Boykot

Muhalefetin milliyetçi yarısı hükümetin yanında besleme gibi, sosyal demokrat olan diğer yarısı da mafyayı, mafyanın kontrolündeki hukuk ile bitirebileceğini sanıyor. Ülke son hızla uçuruma giderken demokratik çevreler ise solda birlik ya da demokratik bir blok kurulmasını değil Cübbeli Ahmet Hoca’nın satranç hakkındaki görüşlerini tartışıyor. İktidara karşı ses çıkaranlar tutuklanıp hapse tıkılır, işten atılıp baskı görürken, çoğu vatandaş da olanı biteni film seyreder gibi seyrediyor.

Ancak durumumuz böyle diye boyun eğecek halimiz de yok. Hükümet sanıyor ki polisle, yalandan kurulan mahkemelerle falan muhalefeti sindirdiği gibi halkı da sindirip istediği gibi ülkeyi yönetebilecek. Öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki hükümetin karşısında, çağırınca elinde bayrağı ile Yenikapı’ya koşan Kılıçdaroğlu gibi bir kitle yok, insanlar artık direnme hattında bekliyorlar. İkinci nokta ise hükümet ve yandaşlarının karşısında yirmi milyonun üzerinde bir seçmen ve sayı olarak da halkın yarısından fazlası var.

Ben kendi adıma bugünden itibaren kişisel olarak boykota gitmeye karar verdim. “Sen kendi başına boykot edip neyi, nasıl etkileyebilirsin?” diyecek olanlara katılıyorum ancak bunu bir sonuç bekleyerek yapmıyorum. Hikâyeyi bilirsiniz, İbrahim Peygamber’in yakılacağını duyan karınca eline bir damla su alıp yola çıkmış. Onu gören bir arkadaşı “Nereye böyle?” diye sormuş. Karıncanın “Nemrud, İbrahim Peygamberi ateşe atacak, ben de ateşi söndürmek için su götürüyorum” demesi üzerine arkadaşı “Koca ateşi bu bir damla suyla mı söndüreceksin?” deyip basmış kahkahayı. Karınca, “Bu damlayla ateş sönmez ama benim tarafım belli olur” demiş. İşte benimki de o hesap.

Ekonomik krizler en ağır darbeyi emekçilere ve yoksullara vuruyor. Dolayısıyla harcama yapmayalım da ekonomi çöksün demek ahmaklık, ben harcamalarımı iktidar ve yandaş firmalar üzerinde baskı aracı olarak kullanma taraftarıyım. Şimdi şartlarımla birlikte, kimleri boykot edeceğimi ve kimleri destekleyeceğimi sıralıyorum:

– Ahmet Şık, tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve tüm diğer gazeteciler serbest bırakılmadıkça;
– Barış için imza veren akademisyenler görevlerine dönmedikçe,
– Başkanlık önerisi geri çekilmedikçe,
– HDP milletvekilleri özgür bırakılıp meclise dönmedikçe ve
– OHAL kaldırılmadıkça

 • AVM’lere gitmeyeceğim.
 • Daha ucuz da olsa yandaş olduğu bilinen marketlerden alışveriş yapmayacağım.
 • Mümkün oldukça vergi ödemelerimi erteleyeceğim.
 • Olabildiğince az araç kullanacağım.
 • Büyük sinema tekellerinin salonlarına gidip film izlemeyeceğim.
 • Yandaşlığını açıkça ilan eden veya yukarıdaki uygulamalara el altından destek verdiği kanıtlanan hiçbir grubun ürünlerini satın almayacağım.
 • Eleştirmek maksatlı da olsa sürekli olarak ‘Cübbeli Ahmet Hoca’nın Karadelikler Hakkındaki Yorumu’, ‘Namaz Kılmayan Hayvandır’ gibi videoları paylaşan dostlarımı takip etmeyi bırakacak, sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve umut kırıcılığının kendi ekranıma bulaşmasını engelleyeceğim.
 • Daha az televizyon seyredecek, daha az haber okuyacağım.

Bunlar da destek olacaklarım:

 • Alışverişimi pazardan, küçük esnaftan veya sokak satıcılarından yaparak tüm gereksinimlerimi bu tür küçük esnaf veya kişisel üreticilerden karşılayacağım.
 • Ünlü mağazalar yerine bireysel olarak kendi el emekleriyle üretim yapan kişilerin ürünlerini satın alacağım.
 • Harcamalarımı yaparken hükümeti eleştiren turizm, gıda, tekstil, otomotiv gruplarının ürünlerini tercih edeceğim.
 • Daha fazla yürüyecek, daha fazla bisiklete bineceğim.
 • Sosyal medya hesaplarımı trol hesaplardan koruyarak konuşması engellenen gazeteci, bilim insanı ve politikacıların görüşlerine hesaplarımda daha fazla yer vererek seslerinin duyulmasına katkı sağlayacağım.
 • Daha fazla konsere gidecek, daha fazla film izleyecek ve daha fazla kitap okuyacağım.

Bir işe yarar mı, pek sanmıyorum.

İster yarasın, ister yaramasın. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın!

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...