Adı Sokaklara Verilecek Şehit Sayısının Sokak Sayısını Aşması Üzerine MGK Olağanüstü Toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dün öğlen saatlerinde adı sokaklara verilmek üzere kendilerine bildirilen şehit sayısının yeni açılacak sokak sayısını aştığını bildirdi. Haberin ajanslara düşmesinin ardından olağanüstü şekilde toplanan Bakanlar Kurulu alınabilecek önlemleri çıkartarak bugün toplanacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısına bir rapor hazırladı. Bugün toplanacak MGK’nın tek gündemi sokak adları olacak.

Tüm Olanakları Seferber Edeceğiz
Bakanlar Kurulu Sözcüsü yaptığı açıklamada zor zamanlardan geçildiğini ancak hükümetin bu sorunun üstesinden gelebilecek güçte olduğunu vurguladı. Sözcü “Dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı maalesef hepimizi üzüntüye boğacak bir durumu açıklamak durumunda kaldı. Bu açıklamanın ardından arkadaşlarımızla bir araya gelerek alınabilecek önlemleri tartıştık. Şu an yeni şehit olacak evlatlarımıza verebileceğimiz sokak adımız kalmamış gibi görünüyor. İşin daha vahim tarafı, her tarafımızın hafriyat kamyonlarıyla dolu olmasına karşın, sokak sayısı artış hızımız, şehit sayısındaki artış hızının gerisine düşmüş durumda. Görüştüğümüz TOKİ yetkilileri, gelecekteki projelere yeni sokaklar eklenebileceğini ancak bunları tamamlamanın zaman isteyeceğini belirttiler. Diyanet İşleri Başkanımızın şehit adlarının makam arabalarının plakalarına yazılması gibi bir önerisi oldu. Kendisi yeri gelmişken, makam aracının modelinin eskidiğini ve sorun çıkarmaya başladığını, yeni bir araç temin edilirse bir kişilik de şehit adı kontenjanı doğacağını beyan etti. Başbakanımız ise çok kesin bir dille bu sorunun aşılması için tüm olanakların seferber edilmesi talimatını verdi. Biz tüm bu öneri ve talimatlar ışığında tartıştık ve Milli Güvenlik Kurulumuza sunmak üzere üç farklı öneriden oluşan bir paket hazırladık” dedi

MGK’ya Sunulacak Üç Farklı Öneri Hazır
Bakanlar Kurulu Sözcüsü tarafından basına yazılı olarak dağıtılan üç alternatifli öneriler paketi şöyle:
1-Sokak Adlarının Ortaklaşa Kullanılması (Şehit Binbaşı xx İle Şehit Onbaşı yy Sokağı)
2-Şehit Adlarının Gruplandırılması (Genelkurmay Kavşağı Saldırısı Şehitleri Sokağı)
3-Gazilerin Adının Verildiği Sokak Adlarının Geri Alınarak Şehitlere Tahsis Edilmesi

Barış mı, O da Nesi?
Kaparoz muhabirinin “Acaba savaşın durması ve hiç şehit olmaması gibi bir alternatif konuşuldu mu Bakanlar Kurulunda?” adlı sorusunu ilk önce anlamayan tekrarında ise “Yani hiç aklımıza gelmedi, böyle bir şey olabilir mi diye. Şimdi bile tam olarak anlayabilmiş değilim bu soruyu neden sorduğunu. Yani sen barış mı demek istiyorsun?” şeklinde soruyla yanıt verdi. Kaparoz muhabirinin “Evet barış diyorum, hiç aklınıza geldi mi?” şeklindeki yanıtına sinirlenen Bakanlar Kurulu Sözcüsü “Yani şehit vermeyeceğiz diye terörle mücadeleden vaz mı geçelim, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Kırk yıllık bir mücadeleden söz ediyoruz, yani kuyruğuna gelseniz bile sonuçlandırmak öyle kolay değil. Ayrıca biz bu barış sözünü kimlerin nerelere hizmet etmek için kullandığını çok iyi biliyoruz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...