Kapalı Alanlarda Şiir Okumak Yasaklandı

Hükümet, sigarayla mücadele kapsamında, kapalı alanlarda şiir okumayı yasakladı.

Kültür Bakanı yaptığı açıklamada kendisinin de sigara denen illete şiir ile başladığını, ancak şu an Allah’ın izniyle ikisinden birden kurtulduğunu dile getirdi. Bakan “Kimse maval okumaya kalkmasın, bu puslu ortamlarda bir elinde sigarayla şiir okuyarak karı kız kaldırma numaralarını biz onlardan daha iyi biliriz. Üç beş tane Gezici, kız arkadaşına cilve yapacak diye, gençlerin sağlığını tehlikeye atamayız” dedi.

Şiir Kansere Yol Açıyor
Kültür Bakanı “Bakın size Ahmet Ada’nın şiirinden bir dize okumak isterim. Ne diyor şair: ‘Yaksana bir sigara, aşksızlık öldürür adamı’. Yani bu kadar açık bir ilişki var bu iki musibet arasında. Şiir mi sigara içmeyi özendiriyor, yoksa sigara mı şiire yol açıyor, biz hükümet olarak bunu çözebilmiş değiliz ancak uzmanların söylediğine göre, ikisi de nihayetinde kansere yol açıyor” dedi. Lisedeki edebiyat hocasının otuz yedi yaşında akciğer kanserinden öldüğünü söyleyen Bakan “Adam sadece sigara ve şiirle yaşıyordu, zaten kısa süre sonra da vefat etti. Rahmetlinin ölümüne herkes sigaranın neden olduğunu sanmıştı, oysa ki asıl suçlu şiirdir. Tetiği çeken, sigara gibi görünse de, arka planda, cinayeti planlayan asıl katil şiirdir. Bu olay nedeniyle, ben pek şiir sevmem” dedi.

Şiirle Başlar, Rakı Masasına Kadar Gider
Konuşmasında kendi çocuklarından da örnekler veren Bakan “Küçük oğlum daha on iki yaşındayken, ‘Baba bak sana bir şiir yazdım’ diye yanıma gelmişti. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Bu daha şiiri okumaya başlamadan ben bastım tokadı. Tabii ağlamalar, sızlamalar falan, neden sonra yanıma geldi: ‘Niye vurdun bana?’ dedi. ‘Oğlum’ dedim, ‘Bu tokat için ileride bana çok teşekkür edeceksin, bugün bu şiiri okusaydın, yarın duygulandım diyerek bir sigara tüttürecek, iki hafta sonra da kendini rakıya verecektin. İşte ben bu tokatla, aslında seni kurtardım’ dediğimde, hemen bana sarılarak teşekkür etti. Ben de ona sarılacaktım ama o an yanlışlıkla bir tokat daha atmışım. ‘Peki bu niye?’ diye sordu tabii çocuk. ‘Bu da pekiştirmek için’ diye salladım o anda. Böyle değişik bir aileyiz ama övünerek söylüyorum ki bugün benim çocuklarım sigara da içmiyor, içki de” dedi.

Şairleri Tedavi Edip Yeniden Topluma Kazandıracağız
Bundan sonra, hastane önleri, devlet daireleri, park ve okul bahçelerinde şiir okumanın yasaklandığını söyleyen Bakan “Yasağa uymayanlara ilk planda yedi yüz elli lira para cezası keseceğiz. Suçun tekrarı halinde, hapis cezasına kadar giden yaptırımlar uygulayacağız. Geçimini şiir yazarak kazanan kişileri önce rehabilitasyon merkezimizde tedavi ettirecek, iyileştikten sonra da kademeli olarak başka sektörlere kaydırarak, bu kişileri topluma kazandıracağız” dedi. Hükümet olarak, şiir kitaplarının durumu için henüz bir karar vermediklerini söyleyen Bakan ısrarlı sorular üzerine “Aslında ben fırınlamak taraftarıyım, toplatmak veya gömmek geçici çözümler” diyerek gelecekteki çalışmalar hakkında da ufak bir ipucu vermiş oldu.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...