Laik Cumhuriyete Şerefi Üstüne Bağlılık Yemini Eden Kahraman’ın Şerefinin Son Durumu Merak Konusu

Göreve başladığında “’Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” şeklinde yemin eden TBMM Başkanı Kahraman’ın laikliğin anayasada yeri olmadığına ilişkin sözleri sonrasında yemin tartışmaları alevlendi.

AKP’liler: Bir Kereden Bir Şey Olmaz
AKP’li yetkililer, yeminin bozulmasını doğru karşılamamakla birlikte konuyu büyütmemek gerektiği ve böylesi bir makamı işgal eden kişinin namusuyla şerefinin tartışma konusu yapılmasını doğru bulmadıklarını beyan ederek ‘Bir kereden bir şey olmaz’ anlayışını savundular. AKP yetkilileri anayasadaki yemin metninin çok eski olduğunu savunarak, yeni anayasanın hazırlık aşamasında metindeki ‘namusum ve şerefim üstüne’ kısmının “tespihim ve eşarbım üstüne’ olarak değiştirilmesini önereceklerini de beyan ettiler.

CHP: Yemin Bozulunca Şerefte Yıpranma Görülebilir
CHP’li milletvekilleriyse TBMM Başkanının namusu ve şerefi üzerine yemin ettiğini hatırlatarak, yemindeki sözlerden uzaklaşılması durumunda namus ve şerefte bir miktar da olsa yıpranma yaşanabileceğini bildirdiler. CHP Grubu Sözcüsü yaptığı açıklamada “Dindar bir nesil yetiştirmek gayretinin neticesinde bir tarafta yurtlarda tecavüze uğrayıp, mahkeme salonunda dava edeceği yerde ailecek gene aynı kurumun kucağına oturan bir tarafta da din diyerek kumar masalarında göbek büyüten bir nesil yetişti. Şimdi dindar bir anayasa denince, CHP olarak bizler de kuşkuyla bakmak durumundayız” görüşünü savundu.

MHP: Eserimizle Gurur Duyuyoruz
MHP sözcüsü ise İsmail Kahraman’a kendilerinin destek verdiğini hatırlatarak “Sayın Başkan büyük ölçüde bizim eserimizdir. Şimdi kendisinin konuşmalarına bakınca ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi de daha iyi görüyoruz, bir oyumuz daha olsa onu da Sayın Kahraman için kullanırdık” diyerek memnuniyetini beyan etti.

HDP: Altan Tan’ın Konuyla İlgili Yapacağı Açıklamalar Bizi Bağlamaz
HDP kanadından bir yetkili ise henüz konuyu değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyleyerek yuvarlak konuştu. Altan Tan’ın yapacağı açıklamalara karşı önceden önlem almak isteyen HDP’li yetkili “Tan’ın bu konu hakkında yapacağı açıklamalar partiyi bağlamaz, bizim milletvekillerini bağımsızlarmış gibi düşünün” dedi.

Biyologlar: Şeref Konusu Çok Büyütülüyor
Görüşüne başvurduğumuz biyolog Prof.Dr. Sevinç Koryürek, canlıların yaşamlarını sürdürmek için namus veya şeref gibi kavramlara gereksinimleri olmadığını ve bunlar olmadan da pekala yaşanabileceğini belirterek “Özellikle ilkel toplumlarda şeref, namus gibi konular çok abartılıyor. Oysa evrimsel sürecin başındaki tek hücreli bakterileri incelediğimizde namus veya şeref gibi kavramların, canlıların yaşamında yaşamsal hiç bir önemi olmadığını görüyoruz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...