Solunuza Başlatmayın, Birleşin Oğlum

Siyasi yelpazenin sol yanından hangi birinize oy versem ertesi gün pişman oluyorum. Bir ara bu bankaların dandik reklamları vardı “Çaresizseniz, Çare Sizsiniz” falan gibi bir şey. Lan param olsa tam sayfa ilan vereceğim gazetelere “Çare Sizseniz, çaresini de sizi de…” diye. Oğlum niye bir çözüm bulamıyorsunuz hiçbir şeye, niye mücadele edemiyorsunuz lan siz? Böyle basket maçlarındaki gibi bekleyip bekleyip de son periyotta arkadan gelip niye bir kere bile öne geçemiyorsunuz? Polis kıyafeti giyip ağzınıza mı vuralım, ne bekliyorsunuz oğlum siz, iç savaş çıkınca uygulamaya girecek eylem planınız var da savaş çıksın diye mi bekliyorsunuz? AKP’ye de, cumhurbaşkanına da, ‘namaz kılmayana hayvan denir’ diyen adama da kızmıyorum size kızdığım kadar. Bakıyorum bir açıklama yapıyorlar “ülke iç savaşın eşiğinde” diye, iki haber sonra bir bakıyorum ki aynı partinin lideri Bayrampaşa’da kabzımalların sorunlarını dinlemiş. İç savaş çıkınca kabzımallar savaşmayacak mı, sen niye savaşa giden ülkede tali sorunlarla ilgileniyorsun lan? Liseler iktidara karşı direniş bayrağı açmış, iktidar partisi polisini gönderip liseleri basıyor, bunlar lisede Onuncu Yıl Marşı yasaklandı diye protesto işlerine girişip sokaklarda marş okuyorlar. Lan geri zekâlı mısınız, nesiniz oğlum siz, Onuncu Yıl Marşıyla uğraşmanın sırası mı lan şimdi? Marş çalsa ne olur çalmasa ne olur, gericiler komple okulu ele geçirmişler, anlama özürlü müsünüz lan siz?

Diğer sol parti de bir gün bombalarla öldürülen halkın cenazesinde, ertesi gün bombacının cenazesinde. Cenaze anlamında çok tutarlılar. Bunlar Auschwitz kampında öldürülen insanlar için bir anma töreni düzenleseler, törenin içine faşist doktor Josef Mengele için de bir anma bölümü koyarlar, öyle duyarlı insanlar. Milletvekillerinin canlı bomba anma faaliyetleri, insan hakları açısından, Tayyip Erdoğan’ın ileri demokrasi uygulamaları gibi, bizim anlayamayacağımız kadar ileri bir boyutta.

Bu sol kanat partileri o kadar çaresiz ki, hep bir şikâyet halindeler: Bir gün TRT’den şikâyet ediyorlar, ertesi gün Diyanet’ten. Biri Adalet Bakanı için gensoru verirken diğeri koşar adım Anayasa Mahkemesine gidiyor. Oğlum sen kendin demiyor musun lan bütün devlet kurumları ele geçirilmiş diye, ne bok yemeye arzuhalci gibi koşturup duruyorsun lan o zaman devlet kurumları arasında? Senin şikâyet ettiğin kişiyle ilgili olarak, şikâyet makamı, sen çıktıktan on dakika sonra telefonla ne yapacağını soruyor lan senin şikâyet ettiğin kişiye?

İnsanı hasta etmek için mi toplandınız lan bir araya, bu partilerin adını duyunca sinirlerim ayağa kalkıyor yemin ederim. Sen Nazilerin tutsaklarını Yahudi, çingene, eşcinsel, muhalif gibi etiketlerle ayırıp sonra fırınlarda yaktıklarını bilmiyor musun lan? İşte Yahudi çingeneyi, eşcinsel muhalifi, çingene de eşcinseli bunun için destekliyor oğlum. Günümüz faşistleri de muhaliflere terörist, LGBT üyelerine sapık, sevmedikleri insanlara da Ermeni diyorlar. Bak geçen hafta faşistler, ibneleri ölümle tehdit ettiler, Kürtler için katliam planları yapanlar, Ermeniler için ağıza alınmayacak sözler söyleyenler hep bunlar. Sen hiçbirine doğru düzgün karşı çıkmıyorsun, yarın birisi bu grupları hapislerde öldürürse sorumlusu sizsiniz oğlum? Direnmediniz lan, birleşmediniz bir türlü. Sapık derler diye LGBT bireylerine, terörist derler diye özgür düşüncesini açıklayan akademisyenlere destek olamadınız. Birleşeceğinize birbirinizden korkar oldunuz lan, faşizmin tuzağına düştünüz. Adam zaten sana terörist, sapık, alçak diyor. Daha niye korkuyorsun ki bana falanca der diye. Zaten hepsini demiyor mu? Halkı da kendiniz gibi çaresizliğe alıştırmışsınız. İnsanlar diyor ki ‘karşısındakiler çok güçlü, daha ne yapsınlar?’ Yani elleri kolları bağlı demeye getiriyorlar. Oğlum sizin eliniz kolunuz hep neden bağlı lan, neden meclisteki kapılarınızı kırıp dışarı çıkmıyorsunuz, neden sol partiler olarak bir arada hareket etmiyorsunuz, neden işçi örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir demokratik blok oluşturamıyorsunuz? Neden işçileri genel greve çıkartamıyor, öğrencileri dersleri boykot için ayaklandıramıyorsunuz lan?

