CHP’nin Başına Sezgin Tanrıkulu Gelsin

Şimdi sen kimsin lan oturduğun yerden vecize yumurtluyorsun diyenler olacaktır. Onlara üzülerek söylüyorum ki çok yanılıyorlar. Çünkü bu satırları oturarak değil ayakta yazıyorum. Ayrıca tümüyle tarafsız bir gözle ve adaylara eşit mesafeden bakarak değerlendiriyorum. Tamam genel başkanı değiştirmekle iş bitmiyor ama ben zaten lider değişimini kendi başına bir iş görsün diye değil bu örgütlenmeyi başarıp, solu bir araya getirsin diye talep ediyorum.

Öncelikle Kemal de Sezgin Abi de iyi insanlar ama Sezgin daha iyi. Kemal bildiğin memur. Ülke batsa en çok emeklilik maaşı gitti diye üzülür. Kızını, oğlunu, torununu daha doğmadan SGK’lı yapmış. Çocukların emekliliği bir başlasın, konuşmayı geç öğrenseler de olur gibi tuhaf bir yaklaşım içinde. Sezgin Abi ise halk adamı. Bir kasketi eksik. Ver sırtına yükü, gönder hamal diye, sok tarlaya, fabrikaya kimse yadırgamaz. Şimdi solda birlik zamanı dediğimizde Alevisi var, Kürdü var, ulusalcısı var, liberali, azınlıkları, farklı cinsel yönelimleri olanlar var. İşçi var, köylü var. Var oğlu var. CHP’nin içinde bu kesimlerin tümüyle bağı olan tek kişi Sezgin Abi. Tek çare birleşmekse bugün bunu gerçekleştirecek kişi Sezgin. Artık liberallere “Yetmez ama Evetçi”, Kürtlere falanca, Ermenilere filanca deme zamanı geçti, hele önce bir dereyi geçin, sonra açarsınız lan bu defterleri. Şimdi bunu tartışacak zaman mı oğlum? Bugün dayanışma zamanı ama Kemal’le de bu iş yürümüyor. Kürtlerin destek vereceği, liberallerin arkasında duracağı, sosyalistlerin itiraz etmeyeceği Sezgin Abi’den başka kimse yok CHP’de. Sezgin’e en yüksek itiraz Sözcü falan gibi aslında aşırı milliyetçi olup da kendini sosyal demokrat sanan özgüveni öngörüsünden, hamaseti zekâsından daha ileride olan kesimden gelebilir. Ama zaten bunlar da “Bütün gazeteciler içerideyken biz neden dışarıdayız acaba?” diye bir düşünseler, yaptıkları tek işin solu bölerek AKP’nin önündeki direnişi parçalamak olduğunu görürler. Bu milliyetçi-solcu takımına çok bakmayın, zaten Akşener’in kuyruğuna takılacaklar iki gün sonra.

Şimdi tamamen objektif bir gözle değerlendiriyorum, mesela halter konusunu ele alalım. Sezgin Abi silkmede 100, koparmada 90 kilo olarak toplamda 190 kilo kaldırabiliyor. Kemal silkmede sadece kollarını havaya kaldırıp, koparmadaysa ayağı takılıp yere düşebiliyor. Futbol desen aynı. Sezgin Abi’nin en az beş tanesi doksana olmak üzere bu sezon toplam yirmi bir golü var. Kemal’in attığı tek gol hem ofsayt, hem de kendi kalesine. Oğlum insan kendi kalesine gol atarken ofsayta düşer mi lan? Örneği var mı hiç futbol tarihinde? Gol bölgeleri dışında bakarsak, Sezgin Abi gol attıktan sonra hemen defansa gelip arkadaşlarına yardım ederken, Kemal ise orta sahanın ilerisinde rakip takım futbolcularıyla sohbet edebiliyor.

Kemal düz memur. Koyun gibi. Geçen demiş ki “Her zaman, her ortamda gözaltına alınabiliriz, tutuklanabiliriz”. Koyun bile yalandan çırpınır, bunda o bile yok lan. Artık nasıl bir teslimiyetçilikse, kendi tutuklanmasını bile doğal karşılıyor. Yarın tutuklansa, “bak ben demiştim, bildim” diyecek. “Birimizi tutuklamaya kalkan olursa yer yerinden oynar” diyeceğine daha şimdiden kendi tutuklanmasını bile normalleştiriyor. Böyle bir teslimiyet olur mu lan, bu nasıl ezikliktir, bu nasıl bir korkaklıktır? Beni tutuklayabilirler diyen adamı tutuklamaya ne gerek var, adam zaten dışarıda sana teslim olmuş. Kemal’in durumu maalesef bu.

