Akademiden Diplomalarını Alan Muhtarların Yeni Hedefi Okuma Yazma Öğrenmek

Muhtarlar Akademisinden başarıyla mezun olan muhtarlar hedef büyüttü. Kaparoz’un ulaştığı deneyimli muhtarlar, kepli fotoğraflarının gazetelerde yer almasının kendilerine bir sorumluluk yüklediğini belirterek, “artık bahanemiz yok, okumayı da yazmayı da öğreneceğiz” dediler.

Diploma Ezikliği Sorunumuz Bitti, Tek Eksiğimiz Okuma Yazma
Akademiden mezun olan muhtarlar adına konuşan Abidik Köyü muhtarı Necmi Posku “Devletimize ve özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederiz. Yıllardır bir diploma ezikliği sorunumuz vardı. On beş yaşında kıçı kırık çocuklar bile ikametgah senedi, nüfus cüzdanı örneği alırken bizimle alay ediyordu. Allaha şükür bu sorunumuzu hallettik, diploma ve kepli mezuniyet fotoğraflarımızı duvarlarımıza astık. Özgüvenimiz tam, tek eksiğimiz kaldı, o da okuma yazma” dedi.

İkametgah Senedini Yedi Saat On Beş Dakikada Yazan Arkadaşlarımız Var
Açıklamalarını sürdüren Posku “Aslında bildiğiniz gibi muhtar olmak için okuyup yazma bilmek şart ama bir araştırma yapsanız muhtarların % 90’ının okuma yazma bilmediğini görürsünüz. Çoğu muhtarımız hep oğluna kızına yaptırır yazışma işlerini. Kendi işini kendi gören de var tabii ama azınlıkta. Bir ikametgah senedini yedi saat on beş dakikada yazan arkadaşlarımız var. Çoğu resim yapar gibi ezbere yazıyor, ne yazdığının farkında bile değil. Kumkeser Köyü muhtarımızı vakti zamanında köydeki çocuklar işletmiş. Kendisi tam on dört yıldır ikametgah senedi veriyorum diye hindi dolması tarifi veriyor vatandaşlara. Bölge halkı da muhtarımız üzülmesin diye durumu belli etmiyor” dedi.

Saraya Niye Gittiğimizi Biz de Bilmiyoruz
Diplomasıyla objektiflere poz veren muhtar Posku daha sonra Ak Saray’da çekilmiş fotoğraflarını basın mensuplarına gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çekilen fotoğrafı gösterirken göz yaşlarına hakim olamayan Posku, bir soru üzerine “Vallahi saraya neden gittiğimizi biz de bilmiyoruz. Sağ olsunlar biletlerimizi de gönderiyorlar, yemeklerimizi de veriyorlar ama oradan neden bulunduğumuzu bize anlatmıyorlar” dedi. Son buluşmada Erdoğan’ın Putin’e verip veriştirdiğini anımsatan Posku “Bizim komşu köyün muhtarının köyünde sibirya kurdu dediğimiz çok güzel bir köpekleri varmış. Muhtar, Sayın Cumhurbaşkanının hitabetinden etkilenip köye dönünce bu köpek Rus cinsi diye köpeğe ters davranmış. Köpek de ne yapsın, ısırmış tabii bunu. Muhtarımızın sol eli şu an kullanılamaz durumda” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...