3 Al 2 Öde Kampanyasıyla Piyasaya Giren Esnaf Bank Altı Ayda İflas Etti

2016 yılı başında kurulan Esnaf Bank, dün iflas ettiğini açıklayarak şubelerini kapattığını duyurdu. Esnaf Bank, yılın ilk aylarında duyurduğu 3.000.-TL’lik kredi kampanyası ‘3 Al 2 Öde’ ile piyasaya hızlı bir giriş yapmış ve çok sayıda müşteri edinmişti.

3 Al 2 Öde Kampanyasının Başlattığımız Pilot Şube, Uçuşa Geçti
Bankanın iflasını duyurması üzerine bir açıklama yapan Halkla İlişkiler Müdürü Sude Bitirim “Bu noktaya nasıl geldiğimizi ben de anlayabilmiş değilim. Genel Müdürümüz bizlerden çarpıcı bir kampanya hazırlamamızı isteyince biz de bir piyasa araştırması yaptık. Pazarlama müdürümüz, esnaf arasında çok kullanılan ancak henüz finansal piyasalarda fark edilmemiş bir kampanya bulduğunu söyledi. “3 Al 2 Öde Kampanyası” işte bu öneriyle ortaya çıktı. Bir pilot şubede uygulamaya koyduğumuz kampanyaya ilk gün bütün mahalleli, ertesi gün de başka semtlerden katılım olunca diğer şubelerimizi de hızlıca projeye dahil ettik” dedi.

Sürümden Kazanacaktık
Açıklamalarına devam eden Bitirim “Mali İşler Müdürümüz bu işten zarar edebileceğimiz uyarısında bulundu ancak pazarlama ekibi, ‘Şu anda bizim için önemli olan kâr etmek değil, müşteri kazanmak. Tek tek bakmayın, uzun vadede sürümden kazanacağız’ dediler. Ancak işler hiç de öyle gitmedi, gün geçtikçe zararımız büyüdü. En yüksek satış yapan şubelerimiz en fazla zarar eder hale geldi. En az zarar eden şubemizin terör olayları nedeniyle kapalı olan şubemiz olması yönetim kurulunu harekete geçirdi. ‘Ulan kapalı şube açıktan daha iyi durumdaysa, biz ne halt etmeye şube açıp duruyoruz?’ şeklinde bir beyanı oldu yönetim kurulu başkanımızın. Sonrasında da olay iflas noktasına kadar geldi maalesef” dedi.

Müşterilerimiz Kredilerini Düzenli Olarak Ödedi
Olana bitene halen bir anlam veremediğini söyleyen Bitirim “İşimizi iyi yaptık, kampanyamız da kesinlikle doğruydu ancak ne olduğunu ben de bilemiyorum. Altı ay boyunca harıl harıl, geceli gündüzlü çalıştık ancak öz sermaye de dahil olmak üzere her şeyimiz gitti. Müşterilerimize söyleyecek tek kelime sözümüz yok, hepsine tekrar teşekkür ediyoruz, taksitlerini aksatmadan ödediler.” dedi.

Ekip Olarak Yeni Projelere Açığız
Şu an yönetim kurulu kararıyla, tüm ekibin işten kovulduğunu söyleyen Bitirim “Beni de bu açıklamadan on beş dakika sonra çıkartacaklar. Kâr etmiş olsaydık böyle olmazdı elbette ancak yöneticilerimiz de kendi açısından haklılar” dedi. Artık ekip olarak kendi yollarına baktıklarını söyleyen Bitirim “Anadolu’da güzel bir söz vardır ‘meyve veren ağaç taşlanır’ diye. Biz de bazı odakların gözünü korkuttuk sanırım. Artık yeni bir banka mı olur, gıda toptancılığı mı ya da araba satışı mı bilemiyorum ancak bundan sonraki hedefimiz dünya ölçeğinde işler yapmak. Türkiye’deki müşteriler açık fikirli, ancak patronlar maalesef yeniliklere kapalı” dedi.