Niye halka vergilerinizi ödemeyin diye çağrı yapıp sistemi kilitlemiyorsunuz? Neden çocuklarınızı okullara yollamayın diyerek, toplumun en az yarısının okulları protesto etmesini sağlamıyorsunuz? Neden Alperen Ocaklarının halkı tehdit etmesine göz yumuyorsunuz? Neden kavgaya giremiyorsunuz oğlum siz, ne bekliyorsunuz direnmek için? Yarın milletvekilleri hapse konup, tüm gazeteler kapatıldığında yapamayacağınız ne varsa şimdi dışarıdayken onu yapsanıza lan.

Hiçbir grubu dışarıda bırakmadan birleşsenize oğlum. Sendikaları, meslek odalarını alsanıza yanınıza. Üniversitelere, liselere, fabrikalara selam göndersenize. Her gün onlarca insan ölmüyor mu? Onlara umut olsanıza. Yenilmekten korkuyorsun ama zaten şu an yeniliyorsun, böyle bekleyerek her gün daha kötü bir sona doğru koşar adım gidiyorsun. Sen ekonomi çökecek, Amerika’daki davadan falan sonuç çıkacak diye beklerken burada insanlar öldürülüyor, liseler basılıyor, gazeteciler tutuklanıyor lan.

Kapatın oğlum muslukları, vergileri ödetmeyin, eğitim sistemine itiraz ediyorsanız çekin çocuklarınızı okullardan, Alevilere destek olacaksanız camilerden çıkıp cemevlerine gelin, sağlık sistemine itiraz ediyorsanız çağırın doktorları direnişe, yandaş gazeteleri, televizyonları boykot edin. Çıkmayın hiçbirine, hiçbirini sokmayın yanınıza. Kapattırın evlerdeki televizyonları. Kurtulun lan şu parlamenter havalarından, halkı örgütleyin oğlum. Sizi ötekileştirenleri protesto edin, yandaş firmaları afişe edin, ürünlerini boykot edin. Firmaları, sanatçıları, okulları direnişe destek vermeye çağırın. Bir savaşı önlemenin en etkili yolu dişlerini göstermektir. Hiç mi görmüyorsunuz oğlum belgesellerde kavga öncesinde karşı tarafı korkutan hayvanları. Sizin dişiniz yok mu lan, yok mu tırnaklarınız? Silahsız, şiddetsiz protesto nasıl yapılır, dişle tırnakla nasıl direnilir, Gezi direnişini izleyin, Ahmed Arif’i okuyun öğrenin. Anayasal hakkını kullanmaktan bile korkan adama solcu denir mi lan?

Sığır sürüsü gibi ayrı ayrı dolaşmayın ortalıkta oğlum. Birleşin. İbnelerle, çingenelerle, işçilerle, öğrencilerle, gerçek akademisyenlerle kaynaşın oğlum. Ya adam gibi direnin ya defolun gidin lan önümüzden, yemin ederim, sol elimi keseceğim sizin yüzünüzden.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

21 Comments

 1. Bir elin nesi var iki elin çıkarları savaşı var..birleşin ama tek bir çatı altında bakalım insanlar alt kimlikleri bırakıp tek tip olursa savaşlar sona erer.lakin sömürü devam eder.bu ikili birleşme kutuplaşmayı doğurur ve haliyle çatışmayı.dünya döndükçe savaş tacirlerine (hayvan tüccarlarına denir)çalışmaktan başka bir şey yapmayacağız.iyi yada kötü her halükarda dünyada savaşlar bitmeyecek ülke olarak biz bir tek çatı altında birleşelim gerek yok cephe açmaya.

 2. Harika bir azarlama yazısı ellerinize yüreğinize sağlık, kızgınlığınız az bile ama anlayan olurmu dersiniz,yıllardır her toplandığımızda bu konuşmaları yapar memleketi sözüm ona kurtarırız.Kurtardığımız memleketin son durumu her gelen sağcı giden sağcıyı aratır halde solcuları bulana aşkolsun.Umut fakirin ekmeği deniyor ya sanırım biz kendimizi zengine sayıp umut etmeyi bile bıraktık.

