Hükümetten Müjde: Yaya Geçidinde Ezilenler Şehit Sayılacak

Hükümet, yayaların haklarını çiğneyen sürücülere karşı, devrim sayılabilecek bir kararı kabul etti. Bakanlar Kurulu sonrasında yapılan açıklamaya göre, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren yaya geçidinde ezilen vatandaşlar, görev şehidi sayılacak ve naaşları Türk bayrağına sarılarak defnedilecek.

Yaya Hakları Çalışma Komisyonu Önerdi
Görüşlerine başvurduğumuz Hükümet Sözcüsü Kadir Karabulgur “Trafik yasası bildiğiniz gibi çok eksikleri olan eski bir yasa. Trafikteki yayaların durumu ise bu yasanın en zayıf noktasıydı, yayalarımız ne yazık ki yıllardır ihmal edilmiş. Bildiğiniz gibi genel anlamda “yaya” dediğimiz kişiler, araba alacak parası olmayan gariban insanlar. Bakanlar Kurulu olarak, bu nefesi kokan insanlara bir şey yapıp da oyumuzu artırabilir miyiz diye düşünerek, 2012 yılının başında bir Yaya Hakları Çalışma Komisyonu kurduk. Komisyon başkanı olarak otuz altı yıldır Kamyoncular ve Minibüsçüler Odası Başkanı olarak ülkemize hizmet vermiş ve özellikle yaya ezmek konusunda tecrübe sahibi Rizeli bir arkadaşımızı görevlendirdik. Biz ne zaman bu arkadaşımızı arasak, “Toplantıdayım, çok yoğun çalışıyoruz, ben sonra size dönerim” diyerek telefonu kapatıyor, sonra da bizi aramıyordu. Geçen Başbakanımız “Beş yıldır bir rapor bile gelmedi bunlardan, bu komisyon ne işe yarıyor?” deyince, arkadaşla biraz sert konuştuk, bunlar da apar topar başbakanlığa geldiler. Bir dosya kağıdına elle bu öneriyi yazmışlar. Başbakanımız öneriyi okuduğunda ağlamaya başladı, o kadar çok beğendi bu fikri” dedi.

Şehit Sayısını İstenen Düzeylere Çıkartacağız
Açıklamalarını sürdüren Karabulgur “Öneri Bakanlar Kurulunda, hemen hızlıca oylanarak, oy birliğiyle kabul edildi. Bu uygulamayla birlikte, inşallah şehit sayımızı da istenen düzeylere yükseltmiş olacağız. Artık şehit olmak için savaşa gitmek bile işe yaramıyor, eskisi gibi göğüs göğüse savaşlar yok ne yazık ki. Bakın kabineden görevli bir arkadaşımız yıllardır şehit olmak istemesine rağmen, imkansızlıklardan dolayı amacına nail olamıyordu. Enerji Bakanı olan bu kardeşimizin şehit olacağım diye görev başındayken elini prize soktuğuna dair duyumlarımız var. Yani bu derece sıkışmış bir konuyu böylece çözmüş olacağız, gerçekten bir dönüm noktası bizim için. Şimdi tek endişemiz, bazı vatandaşlarımızın şehit olmak için gereksiz yere kendilerini arabaların altına atıp ezilmeleri” dedi.

Hükümet Olarak Ezilenlerin Yanındayız
Hükümet sözcüsü Karabulgur “Hükümetin ezilenlerin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oluyoruz. Aslında bu uygulamamızla sadece ezilenlere değil, ezenlere de sahip çıkmış oluyoruz. Ezen kişinin de bir ölçüde vicdanı rahatlamış oluyor. Fikrini sorduğumuz minibüsçüler ve taksiciler de öneriyi çok sıcak karşıladılar. Bazı durumlarda yaya geçidinde, ‘Gazlasam mı, beklesem mi’ diye düşünüyorlarmış. Artık esnaf arkadaşlarımız da güven içinde gaza basabilecek, nihayetinde ezilen kişi de sürücü arkadaşlarımızın sayesinde şehitlik mertebesine erişmiş oluyor. Hem dinimiz adına hem de hükümetimiz adına çok önemli bir kararı uygulayacak olmanın haklı gururunu taşıyoruz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...