave talepte bulunduk” dedi.

Mahkeme Cezayı Önce Törpüledi, Sonra Erteledi, İtiraz Üstüne de 1/4 Oranında Örseledi
Karakaş’ın dosyayı teslim etmesinden sonra, gerekli incelemeleri yaparak iddianameyi kabul eden mahkeme, savunmanın talebi üzerine savcının istediği cezayı törpüleyerek 50$’a indirdikten sonra, zanlının güler yüzü, hoş sohbeti ve efendi kişiliği nedeniyle verdiği 50$’lık cezayı da erteledi. Savunmanın ikinci kez itiraz etmesi üzerine, bu kez cezayı 1/4 oranında örseleyen mahkeme, öldürmeli tehdit için 35.-TL para cezasına hükmederken duş için takipsizlik kararı verdi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...