 3. Bu salaklardan çok şey bekliyorsun be kardeşim 🙂 güzel iyi hoş yazmışsın amma bizim ülkenin solcuları elinde imkan olsa bırak birleşmeyi birbirlerini keserler.cacık olmaz bunlardan.

 4. Bu memleketin solu yapsa yapsa BASIN ACIKLAMASI yapar oda polisin izin verdigi yerde….. başkada bir bok yapamaz. Birleşme degişme bunlarn yanından bile geçmez

 5. Bizler fakirliği paylaşıyoruz da zenginliği paylaşmıyoruz. Herkes vergini ödemese ne olur gerçekten? sistemi beslelememek harika fikir bence

 6. tam okuduğumu söylemeyeceğim. ama şöyle bir göz attım. solu alperenleri dövmemekle suçlarken, pasif kaldığını söylerken bir diğer yanınızda kendinizi niçin darbe karşıtı eylemlere, çatışmaya filan çağırmamaları gerektiğinden dem vuruyordunuz. EEEE, sizin işinizi sol yapsın istiyorsunuz ama iş sıkıya gelince beni de çağırmayın diyorsunuz. Bence en doğrusu kavgayla filan bu işler olmaz. Bu noktada haklısınız. Kendi için dilediğiniz şeyi başkaları için de isteyin; onlar enayi değil nitekim…

 7. Başka insanlara tapınma. Kendine inan. Allah insanın benliğinin içindeki vicdan!

  Şahin Kanbur & 23 Ağustos 2016

  **(!)**

 8. Iyi hos guzel de bu kadar eril bir dille mycadelenin bir yarisini zaten dışladiktan sonra “oglum”, bana kalkip lgbt’den bahsetme. Samimiyetini sorgularim. Fasizmin tuzagina dusmus olan da once kendini ve ofkesini yapici bir sekild evirsin, yapici ifade etmeyi ogrensin.

  Ha bir de, cidden bu mucadeleyi “oglum”lar yerine “kızım”lar yurutseydi belki baska yurlu olurdu…

 9. Solu birleşmeye çağıran bu “üst akıl” bilmiş arkadaşın bütün bir makalede Birleşik Haziran Hareketi hakkında tek bir kelam etmemesi aslında solun neden birleşemediğinin nedenidir: Çok bilmiş üst aklın geri zekalılığı!

 10. Kim birlesmiyorsa onu direk soyle. Kim su olursa gelmem deyip sart kosuyorsa,kucuk burjuva devrimcili yapiyorsa onu elestir.birlesik bir cephe icin sonuna kadar caba sarfedenler var cunku. Disardan akil verilecegine icerden girip pratige sizde dokseniz nasil olur mesela…

 11. Bu kadar kısa bir yazı da 19 kez oğlum ve 23 kez lan kelimesi kullanabildiğiniz için sizi tebrik ediyorym

 12. Gerizekalı gerizekalı konuşma. Bizde biliyoruz neyin ne olduğunu. Sen önce cevap ver bu ülkede neden allahin işçisi bile sağ partiye oy veriyor.?

 13. Çok güzel bir yazı duygu ve düşüncelerimi yansıtmış.Türk insanı embesillestirildi ve uyuyor

 14. Duygu ve düşüncelerimi yazmış ne mutlu bana.Toplum fakirlesti embesillestirildi düşünce gücü kalmadı. Korku hakim oldu yıllardır. Kendisine güvensiz asağılanan bir toplum olduk ve bunu birde kabullendik.Ama neyi kabullendiklerini hangi tehlikeye doğru cekildigimizin farkında değiliz. Siyasileri sivil toplumları sendikalar vb.goreve çağırıyorum.Atatürk ruhunuzu öne cikarin

 15. Yazınızı çok olumlu buldum.. Ve sayfamda begeni yorum v paylaşımlar yapıldı.. Dahada yapılacak..

 16. Bu soldan birşey çıkmaz. Tek çözüm Alevi, CHP sosyal demokratları ve HDP li Kürtler birleşmesinden geçer. Bunlar beraber yan yana geldiklerinde hiçbir güç önlerinde duramaz.

 17. Toptan tufekten umut beklemeye devam edin edinki yerimizde saymaya devam edelim sol birleşsinmiş birleşti dielim getirisi yuzde 1 i asmaz sen hala bu ulkenin sol cuyla veya sagciyla kurtulacaginami inaniyosun bu ulkeyi sevenler kurtarir onunda solcusu sagcisi nebiliyim necisi kalmadi su at gozluklerinizi cikarin artik

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...