#BozDoları İle Aradığını Bulamayan Hükümetten Yeni Atak: #ÇizdirKestaneyi

Gazetelerde berberinden lokantacısına kadar büyük destek gördüğü söylenen #Bozdoları kampanyasının ne yazık ki beklenen sonucu vermediği öğrenildi. Vatandaşın dolar bozdurmasından umudunu kesen ekonomi çevreleri yeni kaynak ve kampanya arayışına yöneldi.

“Camına #Bozdoları Yazıp Dolar Alan Esnafımız Var”

Ekonomi Bakanlığı adına açıklamalarda bulunan bir bürokrat “Maalesef önceki kampanyamıza katılan esnafımız olayı kendi reklamlarına çevirdi. Dolar bozdurmaktan ziyade ‘Bak biz vatansever berberiz’, ‘Biz hükümeti destekliyoruz’ gibi bir hava yaratmaya çalıştı bu arkadaşlar. Geçen gün 300 dolar bozdurup makbuzumla bu berberlerden birine gittim. Önce “Abi o kampanya bitti” dedi, camdaki ilanı gösterince “Çarşambaları uygulamıyoruz” dedi. Biraz ısrar edince gönülsüz olarak kesime geçti ama iki dakikada yarım yamalak bir tıraş yapıp, bittiğini söyledi. ‘Favorileri almadın’ dediğimde, ‘Favoriler kampanyaya dahil değil’ dedi. Herifçioğlu küçücük harflerle ilanın altına da yazmış ama okumak için mikroskop lazım. ‘Favoriler kaç lira?’ dedim. ‘On beş versen yeter’ dedi. Zaten saç kesimi yirmi lira. Neyse uzatmayalım ben favorileri kestirmeden çıktım. Çok büyük bir zararım yok çünkü dolar bozdurma makbuzunu da tanıdık bir döviz bürosundan almıştım. Sonradan soruşturunca ortaya çıktı, bu berber kardeşimiz de her akşam hasılatı götürüp aynı büroda dolara çeviriyormuş” dedi.

“Bakanlık Olarak Vatandaşa Sorduk”

#Bozdoları kampanyasına katılımın neden düşük olduğunu araştırmak için büyük bir ekiple iki hafta boyunca sokaklarda dolaştıklarını belirten bürokrat “Abartmıyorum günde üç yüz dört yüz kişiye sorduk. Genel olarak aldığımız yanıtlar iki ana başlıkta toplanıyordu: ‘Ne doları kardeşim, bir tek kıçımızda donumuz kaldı’ grubu ile ‘Eğer sizde dolar varsa bana verin’ grubunun sayıları yaklaşık olarak birbiriyle aynı çıktı. Bizim edindiğimiz izlenim vatandaşta yeterince dolar olmadığı yönünde oluştu. Hatta doları bırakın yiyecek parası olmayan insanlarımız varmış, sokağa çıkınca çok tuhaf şeylerle karşılaşıyor insan. Yani biz halimize şükrettik, inanır mısınız fakirlik almış yürümüş. Kıçımızda bir donumuz kaldı diyen grup ise şu an için donunu satıp bize vermek taraftarı değil. Yani bu çalışmadan maalesef biraz karamsar bir şekilde döndük ofislerimize” dedi.

“Bir Vatandaşımızın Sitemi Gözümüzdeki Perdeyi Kaldırdı”

Açıklamalarını sürdüren bürokrat “Bakanlığa dönünce hemen bir toplantı organize ettik. Sokaktaki insanlarla görüşürken bir vatandaşımızın ‘Bozduracak bir burası kaldı’ diye sitem ederek arka bölgesini işaret etmesiyle ilgili olarak aramızda şakalaşırken bir anda gözümüzün önündeki perde kalktı. Evet vatandaşın altını yoktu, doları tükenmişti, maaşı hacizli, borçları da dağ gibiydi ama her şey para değildi. Arkadaşlarla kısa bir fikir alışverişi yaptıktan sonra biraz da esprili olacağını düşünerek yeni kampanyamızı hazırladık. Ülkemizin ekonomisi ne yazık ki yabancı odakların müdahalesiyle sarsılmış durumda. Emperyalist devletlerin son numarası doları yükseltmek suretiyle ekonomik gücümüzü zayıflatmak ama Allah’ın izniyle bu oyunu bozacağız. Vatandaşımızdan son bir destek istiyoruz. Diyoruz ki: Boz Oyunu, Çizdir Kestaneyi” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...