Google Drive ve Dropbox’tan Sonra Yerel Disklere de Erişim Engeli

Dün alınan bir kararla Google Drive ve Dropbox gibi bulut depolama hizmetlerine getirilen erişim yasağından sonra bugün de yerel disklere erişim engeli getirildi.

Belgelerim, Masaüstü ve İndirilenler Klasörü de Yasaklılar Arasında
Uygulamanın gerekçeleriyle ilgili bir açıklama yapılmazken bugünden geçerli olmak üzere Belgelerim, Masaüstü, İndirilenler klasörü de dâhil olmak üzere bilgisayarın kendi belleğinde yer alan kırktan fazla klasöre erişim yasağı getirildiği bildirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada, haftada bir kereyi aşmamak üzere, kişinin bilgisayarıyla birlikte muhtarlığa giderek, muhtarın bilgisi ve gözetiminde yerel diskte yer alan klasörleri yarım saat süreyle ziyaret edebileceği bildirildi. BTK tarafından yapılan açıklamada görüş günlerini belirleme yetkisinin ise muhtarlarda olacağı belirtildi.

Bilişim Uzmanları: “Artık Bilgisayarların Hayatımızdaki Yeri Zigon Sehpadan Fazla Değil”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan bilişim uzmanı Hakan Dirik erişim yasağı ile bilgisayarlarda yapılabilecek işlemlerin büyük ölçüde azaldığına dikkat çekerek “Artık herhangi bir işlem sonunda kaydet tuşu kullanılamayacak. Örneğin bilgisayarda yazı yazılabilecek ancak kaydedilemeyecek. İlla kaydetmek isteyenler bilgisayar ekranının fotoğrafını çekerek dolaylı yoldan kayıt yapmak durumunda kalacak.” dedi. Bundan sonra bilgisayarların küçük televizyon, daktilo, hesap makinesi hatta zigon sehpa gibi bir kullanım yeri olacağını belirten Dirik “Ancak daha çok sehpaya yakın. Bu yüzden Türkiye’de satılacak yeni bilgisayar modelleri için artık tasarım konusunun çok daha ön planda olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Vestel: “Uygulamayı Destekliyoruz”
Erişim engelinin ardından bir açıklama yapan Vestel Teknik Hizmetler Müdürü Saliha Özbek “Devletimizin bekası ve gençlerimizin ortalama zekâsı açısından getirilen erişim yasağını destekliyoruz. Bugün itibarı ile kendi bilgisayarlarımızla piyasadaki diğer bilgisayarlar arasında bir hız farkı kalmamış oluyor. Şu an piyasadaki tüm bilgisayarlar bir nevi klavye durumuna geldiğinden, hız artık bilgisayara değil, kullanıcının parmaklarındaki çevikliğe bağlı olacak” dedi. Yasağın uzun süreli olmasını istediklerimi belirten Özbek, “Bu uygulamayla satışlarımızın artacağını umuyoruz” dedi. Bilgisayarlarının çok ısınmasından dolayı, kış aylarında satışların arttığını belirten Özbek, ısınma amaçlı mevsimsel artış dönemine bir de erişim yasağının eklenmesinden dolayı, şu andaki tek endişelerinin siparişleri yetiştirememek olduğunu söyledi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...