Milli Eğitim’den Yeni Ders: Erdoğan İlke ve İnkılapları

Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 öğrenim yılında okutulmak üzere Erdoğanizm adı altında Erdoğan’ın İlke ve İnkılaplarının öğretileceği yeni bir ders için çalışmalara başlandığını duyurdu. Öğrencilere Erdoğanizm ve ideolojisi hakkında çeşitli bilgilerin anlatılacağı ders haftada iki saat, ayda dokuz hafta olarak verilecek. Erdoğanizm dersinde başarılı olan öğrenciler, diğer derslerinden kalmış olsalar dahi sınıflarını geçebilecekler.

Kaparoz muhabirinin edindiği bilgiye göre toplamda beş ilke ve üç inkılabın işleneceği derste yer alacak ilkeler şunlar:

Yurtta Bağrış, Dünyada Bağrış: Bu ilke sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya haykırmak için düşünülmüş olan ve Erdoğanizmin hem yerel hem de evrensel yönlerini ortaya çıkaran çok önemli bir ilke. Erdoğanizme gönül verenlerin, dünyanın neresinde olursa olsunlar bağıra çağıra, bildiklerini okumalarını öğütleyen bu ilke ne yazık ki ses kısılması ve gırtlak düğümlenmesine neden olabiliyor ancak zencefille birlikte uygulandığında herhangi bir yan etkisi kalmıyor.

Anketçilik: Anketçilik ilkesi Erdoğanizm ideolojisinin temel taşlarından birisi. Anketlerle halkın nabzı tutularak bir ömür boyunca iktidarda kalmanın yollarını belirleyen bu ilke yurdun çeşitli yöresindeki vatandaşlar tarafından da benimsenmiş durumda.

Hafriyatçılık: Önceki dönemlerde belediyecilik olarak da bilinen bu ilke, taşı toprağı kazıp parayı betona dökmenin şifrelerini içeriyor. Sarı hafriyat kamyonları ve yandaş müteahhitler tarafından hayata geçirilen bu ilkeyle ülkedeki ormanların ve derelerin canına okunabiliyor.

Ben Bilirimcilik: Erdoğanizmin en önemli ilkesi olan Ben Bilirimcilik, aşırı özgüven ve iktidar hırsının bir araya gelmesiyle oluşan çok önemli bir sentez. Bu ilkeyi bir yaşam felsefesi haline getirmek için olabildiğince az dinleyip sürekli kendi görüşlerini anlatmak, başkalarına kulak asmayarak kendi bildiğinden ne olursa olsun vazgeçmemek gerekiyor. Kulak tıkacı uygulamasıyla daha iyi sonuç alınabilen Ben Bilirimcilik ilkesinin daha verimli olabilmesi için vatandaşın olabildiğince az konuşması gerekiyor.

Karadenizcilik: Bu ilke ile Karadeniz dolaylarındaki hemşehrilerine bir jest yapan Erdoğanizm felsefesi, bu bölgenin dışındaki vatandaşlarına ise ne yazık ki ‘pas’ demek durumunda kalıyor. Rize’de doğmanın büyük bir başarı olarak kabul edilmesinin gerektiğine inanan kişiler tarafından oluşturulan bu ilke, özellikle Karadenizli vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Karadenizcilik ilkesi inşaat sektörünün de can damarı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...