Aile Bakanı: Çocuk Gelinlerin Önüne Yurtlarla Geçeceğiz

Aile Bakanı çocuk gelinlerle mücadele için adres olarak yine yurtları gösterdi

Aile Bakanı, çocuk gelin sorununun önüne geçmek için ellerindeki en güçlü silahın yurtlar olduğunu söyleyerek hükümetin bu konudaki kararlılığını vurguladı.

Çocukları Deneyimli Ellere Teslim Edeceğiz
Aile Bakanı yaptığı açıklamada “Şimdi arkadaşlar, on beş, on altı yaşında kızlarımız evlenip ne olduğu belli olmayan evlere gidiyor. Bu kızlarımızı genç yaştaki tecrübesiz damat adaylarına teslim etmeye gönlümüz kesinlikle razı değil. Bu evlerde başlarına neler geldiğini tam olarak bilemiyoruz. Oysa bizim desteklediğimiz yurtlarda ne olup bittiğini gayet iyi biliyoruz. Hocalarımız son derece deneyimli, ellerinden yüzlerce öğrenci geçmiş. Ne zaman nasıl davranacak, çocuklara nasıl yaklaşacak, hepsi de bu konularda uzman arkadaşlar” dedi.

Önüne Geçmek Sözüyle İlgili Farklı Yorumlar Yapılabilir mi?
Bir muhabirin “Önüne geçmek sözünü ırzına geçmek olarak anlayanlar olabilir mi” şeklindeki sözlerine sinirlenen bakan “Kafanız başka bir şeye çalışmıyor, ne alakası var bizim uygulamalarımızla, bu söylediklerinizin” diyerek muhabire sert tepki gösterdi. Korumaların daveti ile salondan ayrılmaya karar veren muhabirden on altı saattir haber alınamazken, muhabirin arkadaşları, kendisinin gizli bir bir yurtta müşahade altında tutulduğunu iddia ettiler.

‘Bir Kereden Bir Şey Olmaz’ Sözüm Çarpıtıldı
İktidara geldikten sonra Ensar Vakfı gibi vakıf ve derneklerle işbirliği yaptıklarını söyleyen Bakan “Bu yurtlar yasal mı olacak, yoksa kaçak olarak mı faaliyet gösterecek, şu an için tam olarak bir şey söylemem mümkün değil ancak iki durumda da biz arkalarında yer alacağız. Bazı art niyetli basın organları ‘bir kereden bir şey olmaz’ sözümü farklı noktalara çektiler. Efendim sözde ben ‘bir kereden bir şey olmaz’ demişim de bu yurtlarda defalarca yaşanan bir takım talihsiz olaylar varmış. Şimdi diyelim ki bir değil de iki kere oldu. Matematiksel olarak iki rakamı da bir’lerden oluşur, yani ‘bir artı bir eşittir iki’ gibi düşünürsek, ‘bir kereden bir şey olmaz’ demek iki kereden ya da üç kereden bir şey olur anlamına gelmez. Sayının artması demek aslında her seferinde ‘bir kereden bir şey olmaz’ durumunun basit bir tekrarından ibarettir. Zaten toplum olarak bu tür olaylara alıştıkça problemlerin de ortadan kalktığına şahit olacağız. Bu vakıflarda on iki, on üç yıldır tacizde bulunan arkadaşlar var, daha bugüne kadar haklarında bir adet şikayet, bir tane kötü söz duymadık. Hepsi de son derece deneyimli kişiler” dedi.

Çocuk Gelinler İçin Ensar Vakfı Tüm İmkanlarını Seferber Etti
Aile Bakanının açıklamalarından sonra harekete geçen Ensar Vakfı yetkilileri bakanın sözlerinin kendileri için emir niteliğinde olduğunu, ilk fırsatta çocuk gelinler konusuna eğilip gereken yardımda bulunacaklarını açıkladı. Bu konularda çok deneyimli bir kadroya sahip olduklarını söyleyen vakıf yetkilisi, şu anda ülke genelindeki çeşitli şubelerde onlarca öğretmenin, çocuk gelin yurtlarına katkıda bulunabilmek için kuyruklarda olduğunu belirtti.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...