Madenden Henüz Bir Ölüm Haberi Gelmemesi Hükümeti Endişelendirdi: Yusuf Yerkel ve Eski Soma Kaymakamı Zonguldak’ta

Yılbaşından beri ücretlerini alamadıkları için madende açlık grevine başlayan Zonguldaklı madenciler dün polisin müdahale olasılığına karşı, madenin girişini çökerterek dışarıyla bağlantılarını kesmişlerdi. Bu sabah da madenden bir ölüm haberi gelmemesi üzerine endişelenen hükümet yetkilileri bir kriz masası oluşturarak, Yusuf Yerkel, Eski Soma Kaymakamı ve uzmanlardan oluşan bir ekibi bölgede çalışmalar yürütmek üzere görevlendirdi.

Niye Ölmediklerini Araştırıyoruz

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Eski Soma Kaymakamı “Bildiğiniz gibi bizim dönemimizde Soma’da 301 madenciyi bir gün içinde defnetmiştik. Buradaysa günlerdir süren anlaşılmaz bir durum var. Hükümetimiz, ‘Burada yanış giden bir şey mi var?’, ‘Bu madenciler neden halen hayatta?’, ‘Alınması gereken önlemler nelerdir?’ bunları saptamak üzere bizi görevlendirildi. Biz de ayağımızın tozuyla bu sabah çalışmalara başladık. Oldukça kalabalık bir ekibiz, ekipte benden başka altı yüz doksan dört adet polis, üç adet imam, bir adet milli akademisyen, bir adet de Yusuf Yerkel bulunuyor” dedi.

Fıtratlarında Bir Sorun Olabilir

Ekibin içinde yer alan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Fıtrat Enstitüsü Başkanı bilim kadını Dr.Hayriye Ünsal ise “Madende açlık grevine katılan arkadaşların fıtratlarında bir takım problemler olduğundan şüpheleniyoruz ancak araştırmalarımızı tamamlamadan bir şey söylemek istemiyorum. Biliyorsunuz zaten bu arkadaşlar madenlerde uzun süredir çalıştıkları halde bir şekilde hayatta kalmayı başarmışlar, üstüne on günlük de açlık grevini koyun, gerçekten de bilim insanları olarak şaşkınlık içerisindeyiz. Sayın valimizle de görüştük, o da ‘Acaba bu arkadaşların fıtratları bozuk olabilir mi?’ diye endişelerini dile getirdi. Ben vatandaşlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyorum, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, en kısa sürede sonuç alacağımıza inanıyorum” dedi.

Yusuf Yerkel: Açlık Grevi, Paralelcilerin Aldatmacası

Ekipte yer alan bir diğer deneyimli isim Yusuf Yerkel, krampon ve dizlikleriyle düzenlediği basın toplantısında “Bir kere bunların yaptıklarına açlık grevi denilmesi tam bir aldatmaca. Biz bu madende altı aydır maaş ödemiyoruz bu arkadaşlara, yani bunlar zaten altı aydır açlar. Ancak bazı paralel odaklar, bunlar daha önceden toklarmış da şimdi bir direniş olarak açlık grevine gidiyorlarmış gibi bir hava yaratıyorlar. Buradan tekrar açıklıyorum, bunlar aylardır, çoluk çocuk zaten açlar, devletin atadığı memur var başlarında, en son 2015 Aralık ayında maaş ödemişiz. Hadi ocak, şubatı peynir ekmekle geçirdiniz diyelim, aralık ayı maaşıyla mart ayında yemek alınır mı arkadaşlar? Bu sahtekârlık değil de nedir? O zaman her aç kalan eline bir bayrak alsın açlık grevindeyim diye çıksın ortaya. İnşallah eski kaymakamımız ve diğer arkadaşlarla birlikte bu sorunu halledeceğiz, göreceksiniz her şey fıtratına uygun biçimde son bulacak” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...