Casusluk Böyle Olur

Pek çoğumuzun malumu olan, dünya çapında ün yapmış, batının en büyük basın yayın organlarına haber olmuş, ünlü yazarların makalelerine konu olmuş bir davamız var. Adı ile ilgisini kurabilmek çok güç olsa da adı -Casusluk Davası-. Sayın asrın liderimizin savcılara verdiği bir talimatla açılmış bir dava. Gerçek casuslara, şaşkınlıktan kafayı yedirebilecek bir dava. Her şeyin herkes tarafından bilindiği, gizli olduğu iddia edilen bilgilerin gazetelerde boy gösterdiği bir casusluk davası. Yer yüzünde, edindiği gizli bilgileri düşmana satmak ya da başka çıkarlar sağlamak için kullanmak yerine gazetesinde haber olarak yayınlayan bir casus görülmemiştir her halde. Gören ya da duyan varsa lütfen bizi de bilgilendirsin.

Yasalarımızda casusluk tanımı değişmiş ama biz duymamışız. İktidarın savcıları, hakimleri bu tanım değişikliğini bildiklerinden, günlük bir gazetenin casusluk amacıyla yayınlamış olduğu bilgi ve belgeleri delil göstererek, rahatlıkla ömür boyu hapislik talebi ile dava açabiliyorlar. MİT tırlarının Suriye’deki terör örgütlerine götürdüğü silah ve mühimmatın Adana-Hatay yolunda yapılan kontrolde ortaya çıktığını sağır sultan duymuştu. Yetkililerimiz önce tırların yükünün Suriye halkına giden gıda yardımı olduğunu söylediler. Bunun doğru olmadığı ortaya çıkınca, tırların Suriye Türkmenlerine gıda ve silah yardımı taşıdığı en yetkili ağızlardan dile getirildi. Bunun üzerine Suriye Türkmenlerinin yetkilileri açıkladılar: “Söz konusu tırlar bize ne gıda ne de silah getirmiştir. Türk yetkililerinin bu yöndeki haberleri asılsızdır.” Bizim yetkililer Türkmenlerin bu açıklamasını önemsemediler. “Onların haberi olmadan biz halka dağıttık” deyip olayın üstünü örttüklerine sandılar. Mesele bu şekilde tam da kapanmışken Cumhuriyet gazetesi MİT’e ait tırların silah ve mühimmat taşıdığını belgeleyen görüntüleri yayınladı. İşte kıyamet de tam bundan sonra koptu.

Sayın asrın liderimiz o kadar çok kızdı ki bu habere, “Cumhuriyet gazetesi denen, kimsenin okuma zahmetine bile katlanmadığı bir küçük gazete alenen casusluk suçu işlemiştir. Bunu asla onların yanına bırakmam. Derhal savcılarıma gerekli talimatı verip en ağır cezaya çarptırılmalarını sağlayacağım. Bu büyük suçu görmezlikten gelemeyiz. Gerekenin yapılacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Bu olayın bizzat takipçisiyim” demeye gelen demeçler verdi. Böylece, ülkemizin temeline yerleştirilmiş korkunç bir bomba niteliğindeki bu olayın ne büyük bir casusluk olayı olduğunu gün yüzüne çıkartma başarısını gösteren asrın liderimizin ne yaman bir istihbaratçı olduğunu da dünya alem öğrenmiş oldu.

Savcılar aldıkları talimatın gereğini derhal yerine getirdiler. Adı geçen gazetenin genel yayın yönetmeni ve muhabiri hakkında tutuklanarak müebbet hapislik talebi ile dava açtılar. Tüm demokratik kuruluşların, uluslararası basın ve yayın kuruluşlarının, demokratik ülkelerin resmen karşı çıkmalarına, resmi protestolarına asla boyun eğmeyerek casus gazeteciler, cezaevine tıkıldılar. Casusluğun ne olduğunu bilmeyen, yeni tanımından habersiz olan bir kısım aklı evvellerimiz cezaevi önünde sürekli nöbet tutarak güya akıllarınca casus gazetecilerin tutukluluğunu protesto ettiler. Tabii ki bir sonuç alamadılar. Yapılan her icraat ileri demokrasinin kurallarına uygun, ileri demokrasinin gereği idi. Balyoz, Ergenekon, Kumpas vb. davalarında olduğu gibi sanıklar senelerce tutuklu yargılandıktan sonra mahkeme isterse beraat ettirebilirdi. Bu, sanıkların casus olmadığını kanıtlamazdı. Sanıklara bir miktar tazminat ödenecekse de ödenirdi. Koskoca TC hükümeti üç kuruş tazminattan kaçacak değildi herhalde.

Ama işler tasarlandığı gibi gelişmedi. AYM, sanıkların yaptığı kişisel başvuruyu görüşüp başvuru sahiplerinin haksız yere tutuklandığına(Hak İhlali) karar verdi. Onları yargılayan ağır ceza mahkemesi de AYM’nin kararına uyarak sanıkları tahliye etti. Ancak bu karar sayın asrın liderimizi çileden çıkardı. AYM’yi de, kararlarını da tanımadığını, mahkemeye saygı duymadığını, kararları uygulamayacağını bütün Türk ulusuna en yüksek perdeden açıkladı. Bununla da yetinmedi, tutuklama kararı veren mahkemeyi de, AYM’nin kararına uyarak tahliye kararı verdiği için, kalaylamayı ihmal etmedi. Onlara, “ilk kararlarında direnmeleri halinde AYM’nin yapabileceği bir şey yok. O şahıslar (Can Dündar ve Erdem Gül) çok istiyorsa AİHM’e gidebilir. AİHM de AYM’nin verdiği kararı doğru bulursa bizi tazminat ödemeye zorlar. Devletimiz itirazını yapar, sonra da tazminatı öder.” Yani sayın dünya liderimiz mahkemeye; “Siz AYM’yi de AİHM’yi de sallamayın, benim dediğimi yapın gerisine karışmayın, arkanızda ben varım.” diyor açıkça. Nasılsa tazminatları kendi cebinden ödüyor ya, kim karışabilir ki. Yeter ki o şahıslar kodeste kalsın. Devletin parasını kimselere hesap vermeksizin harcamaya yetkileri de var ayrıca. Ödeyecekleri birkaç yüz bin liranın lafı mı olur.

Böylece sayın büyüğümüzün ne kadar demokrasi hayranı bir lider olduğu, ülkeyi nasıl en ileri bir demokrasi ile yönetmekte olduğu bir kere daha kanıtlamış oldu. Kimse ileri demokrasi talep etmesin. Çünkü daha ilerisi yok. Yaşasın en ileri demokrasimiz!

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

İsmail İlhan hakkında
1940 yılında Yozgat’ın Köçek Kömü Köyünde beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğdum. İlkokulu üçüncü sınıfa kadar kendi köyümüzde eğitmenle okudum. İlkokulun kalanı ile orta öğrenimimi Yozgat’ta tamamladım. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünü bitirdim. 1976 da Dr., 1982 de Doç., 1987'de Prof. oldum. 6 adet mesleki ve bilimsel kitap ile çok sayıda bilimsel makale yayımladım. 2007 yılında emekliye ayrıldıktan sonra Bursa Belediyesi Türk Sanat Müziği Konservatuvar’ını bitirdim. Keman çalıyor, beste yapıyor ve öykü yazıyorum. Yazarımız İsmail İlhan 7 Nisan 2020 günü yaşama veda etti.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...