Yurtlarda Çocuk İstismarına Son: Geçici Ensar Nikâhıyla Öğretmenler Öğrencileriyle Evlenebilecek

Hükümet yetkilileri son dönemde sıkça tartışılan çocuk istismarı konusundaki çalışmalarını tamamladı. Yurtlarda öğretmenlerle öğrencilerin geçici olarak evlenebilmelerine olanak sağlayan Ensar Nikâhı uygulaması önümüzdeki haftalarda meclis gündemine gelecek.

Nikâhı Yurt Müdürü Kıyacak, Velilerin Rızası İstenecek
Yapılan çalışmalarda Ensar Nikâhı kıyma yetkisinin ilk olarak Aile Bakanlığı veya Milli Eğitim Bakanlığına verilmesi düşünülürken daha sonra bakanlıklardan gelen “yoğunluğa yetişemeyiz” itirazıyla yetkinin Yurt Müdürlüklerine devredilmesine karar verildi. Eğer tasarı aynı şekilde komisyondan geçerse nikâh metni şu şekilde başlayacak: “Aile Bakanının emri, Milli Eğitim Bakanının kavli, Hocamızın talebi ve velilerimizin rızasıyla öğrencimiz S.S. ile vakfımızın öğretmeni B.B.’yi bir araya getirmek üzere toplandık”.

Nikâhlı Öğrencilerimize Dil Uzatan Olursa, Dilini Koparırız
Komisyon sözcüsü Halime Çentik yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi çocuklarımızın yaşı küçük, yanlış kararlar vermelerini engellemek için onlara söz hakkı tanımayacağız. Küçük yaşta verecekleri hatalı bir karar gelecekte başlarına dert olabilir, ileride en büyük zorluğu da onlar çekecek çünkü” diyerek komisyon olarak bu konuda ne derece hassas olduklarının da altını çizdi. Haberin duyulmasıyla birlikte vakıf hocalarının başvuru kuyruğuna girdiğini belirten Çentik, henüz öğrencilerden bir başvuru talebi gelmediğini belirtti. Kaparoz muhabirinin “Bu da bir nevi resmi istismar gibi düşünülebilir mi?” sorusuna sinirlenen Çentik “Yani siz böyle bir soru sorarak, aslında nikâhlı insanlara iftira etmiş oluyorsunuz. Buradan Gezizekalılara da seslenmiş olayım “Biz kızlarımıza, bacılarımıza, oğlanlarımıza hakaret ettirmeyiz. Öğrencilerimizin namusuna dilini uzatan olursa, biz de o dili kopartırız” dedi.

Evlilik Süresi Minimum Halvet Süresinden Kısa Olamayacak
Geçici Ensar nikâhlarıyla ilgili teknik açıklamalar da yapan Halime Çentik “Nikâhlar bir saat ile bir haftalık süreler için geçerli olacak. Bir hafta sonra eğer yenilenmezse, nikâh kendiliğinden düşmüş sayılacak. Bir öğrencinin birden fazla öğretmenle ensar nikâhı kıyması mümkün olmamakla birlikte, tersi mümkün olabilecek. Yani öğretmenler, velilerin rızası olduktan sonra istediği kadar öğrenciyle nikâh kıyabilecek. Nikâhların süresi Aile Bakanlığı tarafından komisyonumuza bildirilen minimum halvet süresinden kısa ve bir haftadan uzun olamayacak” dedi.

Ahmet Hakan: “Önce Bir Uygulamayı Görelim, Sonra Değerlendirelim”
İstismar olayından bugüne kadar vakfın web sitesinde, vakıf başkanıyla birlikte çekilmiş fotoğrafları yayınlanan gazeteci Ahmet Hakan, Kaparoz’un sorusu üzerine “Şu an için iyidir, kötüdür diyemem. Ön yargılarımızı bir tarafa bırakıp, bir süre bekleyelim, hatta imkânı varsa locadan yer bulup izleyelim yaşanacak olayları. Ondan sonra karar verelim. Artık hocalar ağlamasın, kurunun yanında yaşlar yanmasın” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...