Bilgi Üniversitesi’nden Yeni Bölüm: Muhbirlik ve Yüksek İtaat Mühendisliği

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2016-2017 akademik yılı için mühendislik fakültesi içinde yeni bir bölüm açarak öğrenci alacağını duyurdu. Dünyanın önde gelen hiçbir üniversitesinde bulunmayan Muhbirlik ve Yüksek İtaat Bölümünün ders programı eş zamanlı ve Ak Saray’la bağlantılı olarak Ankara ve İstanbul’dan yönetilecek.

ODTÜ İle İTÜ’den Eksiğimiz Yok, Fazlamız Var
Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Mühendislik Fakültesi Dekanı İhsan Yalageç “Bildiğiniz gibi yıllardır mühendislik fakültesi olarak çeşitli dallarda eğitim vermemize rağmen, bir ODTÜ, bir İTÜ gibi elle tutulur bir akademik başarıya ulaşamadık. Bu yıl toplanıp, acaba bu başarısızlık noktasında bizim eksiklerimiz nelerdir diye bakınca, aslında hem yönetim hem de öğrencilerimiz açısından, eksiklik bir yana fazlamızın olduğunu gördük. Sadece mevcut dallar bizim yeteneklerimizle örtüşmüyordu. Yaptığımız bir pilot çalışmada İnşaat Mühendisliği Bölümünü İtaat Mühendisliği olarak değiştirmemiz durumunda çok büyük başarılar elde edebileceğimizi gördük. Hem öğrencilerimiz hem de yöneticiler olarak böyle bir baş eğme durumumuz var. Mesela ODTÜ’yü ele alalım, o arkadaşlarda da bizdeki meziyetler yok” dedi.

Bu İşi Mevcut Öğrencilerimizle de Götürebilirdik
Öğrenci alımı konusunda da bilgiler veren fakülte dekanı “Aslında bu bölüm için öğrenci almamıza gerek yok, mevcut öğrencilerimizden kaydırmalar yaparak da bölümü açabilirdik. Şu an öğrencilerimiz zaten içlerinden gelen bir dürtüyle kendi olanakları dahilinde muhbirlik yapıyorlar ancak biz bu tür bireysel çabalardan ziyade daha kapsamlı, çok boyutlu akademik bir program ile çok daha profesyonel muhbirler yetiştirmek arzusundayız. Adam ses kaydediyor ama görüntü yok, ya da etek altı çekim yapmış ama renkler bulanık. Amatör bir yaklaşım içinde belki bunlar hoş görülebilir ancak ben diplomalı bir muhbirim, ben üniversiteli jurnalciyim diyen bir kişi için bu tür hatalar kabul edilemez. Gizli kamera kullansan bile görüntün net olacak, günümüz teknolojisi buna izin veriyor” dedi.

Hedefimiz Büyük
Gelecek projeleri hakkında bilgiler veren Yalageç “Yani bugünkü başarımızı küçümsemek için söylemiyorum ancak biz Bilgi Üniversitesi olarak daha iyi muhbirler yetiştirmek durumundayız. Bir öğretmeni, hem de ders verirken telefonuna kaydedip sosyal medyada yayınlamak öyle çok zor bir iş değil, karakteriniz bu tür işlere müsait olsun, okulunuzun yönetimi böyle faaliyetlere izin versin yeter. Ancak bizim gözümüz daha büyük projelerde. Uluslararası casusluk, büyük bilgi hırsızlıkları, şantaj ve tehdit için yatak odası çekimleri gibi belki de bir milletin kaderini etkileyebilecek düzeydeki kapsamlı organizasyonlar için uzmanlar yetiştirmek istiyoruz. Hem itaat etmeyi seven hem de muhbirlik mesleğine gönül vermiş tüm öğrencilerimizi üniversitemize çağırıyorum” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...