Yüksek Sesle Ezan Okuma Yarışmasında Büyük Ödül Yine Üsküdar’a Gitti

Beş yıllık kural bu yıl da bozulmadı ve Yüksek Sesle Ezan Okuma Yarışması büyük ödülü önceki yıllar olduğu gibi yine Üsküdar’a gitti. Son iki yıldır ödülü kazanan Merkez Camisi müezzini Hulki Kader’in, yarışmaya haftalar kala, kulağından rahatsızlandığının duyulması Üsküdar halkını tedirgin etmişti.

Gizli Bir Operasyonla Sultanbeyli’den Müezzin Getirildi
Sağır olduğu belirlenen eski müezzinin önerisiyle Sultanbeyli bölgesinde müezzinlik yapan Hasan Gültokuş, son derece gizli bir operasyonla Üskudar Fıstıkağacı Camisine transfer edildi. Gültokuş’un Sultanbeyli’de okuduğu sabah ezanının İzmit’in kenar köylerinden bile duyulabildiğini iddia eden Üsküdarlılar, ödüllerin açıklanmasından sonra, yapılan doğru transferi ve büyük ödülü kutlamak üzere Müftülük önünde toplanarak, sevinç gösterilerinde bulundular. Attıkları sloganları ezan sesi nedeniyle kendileri bile duyamayan Üsküdarlı gençlerle röportaj yapmak isteyen gazeteciler de zor anlar yaşadı.

Yarışmaya Kabak Pekmezi Yiyerek Hazırlanmış
Muhabirimizim ulaştığı Gültokuş rakiplerinin 50 desibel civarında okuduğu sabah ezanını 125 desibellik bir yükseklikte okumak için her gün kabak pekmezi yediğini ve minareye on sekiz tane hoparlör taktırdığını söyledikten sonra “yarışmaya her gün bağırarak hazırlandım” dedi. Üzerindeki hoparlörlerden caminin minaresinin görünmediğini belirten Gültokuş, camilerindeki özel ses sisteminin pek çok gece kulübünde bile bulunmadığını söyledi. Gültokuş, ses sistemini göstermek için muhabirimizin Bostancı’da oturan annesine Üsküdar’daki camiden sevgilerini yolladı. Muhabirimizin telefonla aradığı annesi Safiye Teyze “Oğlum ben Tuzla’da Hatice Yengenlerdeyim, selamını aldım” demesi Üsküdar’daki zaferin ne derece haklı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Esnaf Dudak Okuma Yöntemiyle Haberleşiyor
Üsküdar’da ezan ne kadar yüksek okunursa, dini açıdan o kadar iyi olacağı yönünde bir inanış buluyor, bu nedenle bütün camiler birbiriyle yarış edercesine ezan sesini açıyor. Bütün camilerden yükselen sesle birlikte, sokaklarda konuşan kişiler birbirini duyamadığından, esnaf bu soruna kendince bir çözüm geliştirmiş. Esnaf dudak okuma yöntemiyle müşterilerini anlayabildiğini söylese de, müşteriler zaman zaman “Pişmiş hamsi sipariş ettim ancak, gümüş tepsi geldi”, “Limon dedim ama sabun koymuş” şeklinde esnaftan şikayetçi olabiliyorlar.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...