Peki Kemal ‘beni tutuklayacaklar’ diye gezerken Sezgin Tanrıkulu ne yapıyor: Aslı Erdoğan için tutulan nöbette, ‘Aslı’nın ilaçları niye verilmiyor?’ diye verilen soru önergesinde, Aslı Erdoğan’ın ziyaretçi listesinde hep onun adı var. Necmiye Alpay’ın, Atilla Taş’ın ziyaretçisi gene Sezgin Abi. Ahmet Altan ifade vermek için adliyeye gittiğinde yanında Sezgin Tanrıkulu. Tutuklu olduklarında Can Dündar ve Erdem Gül’ü Silivri’de ziyaret edip onların yeni yıl mesajını kim okumuştu? Sezgin Abi. Ahmet Şık’ın kitabı toplatıldığında kim karşı çıktı? Cumhuriyet yazarlarıyla cezaevinde görüşen kimdi? HDP’ye yapılan operasyona kim dur dedi? Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünden sonra kim ağlamaktan konuşma yapamadı? Hep Sezgin Abi. Trans cinayetinden çocuk istismarına, kadına şiddetten öğrenciye dayağa kadar her konuda mağdurların, şiddete uğrayanın yanında. Arkadaş bu adam öne çıkayım, televizyonlarda görüneyim diye yırtınan bin tane CHP’linin içinde hem de en arka sıradan yıldız gibi parlıyor lan. Daha bir kere ‘beni de çıkar’ diye televizyoncuların peşinde koştuğunu görmedim. Hadi ben televizyon seyretmiyorum ama seyredenler vardır mutlaka. Bilen varsa söylesin düzelteyim. Verdiği soru önergeleriyle hükümeti sallayan, dara düşen kişi sağcı mıdır, solcu mudur demeden yanına giden, cezaevlerinden, adliyelerden çıkmayan bu adam bize iki numara fazla lan. Bugün her kesimin desteğini alabilecek, toplumsal dayanışmayı işçiler, öğrenciler ve sendikalarla birlikte şiddet içermeyen büyük bir direnişe dönüştürebilecek kişinin adı Sezgin Tanrıkulu’dur.

Geçenlerde Gezi direnişinde katledilen Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz “Düşlere Güç Ver” diye bağırarak koşuyor. Lan fotoğrafa baktım arkasında bizimki. Eşofmanları çekmiş Emel Anne’nin arkasından geliyor. Aslında çok iyi koşucu, yüz metreyi yüz saniyenin altında alır. İstese geçer Emel Anneyi ama sadece sporcu değil işte aynı zamanda da centilmen. Sezgin Abi ipi göğüslemek için değil Emel Anne’ye omuz vermek için koşuyor. Kemal olsa korna çalarak son gaz geçer yanlarından. Pardon, Kemal korna çalmaya korkar, kendisine Gezici, anarşist diyecekler diye çaktırmadan verir selamını.

Eğer yetmediyse şunları da eklemiş olayım: Günde ortalama iki yüz ağaç diktiği söylenen Sezgin Abi işe bisikletle gidip gelebiliyor. Çok iyi yemek yaptığını tahmin etmek güç değil. Latin danslarını on üzerinden dokuz, yani ustalık düzeyinde yapabiliyor. Başrol oynadığı birkaç filmini bizzat seyretmişliğim var. İyi derecede armonika ve balalayka çalabilen Sezgin Abi insanların yanı sıra hayvanlarla da iletişim kurabiliyor.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

3 Comments

 1. Sen ayakta yazmışsın Burak Kaya,
  Bense bu satırları odamın köşesine yansıyan felç olmuş sonbahar güneşi eşliğindeki koltuğumdan yazıyorum.
  Şairin dediği gibi.

  Uzatmayayım:
  İllâ da Seszgin Abi diyorsun.
  Ahmet Altan diyorsun, Can Dündar diyorsun.
  Ben de -muhakkak olumlu yönkeri vardır da- bu kişiler ve benzerlerinin PKK ile ilişkilendirilmiş fotoğraf ve beyanlsrını referans gösterip de “İşte budur CHP” demeye getirenlere verecek bir yanıt bulamıyorum.

  “HDPye yapılan operasyonları kim dur dedi.” diyorsun.
  Tahir elçi diyorsun.
  Ben Tahir Elçi öldürülmeden önce tv’de verdiği beyanstta “PeKeKe bir terör örgütü değil gerilladır.” dediğini biliyorum.

  Elbette ki bu su katılmamış yanlış beyanatı öldürülmesi için neden olamaz.
  Kaldı ki öldürüldüğü ortam da o terörist değildir diye savunmasıyla örtüşüyor.
  Terör ortamı demek, it izinin at izine karışması demektir.

  Sade Kürt vatandaşlarından değil de PKK yanlılarından oy ummak CHPnin potansiyel oy oranını daha da aşağılara çekmek, demektir.

  Tıpkı Psralelciler’den CHPye yüzde yarım bile oy gelmeyeceği gerçeği gibi.

  Sezgin abiniz çok güzelarmoni ve balalaykası ile belki hayvanlara söz geçirebilir ama asla CHPiçin insanlara söz geçiremez.

  CHP için bir türlü iktidar olamayışına belki 41 neden bulunabilir.
  Ben bunları bundan önceki yerel seçimler sonrası kendimce uzuun bir şekilde dile getirmiştim.
  Bir yazıdan ziyade kitapçık.
  Muhakkak okumayacaksınız.
  Okursanız da abuk bulabilirsiniz.
  Ama partiyi yönetenlerin okumasını isterdim.
  *
  http://aliaybal.com/2015/12/asiye-nasil-kurtulur/?preview=true

 2. “Bin tane CHP’linin icinde hem de arka siradan yildiz gibi parliyor.” Cok dogru ama CHP’ye bir kac beden buyuk! K.Kilicdaroglu durust, iyi niyetli…birisi olmakla beraber politikada basarisiz. CHP, Kurt meselesine mesafeli durdukca (kendi muhafazakar tabani da)sican kuyrugu gibi ne uzar ne kisalir. Kisalma ihtimali de var!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...