Suriyeli

Cumhurbaşkanı sırf ortalığı karıştırmak için Suriyelilere vatandaşlık ya da TOKİ’den ev verilmesiyle ilgili bir tartışmayı başlatınca bizim milliyetçiler “Suriyeli istemiyoruz” diye hemen ortaya döküldüler. Lan oğlum adamlar mülteci, savaştan kaçıp da gelmişler, senin de kabul ettiğin uluslararası anlaşmalara göre, bir tekini bile savaş bitmeden ülkesine dönmeye zorlayamazsın. Bazı sığırlar sanıyor ki biz referandum yapıp “Suriyeli istemiyoruz” dersek bunlar ülkelerine dönecek.

Sen çoluk çocuk demeden sırf Suriyeli diye insanları hele bir göndermeye kalk bakayım savaşın ortasına. Kolay mı sanıyorsun lan bu kadar? Bak 1915’te tehcir diye sürdüğün çöllerde ölen Ermenilerin hesabını daha verememişsin, bir de uluslararası hukuka aykırı olarak, savaş olan bir bölgeye milyonlarca insanı sürüp katledilmelerine neden olursan, dünyanın yüzüne bir yüz yıl daha bakamazsın. İster vatandaşlık ver, ister verme, Suriyeliler savaş bitmeden bu ülkeden gitmeyecek. Yasal olarak mülteci lan hepsi, hukuksal durum bu.

Adamın biri köpeğe tekme attı diye kavga çıkmış taraflar da birbirini bıçaklamış. Elbette üzücü ama adli bir olaydan yola çıkıp da üç milyon insanı tehdit edecek derecede bir saldırganlık kışkırtılır mı lan? Efendim bunlar çok sevişip çocuk doğuruyormuş. Lan nasıl bir faşist ruhu varsa artık içinizde, bak insanlıktan geçtim, siz nasıl hayvan seversiniz lan? Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin dördüncü ve beşinci maddeleri “Yaban hayvanı da olsa evcil de olsa bütün hayvanlar özgürce yaşamak ve üremek hakkına sahiptir” diyor lan. Sen kim oluyorsun da bütün dünyanın hayvanlara bile tanıdığı hakkı ülkendeki Suriyelilere çok görüyorsun? Savaştan kaçmışlar. Yok ne yapacağılardı? El Kaide, IŞİD veya halkını ezen Esad güçlerine mi katılacaklardı? Böyle boktan bir savaştan kaçılmaz da ne yapılır oğlum? Kimle ne için savaşacaksın, hedefin ne, düşmanın kim? Sen yıllar önce evinin kapısını kapattığı için dışarıda kavga edip ölen bir köpeğin hüzünlü hikayesini anlattıydın, ben de ağladıydım okurken. Hangi ara kaybettin bu kadar insanlığını da, savaştan kaçan bir halka kapılarını kapatıyorsun, onları ölüme terk ediyorsun lan?

Suriyelilere TOKİ’den ev de vatandaşlık da verilmesinmiş. Lan hıyar cücüğü adamlar TOKİ’den ev mi istedi, vatandaşlık mı istediler? Senin savaş zamanlarında peşine takıldığın AKP’liler bir hamle ile Suriyelileri kazanmak için böyle iddialar ortaya atıyor sen de hıyar gibi oltaya geliyorsun. Bu lafın sorumlusu Suriyeliler mi? AKP’liler falanca dedi diye sen niye Suriyelilere düşmanlık yapıyorsun lan?

Bodrum’da “Suriye, Suriye” diye bağırmışlar. Yok yahu? Oğlum nasıl olabilir lan böyle bir güvenlik zaafı? Hem de Bodrum’da. Yani Hatay’da falan olsa neyse de resmen T.C. İzmir Cumhuriyeti sınırlarının içinde “Suriye” diye bağırmışlar. Lan oğlum senin bu hassas kulakların beş yüz kilometreden bunu duyabiliyor da, kamplarda tecavüze uğrayan, çadırlarında intihar eden, evli olduğu halde ikinci karı olarak satılan insanların çığlıklarını niye duymuyor lan? AFAD’a bağlı mülteci kampında 8 ile 12 yaş arasındaki 30 çocuğa tecavüz edildiğinden haberin var mı? 1,5 lira karşılığında seks için Suriyeli çocukların satıldığını biliyor musun?

Suriyelilerle ilgili yazı yazmadan önce insan bir araştırma yapmaz mı? İnternette aratsan CHP’nin mülteci raporu diye zart diye çıkıyor lan. 12-13 yaşındaki kızların ikinci eş olarak satıldığını, çocukların fuhuşa zorlandığını, dandik atölyelerde çocuk işçi olarak iki öğün yemek karşılığında Suriyeli çocukların çalıştırıldığını neden görmüyorsunuz oğlum? Zaten bir savaş travması yaşamış, yurdundan kaçmış insanlara bir de tecavüz edip dışlayarak ne elde edeceksiniz? Eğer milliyetçiler toplanıp bunların çadırlarını yakarsa ya da yarın bu insanlar canlı bomba olursa en büyük sorumlusu sizsiniz lan.

Sokakta bir köşede durmasından bile rahatsız oluyorsunuz. Peki nereye gitsin, ne yemek yesin lan bunlar? Sen AKP’nin sözüne kızıyorsan git onunla dalaş, Cumhurbaşkanının sözlerine itiraz ediyorsan doğrudan ona yanıt ver, Birleşmiş Milletlere laf ediyorsa git BM temsilcisini protesto et, Ortadoğu’yu kana bulayan yabancı devletlere suç buluyorsan ülkene gelen yabancılara yumurta at. Hepsine eyvallah ama Suriyelilere bulaşma lan. Onların bir günahı yok ki. TOKİ’deki ev de vatandaşlığın da senin olsun ama bir düşmanlık yapmamayı öğrenin lan artık. Hayvanlara tanınan hakları bile tanımayacak kadar nasıl bir nefretle dolusunuz lan insanlara karşı? Nedir oğlum sizin içinizdeki bu kin? Gazetenizin koridorlarında birbirinizi gaza getiriyorsunuz ama bak bu yazılar dünyanın her gelişmiş ülkesinde nefret suçudur. AKP’liler gibi halkın içine çıkamaz hale gelirsiniz yakında, sözünüzü biraz tartın da yazın oğlum.

Savaştan kaçıp ülkene geldiler diye kölen mi oldular senin? “Tecavüze uğramayacak, her insan gibi saygı görecek, pazarlarda satılmayacak, köle gibi çalıştırılmayacaklar” yazacağınıza milliyetçileri Suriyelilere karşı kışkırtıyorsunuz oğlum. Vatandaşlık verilsin istemiyoruz desen neyse, neden “Suriyelileri istemiyoruz?” diyerek ırkçılık yapıyorsun? Raporda diyor ki, Suriyeliler burada kalıcıdır. Sen eğitiminden barınmasına kadar en azından asgari düzeyde bir olanak sağlarsan, bizim ülkemize bir güzellik de katabilir lan bu insanlar. Niye hiç böyle düşünmüyorsun? İster vatandaşlık ver istersen verme, istersen savaş bitince gönder ama bir öğrenin oğlum başka insanlara tepeden bakmamayı.

İnancım olmadığı için Allaha havale edemiyorum sizi, Aşık Veysel’e havale edeyim bari:

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...