Esnaf Eylemleri ABD’yi Endişelendirdi: #Bozdoları Kampanyasından Vazgeçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar bozma çağrısına esnafın da destek vermesiyle bir anda büyüyen #Bozdoları hareketinin küresel bir krize dönüşmesinden endişe duyan ABD ekonomi uzmanları, bu hareketlerin orta büyüklükte bir kriz olarak değerlendirilmesi ve paniğe kapılmadan çeşitli önlemler alınması konusunda ABD yönetimine uyarılarda bulundu.

Acil Koduyla Toplanan FED Üst Yönetiminde Yüzler Asıktı
3 Aralık Cumartesi günü tatil olmasına karşın Acil koduyla toplantıya çağrılan FED uzmanlarının yaptıkları ilk toplantıdan sonra herhangi bir açıklama yapmazken suratlarının asık olduğu gözlerden kaçmadı. Adını açıklamak istemeyen bir yetkili “Doğrusu biz ne Sayın Erdoğan’dan böyle bir çağrı ne de Türk Esnafından böylesi bir katılım bekliyorduk. Amerika’da bir atasözü vardır, ‘Türkler birleşirse, dünyaya ayarı verir’ derler bizim buralarda. Bu nedenle biz ilk planda esnafta böylesi bir birlik oluşup oluşmadığını saptamaya çalıştık” dedi.

“Samsun ve Karaman’dan Sonra Yozgat’ın da Kampanyaya Katılmasından Korkuyoruz”
Samsun’dan gelen berber fotoğrafları ile durumun ciddiyetini anladıklarını söyleyen ekonomi uzmanı “ABD olarak kırılgan sayılabilecek bir ekonomiye sahibiz. #Bozdoları kampanyasına özellikle berber, dolmuş, lokanta ve beyaz eşya sektöründen bir katılım görüyoruz. Yaptığımız araştırmada özellikle Samsun, Edirne ve Karaman bölgelerinden yoğun bir destek tespit ettik. Şu an gözlerimiz Yozgat üzerinde. Eğer bu kampanya Yozgat’a da sıçrarsa bu bizim için ilk alarm eşiği noktasıdır ve faiz artırımından, dünyanın herhangi bir tarafında savaş çıkartmaya kadar elimizdeki tüm imkanları kullanabiliriz. Önümüzdeki günlerde kalabalık bir ekonomist grubuyla birlikte kapsamlı bir Yozgat ziyareti gerçekleştireceğiz. #Bozdoları kampanyası ile yeni bir dünya kurulup Yozgat’ın da bu dünyanın merkezi olabileceğinin farkındayız ancak bizim özellikle Sayın Erdoğan’dan isteğimiz bu yeni dünya düzeni içinde eski bir müttefiki olan ABD’nin çıkarlarını da düşünmesidir” dedi.

Trump: “#Bozdoları yerine #Büzdoları Gibi Şekilsel Bir Protestoyla Yetinilmesini Talep Ediyoruz”
Görüşlerine başvurduğumuz Donald Trump ise konuyu yakından takip ettiğini belirterek “Elbette Türk esnafının duyarlılığını anlayışla karşılıyoruz, onlar kendi ülkelerini düşünüyorlar ancak bizim de düşünmemiz gereken bir ülkemiz var, lütfen siz de bizi anlayışla karşılayın” dedi. Bu hafta tüm gözlerin Türkiye üzerinde olacağını ve eğer dolarda aşağı yönlü bir hareket başlarsa, dolar alım satımını geçici olarak durdurulabileceğini belirten Trump “Kuşkusuz böyle bir hamlenin konvertibilite ve güven anlamında dolar açısından çok büyük bir risk yaratabileceğinin farkındayız. Ancak elimiz kolumuz bağlı biçimde Sayın Erdoğan ve saygıdeğer Türk esnafının doları uçurumdan aşağı doğru yuvarlamasını da seyredemeyiz. Eğer #Bozdoları kampanyası Samsun’dan sonra Kırşehir ve Yozgat’a doğru genişler ve berber, lokanta sektörünün dışında örneğin hamamcılarla dönercilere de sıçrarsa bu doların ciddi anlamda değer yitirmesine yol açabilir. Buna göz yumamayız. Ben buradan Türk esnafına ve Sayın Erdoğan’a bir çağrıda bulunuyorum. Kendisi çok önemli bir dünya lideri olduğundan bu durumu sadece ülkesi açısından değil dünya açısından da değerlendirmeli. Biz bu kampanyanın durdurulmasını veya en azından #Bozdoları değil de #Büzdoları gibi şekilsel bir protestoya dönüştürülmesini talep ediyoruz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...