Zarar eden TDK Japonlara Satıldı, Ekmeğin Adı Pan, Elma Ringo Oluyor

Ekonomide yaşanan durgunluğa çare arayışları sürerken, zarar ettiği gerekçesiyle daha önce uyarılan Türk Dil Kurumu bütün mal varlığıyla birlikte bugün Japon devi Keiko’ya satıldı.

Akio Kei: Hırdavat İşi Dil İşinden Çok Farklı Değil
TDK’yı satın alan Japonya’nın hırdavat üreticilerinden Keiko’nun patronu Akio Kei “Bu alanda bir yatırım düşüncemiz yoktu ancak bazı Türkiyeli iş adamlarının ısrarı ile bu işe girdik. Yatırım aşamasında şunu fark ettik ki hırdavatla dil, lisan işleri birbirine çok da uzak değil. Türkçeyi elimizden geldiğince daha kolay pazarlanabilir bir dil haline getireceğiz. İlk planda çalışan sayısını azaltmayı düşünüyoruz, daha sonra da yavaş yavaş zarar eden alanlardan çıkıp, karlı alanlara yatırım yapacağız” dedi.

Hükümet Satışta Ulaşılan Rakamdan Memnun
Satışla ilgili bilgi veren hükümet sözcüsü “İsrail’le barış, Rusya’dan özür derken bugün de TDK’yı sattık arkadaşlar. Türk Dil Kurumu maalesef yıllardır zararda olan bir kuruluşumuz. Geçen yılki satışları sıfır. Evet, şaka değil, bildiğiniz sıfır. Yani ben zararına niye burayı açık tutayım ki? Tiyatroymuş, üniversiteymiş, hastaneymiş fark etmez, bizim için temel gösterge bir işletmenin kar etmesidir. Halkın sırtında kambur olmuş, kar etmeyen kuruluşlarımızı kapatmayı sürdüreceğiz. Sırada mezarlıklar var, onlar da bu durumdan ders çıkarsınlar. Üç senedir kapılarınıza birer turnike koyun diyoruz dinletemiyoruz. O zaman ben de özel şirkete veririm, aylık abonmanlık mı satıyor, jeton mu veriyor, biz gerisine karışmayız. Arkadaşlar, boru değil, bu satıştan iki yıl içinde bir buçuk milyar Euro tutarında bir gelirimiz olacak. İyi para” dedi.

Ekmeğin Adı Pan, Elma Ringo Oluyor
Keiko’nun Türkçe için çok hızlı bir değişiklik planı yapmadığı ancak özellikle gıda sektöründe bir yakınlaşma sağlaması açısından ilk planda ekmeğin adının pan, elmanın adının da ringo olarak değiştirilmesinin düşünüldüğü öğrenildi. Konuyla ilgili bilgi veren Akio Kei “Bir haftadır Türkçeyi inceliyoruz. Bize göre çok gereksiz sözcükler olsa da şimdilik bunları kaldırmak gibi bir niyetimiz yok. Ancak Türk halkı şunu bilmeli ki bu kadar gereksiz sözcükle de bizim maliyetleri düşürmemiz pek mümkün değil. Öyle 800, 900 sayfalık sözlüğü on beş liraya satarak para kazanamayız. Türkçedeki sözcük sayısını üçte bire düşürüp, sözlük fiyatlarını iki katına çıkararak en azından zararımızı asgariye çekmek istiyoruz” dedi.

Halk Memnun, Satışla Birlikte AKP Oyları Yükselişe Geçti
Türk Dil Kurumunun satışı vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Kaparoz’un sokak röportajı yaptığı yurttaşlar, böyle bir ekonomik kriz döneminde bile Türk Dil Kurumunun satılabilmesinin çok büyük bir başarı olduğunu ve AKP hükümetinin gücünü gösterdiğini söylediler. Bugüne kadarki hükümetlerde TDK’nın satışı gibi bir konunun gündeme bile gelmemiş olmadığını hatırlatan vatandaşlar zaman içinde bazı Japonca terimlerin Türkçeye girmesinin kendileri için bir kazanım olacağını belirterek “makarna gitti, pasuta geldi” şeklinde aralarında şakalaştılar. Siyasi uzmanlar ise TDK’nın satışı sonrasında AKP oylarında önemli ölçüde bir artış beklemek gerektiği konusunda hemfikirler.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

3 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...