Yeni Anayasaya Eklenecek ‘Yalancıyı Sevsinler mi?’ Maddesi

Dünya üzerinde, onu keserim bunu doğrarım diyenlerin serbest, barış isteyenlerin tutuklu olduğu başka bir ülke var mı ben bilmiyorum. Böyle hukuk, böyle bir ülke olur mu lan? Kanunlar ülkeye huzur getirmeye, düzen sağlamaya yaramaz mı? Peki kavgacıyı, hırsızı yüceltip, huzur ve adalet isteyenleri hapse koyarsan ne işe yarar oğlum kanun yapmak? Hırsızı koruyacak olduktan sonra ne halta yarar ki mahkeme? Böyle olacağına, hiç kanun olmasın, mahkemeler çalışmasın daha iyi lan.

Yeni anayasa için falanca muhalefet lideriyle görüşülmüş de gelişmeler umut vericiymiş. Biz hıyar mıyız oğlum, salak mı yazıyor bizim alnımızda, barış isteyenleri hapse koyduktan sonra yeni anayasa yapsan ne olur, eskisini kullansan ne olur lan? Ülkede kafası bozulan, ‘falanca akademisyen hapse konulsun’, ‘filanca gazeteci tutuklansın’ diye yazıyor, üç gün sonra da adamlar tutuklanıyor. Gazetecisi, yandaşı, paydaşı, arkadaşı, arsadaşı, hepsinin bir parmağı havada, bunu tutuklayın, bunu sürgün edin, bunu öldürün diyerek geziyorlar. Böyle dandik ülke mi olur lan? Hukuk diye bir şey zaten yok, adaletin anası bellenmiş, muhalefet de bir yandan hükümetle yeni anayasa konusunu görüşüp, diğer yandan ‘anayasa namustur’ falan diyor. Lan oğlum, adam senin namus dediğine tecavüz etmiş, pazarda satışa çıkarmış, sen de ceketini ilikleyip gelmiş, senin namusuna tecavüz edenlerle sanki kız istemeye gelmişler gibi ciddi ciddi konuşuyorsun lan.

Şeyinin keyfine göre uygulayacak olduktan sonra yeni anayasa ne işe yarar ki, içinde az buçuk adalet olsun da varsın eski olsun, ben razıyım. Size bilindik eski bir yasayı örnek vereyim, yani en eskisi olmasa da dünya tarihindeki ilk yazılı hukuk metinlerinden biri. Hammurabi Kanunları. “Göz çıkaranın gözü çıkarılır” diyor. Oğlum şu basitliği, şu asilliği, şu anlaşılırlığı görüyor musunuz, kanun maddesinin güzelliğine bakın, su gibi akıp gidiyor lan. Sen Gezi’de kaç kişinin gözünü çıkardın devlet olarak? O gün bir ceza alsan bugün Cizre’de yaptıklarını yapabilir miydin? Hammurabi Kanunlarında “Birisini suçlayan ispata mecburdur. İspat edemezse ölüm cezasına çarptırılır” diyor. Kabataş’ta binlerce kişiye çamur attınız lan. O gün ceza görseydiniz, bir daha cesaret edebilir miydiniz masum insanlara iftira atmaya? Ölüm cezasına karşı olduğum için, “Hazineden çalanın cezası ölümdür” konusuna hiç girmiyorum. Bak çok ciddi söylüyorum, milattan önce 1760 yılında yazılmış Hammurabi Kanunları gelsin, bu ülke düze çıkar.

Bu anayasa, ileri demokrasi hamlesinin ilk parçasıymış. İlerisinden geçtim, yeminle söylüyorum, ben geri demokrasi istiyorum. Gerçek olsun da demokrasinin en gerisi bile yeter lan bana. 19 Haziran 1215 Magna Carta’yı getirin ben razıyım. Bak adamlar 1215 yılında “Kimseye hakkı ya da adaleti satmayacağız, men etmeyeceğiz ya da geciktirmeyeceğiz” diye yazmış. Biz de öyle mi, garibanın ne hakkı ne hukuku var lan. “Ülkenin ilgili yasalarına uygun olarak verilen bir karar olmadıkça hiçbir özgür kişi tutuklanamaz, hapse atılamaz, mal ve mülkü elinden alınamaz, sürgüne yollanamaz ya da herhangi bir biçimde kötü muameleye maruz bırakılamaz” diyor Magna Carta’da. Şiir gibi lan, açıp her gün okuyorum, moralim düzeliyor. Siz de okuyun biraz oğlum, bundan sekiz yüz yıl önce adamlar kafaya göre adam tutuklamayı yasaklamış, sizin ileri demokraside serbest. Oğlum en gerisinden daha da geride bir ileri demokrasi olur mu lan? Yani size sövmemek için uyuşturucu mu kullanalım oğlum, bu nasıl ülke yönetmektir lan?

İçine ettiniz hukukun, mahkemeler tiyatro sahnesine döndü. Barış istemek suç olabilir mi, nasıl bir ülke oğlum bu? Yeni anayasa, ileri demokrasi yalanlarıyla başkanlık sistemini getirmeye çalıştığınızı anlamayacak kadar sığır mıyız lan biz? ‘Yetmez ama evet’ Versiyon 2’yi de piyasaya sürersiniz yakında. ‘Yetmez ama evet’ nedir lan? “Boka nispetle tezek amberdir” derler bizim oralarda. Yüzüne, gözüne bok yerine tezek sürmek isteyenler buyursun.

Neyse şimdi sözü uzatmadan, üç maddelik yeni anayasa önerime geçiyorum. Yeni anayasayı yaparken Hammurabi Kanunları gibi ‘açık kural, net ceza’ ilkesiyle hareket ettim:

Yeni Anayasa

  1. Yalan söylemek yasaktır. Yalan söyleyeni s.kerler.
  2. Başkalarının işine karışmak yasaktır. Başkalarının işine karışanlar ilk maddedeki gibi cezalandırılırlar.
  3. Berkin Elvan ölümsüzdür. Berkin’e dil uzatanlar, sırayla ilk iki maddedeki cezalara çarptırılırlar.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...