Binali Yıldırım’la Cumhurbaşkanı Erdoğan Arasında Gerginlik

65.Hükümetin kurulmasının üzerinden daha bir gün geçmeden Saray ile Başbakanlık arasında soğuk rüzgârlar esmeye başladı.

Binali Yıldırım’ın Bakan Listesini Okurken Sarayın Verdiği Sıralamaya Uymaması Gerginlik Sebebi Oldu
Saray çevrelerine yakın gazeteciler tarafından bildirildiğine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım’ın 65. Hükümeti açıkladığı konuşmayı izlerken çok sinirlendi. Saraydan gönderilen listede Ekonomi Bakanından sonra Milli Eğitim Bakanı yer almasına karşın Başbakan Yıldırım önce Milli Eğitim Bakanını sonra Ekonomi Bakanını açıkladı. Basın toplantısını izleyen Erdoğan’ın bu değişiklik sonrasında çevresine dönerek “Ne yapmaya çalışıyor bu?” dediği öğrenildi. Aynı kaynaklar, Erdoğan’ın son derece kararlı göründüğünü ve basın toplantısının ardından telefonla doğrudan Binali Yıldırım’ı arayarak “Ben o listeyi sen kafana göre değiştirip oku diye mi yaptım?” dediğini, Binali Yıldırım’ın ise asistanının listeyi temize çekerken yanlışlıkla sıralamayı değiştirmiş olabileceğini bildirdiğini ve konuşma sırasında Yıldırım’ın Erdoğan’dan toplam on dört kere özür dilediğini belirttiler.

Ahmet Davutoğlu’dan Göreve Hazırım Mesajı
Gerginliğin duyulmasının ardından, eski Başbakan Davutoğlu’nun takım elbiseyle saray civarında dolanmaya başladığı görülürken telefonla Erdoğan’ı aradığı ancak ulaşamadığı öğrenildi. Erdoğan’a yakın kaynaklar, Davutoğlu’nun ayarı aldığını ve bugünden sonra yapılacak bir görevlendirmede farklı bir yönetim sergileyeceğine inandıklarını bildirdiler. Kulislerde, öğleden sonra danışmanlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Binali Yıldırım’a son bir şans daha vereceği ancak yeni bir hatasında artık Binali Yıldırım’ın gözünün yaşına bakmayacağı söyleniyor.

Abdülkadir Selvi: Eş Başbakanlık Olabilir
Kaparoz’un ulaştığı Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi ise saray çevrelerinde farklı bir formülün konuşulmaya başlandığı bilgisini verdi. Bu formüle göre, Saray’ın canını sıkacak bir söz söylendiğinde basketbol sahalarında gördüğümüz gibi, yorulan başbakan benche çekilecek ve yedek başbakan sahaya sürülecek. Bu formülün bir yararı da başbakanların sürekli olarak tetikte kalmalarını sağlayacak olması. Eş Başbakanlık sisteminde iki başbakanın bir arada hareket etmesi olasılığına karşı, Berat Albayrak da Joker Başbakan olarak hazırda tutulacak. Kulislerde konuşulan bir başka formül ise Başbakan Yıldırım’ın istifa etmesi ancak yerine yeni başbakan seçilmemesi. Boşbakan olarak adlandırılan bu çözümde, halk başbakansızlığın öyle büyük bir felaket olmadığını görmüş olacak. Başkanlığa geçiş için bir ara sistem olarak düşünülen bu formülle belli bir süre tartışmalar yaşansa da bir zaman sonra başbakanlık konusunun unutulmaya başlanacağı öngörülüyor.

Başkanlık Olsa Bunlarla Uğraşmazdık
Kaparoz Ankara temsilcisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanlarda sık sık dile getirdiği “Başkanlık Olsa Bunlarla Uğraşmazdık” cümlesini dün, tam on yedi kez tekrarladığını belirtti. Cumhurbaşkanı danışmanları, Erdoğan’ın yaptığı on yedi açıklamadan on altısının inşaat ihaleleriyle, bir tanesinin ise Binali Yıldırım’la ilgili olarak söylendiğini belirttiler. Ayrıca Emine Erdoğan’ın telefonla ulaştığı yakın arkadaşlarına “Bu işler Tayyip Bey’i çok yordu, zor birini de aramıyoruz yani. Ehliyeti olsun, okuma yazması olsun tamam, yok mu yakınınızda iyi bir Başbakan adayı” diye sorduğu öğrenildi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...