Özelleştirme İdaresi de Özelleştirildi

Hükümetin apar topar başlattığı özelleştirme fırtınasından Özelleştirme İdaresi de nasibini aldı. Dün sabah saatlerinde piyasaya düşen habere göre Özelleştirme İdaresi üç yüz elli bin dolar, on yedi bin euro ve kırk iki cumhuriyet altını karşılığında Adanalı bir girişimciye satıldı.

Özelleştirme İdaresini Adanalı Kabzımal Nami Gücülek Satın Aldı
Yüze yakın kurumun özelleştirileceğinin açıklanması üzerine Adanalı uyanık bir girişimci Özelleştirme İdaresine rekor bir fiyat teklifinde bulundu. Hükümet yetkilileri gelen teklifi görünce heyecanlanarak ‘Paran hazırsa, gel al kurumu, vallahi daha iyi bir fiyat gelirse ona veririz’ dediler. Aynı gün içinde mahalleden nakit para toplayan Nami Gücülek, akşam saatlerinde Ankara’ya gelerek ilgili bakan ve bakan yardımcılarıyla görüştü. Gücülek’in komşularından ve esnaftan topladığı nakit parayla altınları gören bakanlar Gücülek’e sevgi gösterisinde bulundular. Döviz ve altınları Türk Lirasına çevirmekle uğraşmak istemeyen yetkililer çantada ne var ne yoksa alıp, Özelleştirme İdaresini bohçadaki toplam bedel üzerinden sattılar.

Özelleştirme İdaresini Satın Alan Gücülek: ”Diğer Kurumların Bedelsiz Olarak Adana Esnafına Dağıtımına Başlandı”
Satın alma haberinin medya organlarında yer almasından sonra basına bir açıklama yapan Gücülek “Aslında Özelleştirme İdaresini almak bizim için stratejik bir karar, yani Özelleştirme İdaresinin kendi başına bir değeri yokmuş gibi görünüyor ancak şu an bu kurumumuzun elinde, yüzü aşkın kurumun özelleştirme dosyası bulunuyor. Biliyorsunuz Türk Tarih Kurumundan tutun da Türk Dil Kurumuna kadar her yer özelleştiriliyor. Biz ilk önce Özelleştirme İdaresini satın alarak akıllı bir hamle yaptığımızı düşünüyoruz, bu sayede diğer kurumlarımızı bedelsiz olarak Adana’daki eşe dosta dağıtma noktasına geldik. AOÇ dondurmalarını çok seven küçük oğluma da buradan seslenmek istiyorum. Az önce AOÇ’nin dosyasını ele aldık. Kurumun küçük oğluma devri tamamlanmış durumda. Hayırlı olsun” dedi.

Gücülek: “Özelleştirme İdaresini Yirmi Dört Milyon Liraya Devlete Geri Satabiliriz”
Gücülek bu kuruma bu kadar parayı boş yere saymadığını belirterek “Bizim amacımız bu kurum üzerinden devletin diğer kurumlarını Adana’daki eş dost akrabaya kazandırmaktı ancak son on iki saatte bazı bakan arkadaşlar arayarak bir hata yaptıklarını, Özelleştirme Kurumunu en sonra özelleştirecekleri yerde yanlışlıkla ilk önce özelleştirdiklerini söylediler. Tabii ki, hepimiz insanız, hata da yapabiliriz ancak iş yaşamının da belli kuralları var. Şu an Özelleştirme İdaresinin değeri artmış durumda. Bakan arkadaşlara bir gün sonrası için bu işi yirmi dört milyon liraya, iki gün sonra olursa kırk sekiz milyon liraya çözebileceğimizi aktardım. Ayrıca kurumu satın alırken verdiğimiz tutarlar da tarafımıza iade edilecek. Her kuruşun anısı var” dedi.

Hükümet: “Ne Yaptığımızı Biliyoruz”
Özelleştirme İdaresinin yeniden devletleştirilmesi için Gücülek’le görüşmelerini sürdüren Bakanlar Kurulu adına açıklamalarda bulunan sözcü “Ne yaptığımızın farkındayız. Vatandaşımız müsterih olsun. Üç dört gün içinde, muhtemelen tüm kurumlar satıldıktan sonra Özelleştirme İdaresini yüz milyon lira gibi bir bedelle geri almış oluruz. Bu da bize çok iyi bir ders olur. Kandırıldık ama bu işin fıtratında maalesef bu tür olaylar var” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...