Erdoğan Dolara Meydan Okudu: “Ey Dolar! Euro’nu da Al Git”

Bugün yaptığı dolar bozma çağrısından on dakika sonra doların yeni bir rekor kırması üzerine sinirleri bozulan Cumhurbaşkanı Erdoğan açtı ağzını yumdu gözünü.

Bir açılış törenine katılan Erdoğan buradaki konuşmasında “Son günlerde bir döviz meselesi çıkardılar, şöyle oldu, böyle oldu, ben millete şunu hatırlatıyorum, sizleri Allah için seviyorum. Yastığının altında döviz olanlar, gelsinler altına dönüştürsün, Türk Lirası kazansın. Gelin bunu yapın, ne gideceğiz dövize kazandıracağız ya. Gelin bunu yapalım, yine söylüyorum, kriz bizi teğet geçecek” dedikten on dakika sonra Dolar ve Euro’nun rekor tazelediğini öğrenince “Arkadaşlar bakın bir yere gidiyoruz, iki laf ediyoruz. Zırt telefonum çalıyor, ‘efendim dolar yükseliyor, biraz ara verseniz konuşmaya’ diyorlar. Susup bekliyorum düşsün diye. Bir saat sonra arayıp soruyorum ki düşmemiş. Hani ben konuşunca çıkıyordu bu dolar, susunca niye düşmüyor o zaman? Bak şimdi sustum. Bir, iki, üç tıp…

Alın sustum, düştü mü? Düşmedi değil mi? Yani bu dolar son derece sinsi bir şey. Böyle karşınıza çıkıp da sizinle göğüs göğse çarpışamıyor. Buradan bir kez daha davet ediyorum. Ey dolar! Varsa yüreğin, herkesin önünde çık Yenikapı Meydanı’nda karşıma, kozlarımızı paylaşalım” dedi.

Sinirli olduğu gözlenen Erdoğan, basın mensuplarına dert yanarak “Arkadaşlar iki çift laf edemez hale geldim. Onu deme bunu deme. Yeter yahu. Bir türkü vardı ‘beyaz giyme söz olur, siyah giyme toz olur’ diye. Onu giyme bunu giyme, donla mı dolaşsın peki vatandaş. Hanımlar beyler size soruyorum, bir cumhurbaşkanı hiç konuşmadan işini yürütebilir mi? Bakın şimdi ‘siyah giyme dedi, siyahlar bozuldu, falan oldu, filan oldu, dolar çıktı’ diye telefonlar gelir. Siyah giyin desem bu sefer de ‘filanca bu lafa bozuldu, gene dolar arttı’ derler. Dün muhtarlar gelmiş, tabii hepsi sorular soruyor, gündemle ilgili bir laf edeyim diye gözümün içine bakıyorlar. Emine Hanım’ın kurabiyesi, Ak Saray’ın külliyesi falan da bir yere kadar. Yirmi beş dakika da futbol konuştuk. E o da bitti bir yerde. Bir yandan da gözüm televizyonda. Daha Avrupa Birliği dememle CNN canlı yayına bağlandı. Döviz artıyor diye, daha iyi kötü bir şey demedim bak. Sadece AB dedim, dolar kendini gösterdi diye alt yazı geçti. Lafı hemen futbola çevirdim. Avrupa Birliği ülkeleri futbolda şöyle böyle falan. Baktım altyazı gitti. İki dakika sonra ‘Arkadaşlar faizlerle ilgili olarak’ diye söze başladım. Gözüm de televizyonda bir taraftan. Hop FOX TV’ye bir grafik geldi. Dolarda hareketlenme yazıyor üstünde. ‘Faizlerle ilgili olarak bugün konuşmayacağım’ diye cümleyi toparladım, ekrandan kayboldu grafik. Arkadaşlar böyle cumhurbaşkanlığı yapılır mı, siz söyleyin. Bakın telefon gene titremeye başladı cebimde. Merhaba dedim ya sizlere, ya dolar artmıştır ya Euro” dedi.

Sözlerinin sonuna geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Buradan son kez dolara sesleniyorum. Bakın güzellikle söylüyorum: Ey dolar! Euro’nu da al git. Düş artık yakamızdan” diyerek sözlerine son verdi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...