Rize’de Yeni Bulunan Bir Böcek Türüne FETÖ Adı Verildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Entomoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapılan açıklamada üniversitenin helasında rastlanan yeni bir böcek türüne FETÖ adı verildiği duyuruldu.

Örümcek Gibi Ağ Örüp, Sincap Gibi Sıçrayabiliyor
Muhabirimizin ulaştığı bilgilere göre omurgasız canlıların kıllı böcekler türünün pis kokulular sınıfında yer alan FETÖ, geçtiği yerlerde sümüğe benzer bir kalıntı oluşturuyor. Ağırlıklı olarak tuvaletlerde ve pis alanlarda yaşamını sürdüren FETÖ, gün ışığında iki saatten fazla kalırsa ölüyor. Üniversitenin Etnomoloji Kürsüsü Başkanı Prof.Dr. Hayriye Buldan “Ağzından doğru söz çıkmayan FETÖ böceği, örümcek gibi ağ örüp, sincap gibi sıçrayabiliyor. Sürekli kötü söz konuşarak insanın içine fitne fesat sokuyor” dedi. Sus’tan, dur’dan ve yapma’dan anlamayan FETÖ’lerin iki adet iğneli kola sahip olduğunu belirten Buldan FETÖ’nün kıskaç biçimindeki kollarını göstererek “Birisi tutmak diğeri de sokmak için” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

“Latincede ‘Paulo Puppy’ Dediğimiz, Yavşak Türüne Özgü Davranışlar Gösteriyor”
İftira edebilen FETÖ’ler bukalemun gibi renk değiştirip insana güzel gelecek bir görünüme kavuşabiliyorlar. Yıllarca birlikte yaşadığı ev sahiplerine bile saldırabilen FETÖ’ler renk değiştirdiklerinde en zeki insanları bile kandırabiliyorlar. Böcekle ilgili teknik açıklamalarda bulunan Buldan “Hakikaten iğrenç bir böcek. Bilimsel olarak Blatta Orientalis dediğimiz Hamamböceğinin Akdeniz Meyve Sineği ile çiftleşmesinden ortaya çıktığını düşündüğümüz, kabuklu bitle, yaprak uyuzu arası tuhaf bir canlı. Değdiği yeri kurutuyor. Latince ‘Paulo Puppy’ dediğimiz, Anadolu’da yavşak olarak isimlendirilen türe özgü davranışlar gösteriyor. Bir kere çok sinsi bir hayvan, onu çok net söyleyebilirim” dedi.

“Lağım Faresi Bile Yanından Kaçmak İstiyor”
Yeni bulunan tür ile ilgili olarak yapılan inceleme, gözlem ve deneyler hakkında bilgi veren Hayriye Buldan “Arkadaşlar bu böceği helada bulduk diye bize haber verdiler. Ben tanımadığım böceklerden korktuğum için, olay yerine hademeyi yolladım. Helanın hemen yanında bizim laboratuvar var. Malzeme olarak, tasları, tüpleri, kâğıt havluları falan ortak kullanıyoruz zaten. Hademe arkadaş duvardan böceği alıp, laboratuvarımızdaki lağım faresinin yanına koymuş. Yarım saat sonra gidip baktığında lağım faresinin kafesten çıkmaya çalıştığını fark etmiş. Bu deney bize gösteriyor ki, lağım faresinin bile iğrendiği bir mahlukla karşı karşıyayız” dedi.

“Böylesini Görmedik”
Bugüne kadar buna benzer bir hayvan görmediklerini belirten Prof.Dr. Buldan “Meslek icabı her gün onlarca böcekle karşılaşıyoruz. Kıskaçlısı, düğmelisi, sarısı, yeşili neler görüyoruz. Tüküreni var kusanı var. Var oğlu var. Bakın çok samimi söylüyorum, ben bugüne dek böyle bir şey görmedim. Yani Allah günaha yazmasın ama bu canlı niye yaratılmış anlamak mümkün değil. Şeytan gibi duruyor duvarda, bir denk getirsem, siz o zaman seyreyleyin cümbüşü gibilerinden bakıyor insana” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...