Dışişleri’nden Terör Alarmı: Vatandaşlarımız Mümkün Olan En Kısa Süre İçinde Türkiye’yi Terk Etsin

T.C. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, olabilecek saldırılar gerekçe gösterilerek ülkedeki Türk vatandaşlarının mümkün olan en kısa süre içinde Türkiye’yi terk etmeleri istenirken, açıklamanın sorumluluk gereği yapıldığı ve bu açıklamanın kimse tarafından teröre boyun eğmek olarak algılanmaması gerektiği de vurgulandı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, artan terör tehdidi gerekçe gösterilerek, Türk vatandaşlarından paniğe kapılmadan, soğukkanlı biçimde davranarak ve en kısa süre içinde harekete geçmeleri istendi.

Zorunlu Olmadıkça Otellerinden Ayrılmasınlar
İş seyahati, turistik seyahat veya diğer nedenlerden dolayı Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça otellerinden ayrılmamaları, AVM’ler, kalabalık alanlar ve meydanlardan uzak durmalarının istendiği açıklamada terör tehdidi geçene kadar yüksek alarm durumunun geçerli olacağı belirtilerek Türk vatandaşlarından bakanlık tarafından yeni bir açıklama yapılana kadar yeniden Türkiye’ye gitmek konusunda temkinli olmaları istendi. Bakanlık sözcüsü “Bizim asıl amacımız, ana gayemiz vatandaşlarımızı her türlü terörist saldırıdan korumaktır, inanın bir vatandaşımızın kılına zarar gelse bir Dışişleri Bakanlığı mensubu olarak bu bizi yaralar. Şu sıralarda günde ortalama yirmi kişinin öldüğünü düşünürsek, nasıl bir üzüntü içinde olduğumuzu anlarsınız” dedi.

Türkiye’ye Güveniyoruz Ama Yurttaşlarımızı da Korumak Zorundayız
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü gelişmelerle ilgili olarak Türkiye İçişleri Bakanlığı ile sürekli irtibat halinde olduklarını söyleyerek “Biz İçişlerinden gelen bilgilere elbette güveniyor ve onlarla işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz ancak vatandaşlarımızın can güvenliğini de düşünmek zorundayız. Şu an güvenlik birimleri arasında koordinasyon eksikliği ve istihbarat zaafiyeti olduğu yönünde güçlü bir izlenim var” dedi.

Nereye Gidelim? Sorusu Bakanlık Sözcüsünü Sinirlendirdi
Açıklamanın ardından bir gazetecinin “Peki, nereye gidelim?” şeklindeki sorusuna sinirlenen bakanlık sözcüsü “Efendim Avrupa ülkeleri kendi vatandaşlarını uyarınca, ‘Vay niye Türkiye kendi vatandaşlarını uyarmıyor?’ deniliyor. Aynı uyarıyı biz yapınca bu sefer de ‘Biz nereye gidelim?’ deniyor. Yani ben bunu anlamakta hakikaten zorluk çekiyorum, sizin amacınız üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? Geçenlerde Almanya benzer bir açıklama yaptığında, dikkat edin hiçbir Alman vatandaşı çıkıp da ‘Peki biz nereye gidelim?’ diye sormadı. Ha keza Kanada. Ama maalesef, biz ne yapsak bir kulp takılıyor. Biz yerleştirme kurumu değiliz, her şeyi de devletten beklemeyin. Vatandaşımız nereye gitmeyi daha çok istiyorsa oraya gitsin. Onu da bize sormasın.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...