Devlet Göçmen Teknelerine El Attı: Ölü Sayıları İddaa Kuponlarına Ekleniyor

Bugün yapılan bir açıklama, devletin her gün Ege Denizinde batan botlarda can veren onlarca göçmeni unutmadığını gösterdi. Milli Piyango Genel Müdürlüğü Kurum sözcüsü Mücella Tekgeçer’in alınan önlemler ve atılacak adımlar konusunda basın mensuplarına bilgi verirken, ölen göçmenlere ait bir botun resmini gösterdiği sırada gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Başbakan Göçmen Tekneleriyle İlgilenme Talimatı Verdi
Kurum sözcüsü Mücella Tekgeçer yaptığı açıklamada kurumun uygulamaya aldığı çeşitli sosyal sorumluluk projelerinden söz ettikten sonra, göçmenlere de duyarsız kalmadıklarını belirterek “Gün geçmiyor ki Ege’de bir göçmen botu alabora olmasın. Maalesef her gün, yüreklerimizi dağlayan bu haberleri televizyonlarda izliyoruz. Geçen hafta Bakanlar Kurulu toplantısında, Sayın Başbakanımız bir yandan saraydan gelecek talimat telefonunu beklerken bir yandan da Esra Erol’un evlilik programını izliyormuş. Canlı yayın sırasında, alttan geçen bir haber bantı sayesinde göçmenleri taşıyan bir botun battığını öğrenen Sayın Başbakan çok üzülerek yanındakilere “Derhal bu konuyla ilgilenin” şeklinde bir talimat vermiş ancak sayın bakanlar maalesef topu birbirine atmış. Başbakanın talimatını sırasıyla Spor Bakanlığı Diyanet İşlerine, Diyanet İşleri Kültür Bakanlığına, son olarak Kültür Bakanlığı da Milli Piyango yönetimine yönlendirmiş. Bu konu önümüze geldiğinde, biz de ‘ne yapabiliriz?’ diye düşünüp, elimizdeki imkanları incelemek üzere bir çalışma başlattık” dedi.

Bir Taşla İki Kuş Vurduk
Açıklamalarını sürdüren Tekgeçer “Bizin tarafımızdan görevlendirilen Milli Piyango uzmanları tüm imkanları değerlendirdikten sonra bir rapor hazırladılar. Bu raporda hem göçmenlerin yaşadığı zorlukları gündemde tutmak, hem de bu işten ufak da olsa bir kazanç elde etmek yönünde bir görüş belirdi. Bir taşla iki kuş vurmak olarak düşünebilirsiniz. Şu an hazırlamış olduğumuz sistemle, ilgili tarihteki toplam göçmen ölü sayılarını doğru tahmin eden vatandaşlarımız yatırdıkları bedel oranında ikramiye kazanacaklar. Ölü sayısının yanında, ölenlerin kaçının çocuk, kaçının yetişkin olacağını bilenler daha yüksek tutarda para kazanacak. Oyun oynayacak vatandaşlarımız açısından hem bir anma, hem de biraz yolunu bulma türünden bir faaliyet gibi düşünebilirsiniz” dedi.

Win-Win Durumu Yarattık
Mücella Tekgeçer “Bugüne kadar batan göçmen tekneleri konusunda hem basından hem de malum çevrelerden pek çok kişi hükümetimizi suçladı. Bazı gruplar kasıtlı olarak, hiçbir şey yapılmıyormuş da göçmen teknelerinin batmalarına göz yumuluyormuş gibi bir hava yaratmaya çalıştı. Oysa biz olayları en başından beri dikkatle takip edip, nerede, nasıl devreye gireceğimizi planlıyorduk. En doğru zamanda, en doğru yerde devreye girdiğimizi düşünüyorum” dedi. Tekgeçer, Kaparoz muhabirinin sorusu üzerine bu işten oldukça yüksek kar beklediklerini söyledikten sonra “Tam anlamıyla bir Win-Win yani Kazan-Kazan durumu yarattık. Bir yandan İddaa meraklılarının Suriyeli göçmenler konusuna eğilmelerini sağlarken, diğer yandan Allahın izniyle önemli miktarda para götüreceğiz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...