AB’den Alacağımız Göçmenleri % 50 Kârla Başka Ülkelere Satacağız

Türkiye’nin 3 milyar Avro karşılığında alacağı göçmenlere nasıl bakacağı merak konusu olurken, bugün ajanslara düşen bir haber bürokratların kıvrak zekasını ortaya çıkardı. Alınan bilgilere göre Türkiye bir yandan AB yöneticileriyle göçmen pazarlığı yaparken, bir yandan da eş zamanlı ve gizli olarak ithal edeceği göçmenlerin başka ülkelere gönderilmesi için anlaşmalar yapmış.

Göçmen Başına Kemiksiz 250 Avro Kâr Edeceğiz

Ekonomi Bakanlığı müsteşarı Hamza Satar Kaparoz muhabirinin sorularına verdiği yanıtta “AB’den gelecek bir göçmenin bize yıllık maliyeti 1250 Avro. Bizim AB’den alacağımız desteği toplam göçmen sayısına böldüğümüzde 750 Avro gibi bir gelirimiz oluyor. Bu noktada bir göçmenin dükkân girişi 500 Avro diyebiliriz. Yani biz bu arkadaşlardan yılda kişi başı en az 500 Avro vergi toplayacağız ki hesabımız tutsun. Ancak bakanlık olarak değerlendirmelerimiz bizim bu arkadaşlardan herhangi bir şekilde bu tutarlarda vergi geliri sağlayamayacağımız yönünde. Biz de bu noktada Kayseri’li bir bürokrat kardeşimizin önerisiyle farklı bir yaklaşım içine girdik. AB’den gelecek göçmenleri ağırlıklı olarak Afrika’daki çeşitli ülkere satacağız. Şu an göçmen başına, kargo karşı tarafa ait olmak üzere 400 ile 500 Avro arasında değişen teklifler var. Bu durumda zaten bizim 1250 Avroluk giderimiz ortadan kalkmış oluyor. Hesap basit, AB’den alacağımız 750 Avro ile bu ülkelerin 500 Avrosunu ödeyeceğiz ve en kabasından kemiksiz 250 Avro bize kalacak. Şu an ilk sevkiyat için adını veremeyeceğim bir ülkeyle FOB (Gemi güvertesinde teslim) ve vesaik mukabili olacak şekilde 5 ay vadeli olarak çalışmaya başlıyoruz. Uyguladığımız bu ince politika ile artık daha fazla göçmen talep eder duruma geçeceğiz” dedi.


Göçmen Sorununu Win-Win Yaklaşımıyla Çözeceğiz

Hamza Satar yaptığı açıklamayı bir hesap tablosu üzerinde de göstererek “Bakın şu grafikte görüldüğü gibi dış ticaret açığımız azalırken, ihracatın ithalatı karşılama oranı da ciddi biçimde yükselecek. Göçmen başına % 50’lik kar marjında kısa vadede bir düşme beklemiyoruz ancak orta vadede piyasaya başka oyuncuların da girmesiyle marjlar hafifçe düşebilir. Ayrıca AB’den gelecek ödemenin peşin, ithalat bedellerinin ise vadeli olmasından kaynaklanan bir finansman fazlamız olacak. Elbette bu bedeller de uluslararası piyasalarda değerlendirilecek. Biz göçmen sorununu AB ve Türkiye için bir Win-Win (Kazan-Kazan) formülü üzerinde çözmeye gayret ediyoruz” dedi.


Üç Göçmen Alana Bir Galon Suriye Petrolü Bedava

AB’den gelecek göçmen sayısının Afrika’ya sevkedilecek göçmen sayısından fazla olması durumunda üç göçmen alana bedava bir galon Suriye petrolü de verilebileceğini söyleyen müsteşar “İlk planda bir promosyon düşünmüyoruz ancak işlerin durumuna göre, göçmenlerin yanında getirdikleri petrol veya değerli eşyalarını promosyon olarak kullanmayı düşünüyoruz. Elbette burada asıl olan ticari menfaatlerimizdir” dedi.