Merkez Bankasından Müdahale: 300$ Bozdurana Ajanda, 500$ Bozdurana Pirelli Takvimi

Merkez Bankası, piyasaların kapanmasına yakın saatlerde yaptığı müdahaleyle kurum hakkındaki olumsuz görüşlere sert bir yanıt verdi.

“Merkez Bankası İlla Piyasaya Döviz Pompalayarak Müdahale Edecek Diye Bir Kural Yok”
Dövize yapılan müdahale hakkında bilgi veren MB Başkanı “Arkadaşlar dövize müdahale illa rezervlerimizdeki dövizi piyasaya vererek olmaz. Merkez Bankası olarak elimizde çok çeşitli alternatifler var. Bugün yaptığımız toplantı sonrasında sokaktaki vatandaştan ve değerli esnafımızdan da feyz alarak farklı bir uygulamaya gittik. Yastık altındaki dövizini bozan vatandaş, bunu belgeleyen bir makbuzla Merkez Bankasına geldiği takdirde kendisine 100$ için anahtarlık, 300$ için bankamızın ajandası, 500$ için de Pirelli takvimi hediye edeceğiz. Eğer bir vatandaşımız 900 Amerikan Doları bozmuşsa, bir takvim, bir ajanda bir de anahtarlık almaya hak kazanacak” dedi.

“Ajanda Süper, Anahtarlık Komple Metal, Pirelli’yi Zaten Bilen Biliyor”
Açıklamalarını sürdüren Merkez Bankası Başkanı “Az önce Kızılay’dan yürüyerek geldim, en az on tane dükkânın camında birbirinden güzel hediyeler vardı. Aldığım notlara göre 300 dolar bozduran bir vatandaşımız makbuzunu göstermek suretiyle Kızılay’da tavuk döner yedikten sonra Sıhhiye’de tıraş olup, Bentderesi’nde tulumba tatlısı yemesini takiben Ulus’taki merkez hamamında yıkanıp bankamızdan da bir adet ajanda alarak evine dönebilecek. Gelişmiş ülkelerin Merkez Bankası’nda bile bu tür bir hizmet verilmiyor arkadaşlar. Ajanda deyip de geçmeyin, birinci sınıf hamurdan, arada kuşe kâğıttan föyü bulunan Amerikan ciltli süper bir ajanda. Kapakta tek yüz mat selefon baskı ile benim askerlik fotoğrafım bulunuyor. Yeminle söylüyorum kırtasiyeden elli liraya alamazsınız, biz yüklü sipariş verdiğimiz için ucuza çıkartabiliyoruz. Anahtarlık deseniz kırmızı renkli, komple metalden, piyasada lüks anahtarlık diye satılan çok kaliteli bir ürün. Takvim konusuna hiç girmiyorum, Pirelli’yi zaten bilen biliyor” dedi.

“Şöbiyet Dağıtmaktan, Bedava Tıraşa kadar Bütün Seçenekler Değerlendirildi”
Kaparoz muhabirinin “Farklı bir müdahale yöntemi düşünülebilir miydi?” şeklindeki sorusuna yanıt veren Merkez Bankası Başkanı “Arkadaşlar inanın her seçeneği düşündük. Bu kararı da öyle hop diye almış değiliz, altı saatlik bir toplantı neticesinde aldık. Şöbiyet dağıtalım diyen bir grup oldu. İstatistik bölümünden arkadaşlar hemen hanehalkı tatlı tüketim endeksinin yıllar içindeki hareketini incelediler. Tatlı falan ama detayına girince o öneri bize çok tuzlu geldi. Bir arkadaşımızın dolar bozduranı yandaki berberde tıraş ettirelim şeklinde bir önerisi oldu. Bu öneri oy çokluğuyla kabul edildi ancak yandaki berberin öneriyi yapan kişinin babası olduğunun anlaşılması üzerine bu uygulamadan da vazgeçmek durumunda kaldık” dedi. Muhabirimizin “Bu eşantiyon politikalarıyla başarılı olacağınızı düşünüyor musunuz?” sorusuna “Açık konuşmak gerekirse benim bazı çekincelerim var ama elimizden gelen de bu. Konuya Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşma frekansı ve Merkez Bankasının döviz rezervleri açısından bakıldığında banka olarak en akla yakın çözümün bu olduğu görüşündeyiz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...