Okullarda Milli Mitoloji Dersi: Aşk Tanrıçası Ensarius, Tanrıların Babası Reus

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda okutulan derslerde yer alan mitolojik unsurların millileştirilmesiyle ilgili çalışmaların tamamlandığını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre yeni eğitim döneminde ilgili dersler milli mitoloji anlayışı ile öğrencilere verilecek.

Tanrıların Babası, Zeus Yerine Reus Olacak

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bakanlık sözcüsü “Yunan mitolojisinin bizim öğrencilerimize vereceği fazla bir şey olmadığını düşünüyoruz. Örneğin Yunan mitolojisinde Zeus diye tanrıların da üstünde yer alan bir kral var. Biz bunu ülkemizdeki hiyerarşik yapılanmayı göz önünde bulundurarak Reus diye öğreteceğiz. Elbette Reus’un söylemleri de kıyafeti de Zeus’tan farklı olacak. Reus’u milli özellikleri ön planda olan, benliğini kaybetmemiş, modern ve müslüman bir dünya kralı gibi düşünebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Yunan mitolojisinde Zeus’la Hera’nın oğlu olan Savaş Tanrısı Ares vardır. Bizde de Savaş Tanrısı olarak Askerius var ancak Savaş Tanrısı Ares’ten çok farklı. Bizim Askerius tümüyle Reus’a bağlı olarak hareket ediyor” dedi.

Şarap Tanrısı Çal’lı Dionysos Yerine İnşaat Tanrısı Trabzon’lu Karadenius Geliyor

Açıklamalarını sürdüren sözcü “Yunan mitolojisinde yer alan bazı tanrılar bugün önemini kaybetmiş durumda. Özellikle hükümetimiz dönemini düşünürsek, artık Şarap Tanrısı Dionysos’un bir ağırlığının kalmadığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi Dionysos, Denizli’nin Çal ilçesinde hüküm süren bir tanrıydı. Biz milli mitolojide Şarap Tanrısı Denizli’li Dionysos yerine İnşaat Tanrısı Trabzon’lu Karadenius’u getiriyoruz. Ancak bu isimleri çok katı bir şekilde düşünmeyin. Tıpkı Dionysos’un Bağbozumu Tanrısı olarak da adlandırıldığı gibi Reus da zaman zaman Karadenius için Köprülü Kavşak ve Duble Yol Tanrısı da diyebiliyor. Özellikle son dönemlerde Karadenius’un çok önemli hizmetleri var, bunları çocuklarımıza öğreteceğiz. Ayrıca Yunan mitolojisinde var olup da bize göre bir işlevi kalmamış olan Sanat Tanrıçası Apollon’un yerine de Futbol Tanrısı İmparatorius’u getiriyoruz. Kendisi Televizyon Tanrısı Acunius’le birlikte öğrencilerimizin sevgilisi olacak” dedi.

Aşk Tanrıçası Afrodit ve Oğlu Eros’un Tahtına Ensarius Oturacak

Bakanlık sözcüsünün verdiği bilgilere göre pek çok kaynakta oğlu Eros’la birlikte görülen Aşk, Sevgi ve Cinsellik Tanrıçası Afrodit’in yerini ise Ensarius ve öğrencileri alacak. Sözcü “Ensarius, en az Afrodit kadar tutkulu ancak Afrodit’ten çok farklı bazı özellikleri de var. Örneğin Afrodit kocasını Ares’le aldatır, bizim Ensarius ise katiyen Askerius’a bulaşmaz, daha çok okul önlerinde ve çocuk parklarında takılır. Kimi gün elinde bir elma şekeri, kimi gün ise balon olur. Ensarius, yanlarındaki çocukları kim bilir nereden alıp, nerelere götürür?” diyerek velilerde merak uyandırdı.

Bereket Tanrıçası Hera Gidiyor, Bahşiş Tanrısı Reza Geliyor

Zeus’un karısı olan birinci kuşak tanrıçalardan Hera’nın yerini alacak Reza’nın ise aslında Hera’ya göre daha renkli bir kişiliği olduğunu söyleyen bakanlık sözcüsü “Hera bildiğiniz gibi Zeus’un hem ablası hem de eşi, ayrıca Zeus’un tanrılar üstü durumu gibi Hera da tanrıçaların kraliçesi gibi kabul ediyor. Milli mitolojik kahramanımız Reza da tıpkı Hera gibi olağanüstü güçlere sahip, Emekçilerin Tanrısı Memurius’un bütün bahşişlerini Reza veriyor. Bir nevi bereket tanrısı olarak da düşünebileceğimiz Reza, bir yandan Reus’a destek olurken diğer yandan saflığın sembolü Reus’un oğlu Bilalius ve İnşaat Tanrısı Karadenius’a da maddi destek sağlıyor. Reza’nın yaşamında karşılaştığı bazı zorluklar Tanrıların Kralı Reus’u çok üzüyor. Ancak buradan, daha fazlasını da açıklamak istemiyorum. Öğrencilerimizi sürprizlerle dolu hikayeler bekliyor” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...