Boğaza Yapılacak Yeni Köprünün Adı Belli Oldu: Ali Ağaoğlu & Ortanca Hanım Köprüsü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Boğazdaki mevcut köprüleri birbirine bağlayacak yeni köprünün adının Ali Ağaoğlu ve Ortanca Hanım Köprüsü olacağı belirtildi. Boğaza paralel ve önceki köprülere dik olarak inşa edilecek köprünün kara ile bir bağlantısı olmayacak. Köprüler arasında geçişe olanak sağlayacak yeni köprü inşaatıyla, herhangi bir köprüde sıkışıklık olması durumunda trafiğin diğer köprülere kaydırılarak trafiğin rahatlatılması amaçlanıyor.

Köprü İçin İstanbul’a ve Aile Kavramına Yaptığı Katkılardan Dolayı Ali Ağaoğlu’nun Adı Tercih Edildi
Köprüyle ilgili görüşmeler yapılırken Aile Bakanı tarafından, diğer köprülerin arasında yer alması ve bir aile gibi tüm bireyleri birleştirmesi nedeniyle yeni köprü için ‘Ali Ağaoğlu ve Ortanca Hanım Köprüsü’ adı önerildi. Kaparoz muhabirinin öğrendiğine göre Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında söz alan Aile Bakanı “Bugün sizlere İstanbul’a çok emek vermiş bir iş adamından söz etmek istiyorum. Bugün insanlar bir tane bile aile kuramazken kendisi üç dört tane aile kurmuş, bunları bir arada yürütebilmiş, küçük, ortanca, büyük gibi derecelendirmiş, sadece iş yaşamı açısından değil, aynı zamanda çok önemli bir düşünce insanı olarak da ülkemize önemli hizmetler vermiş bir isim: Ali Ağaoğlu” dedi. Bu konuşma sorasında bir bakan da “Madem aile kurumunu yüceltiyoruz o zaman eşinin de adını ekleyelim bu köprüye” deyince yeni köprünün adı da konulmuş oldu: ‘Ali Ağaoğlu ve Ortanca Hanım Köprüsü’.

Ağaoğlu, Cengiz İnşaat ve Doğuş Grubu Tarafından Üç Yıl İçinde İnşa Edilecek Köprünün İhalesi 2017’nin Mart Ayında Yapılacak
2017 yılı Mart ayında ihaleye çıkacak köprü Ağaoğlu, Cengiz İnşaat ve Doğuş grubunun oluşturacağı bir konsorsiyum tarafından inşa edilecek. İhaleye katılan diğer firmalara birer plaket takdim edileceği öğrenilen köprü için Ali Ağaoğlu’nun şimdiden kolları sıvadığına ilişkin görüntüler de ajanslara düşmeye başladı. Kaparoz muhabirinin “Köprü için kolları sıvadınız mı?” şekildeki sorusuna “Şimdiye kadar İstanbul’un içine yeterince hizmet yaptık, şimdi bu hizmetlerimizi sıvayacağız” şeklinde yanıt verdi. Ali Ağaoğlu’nun “Bu benim ustalık eserim olacak” dediği köprü için şimdiden üç mimar, on altı güzellik uzmanı ve yirmi beş masözden oluşan dev bir kadro kurduğu da gelen haberler arasında.

Beykoz’dan Köprüye Giren Bir Araç Dört Saat Köprü Üzerindeki Sıkışıklıkta Kaldıktan Sonra Yine Beykoz’dan Çıkabilecek
Diğer köprülere göre çok önemli bir farklılık sunacak olan yeni köprü ile boğaz geçişi tümüyle değişecek. Beşiktaş’tan köprüye giren bir araç iki saat sonra Levent’ten çıkabilecek. Beykoz’dan köprüye giren deposu ful bir araç ise dört saat köprü üzerindeki trafik sıkışıklığında kaldıktan sonra boş depoyla yine Beykoz’dan geri çıkabilecek. Uzmanlar trafik sıkışıklığına nasıl bir katkı sunacağı belli olmayan köprünün kullanıma girmesiyle birlikte trafiğin iyice arap saçına dönebileceğini belirtiyorlar. Görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Mimarlar Odası Başkanı “Devrim niteliğinde denilen köprü Boğaza paralel olarak düşünülmüş. Biz bugüne kadar suya paralel olarak inşa edilmiş bir su geçişi köprüsü görmemiştik, onun için büyük bir merakla sonucu bekliyoruz. ‘Bu köprü tam olarak ne işe yarayacak?’ derseniz, denizi betonla dolduracak ve trafiği biraz daha sıkıştıracak çok önemli bir köprü projesi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Gebze Beylikdüzü Arası Üç Dakikaya İniyor
Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada köprünün üstünden geçen uçakların üç dakika on beş saniye içinde Gebze’den Beylikdüzü’ne varacağı belirtildi. İntihar etmek isteyenler için sağ şeritten çıkışlar ayrılacağı da belirtilen açıklamada bu uygulama sayesinde intihar vakaları nedeniyle trafiğin sıkışmasının da engelleneceği belirtildi. Tek yönlü olarak düzenlenecek intihar sapaklarına bir kez girildiğinde geri dönüş mümkün olmayacak. Kararsızlık yaşayan kişiler araçlarından indirilerek köprüden aşağı atılırken, araçları da Türgev Otoparkına çekilecek.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...